Samsung Galaxy Note 7 - premiera i pierwsze wrażenia
Smartfony

Samsung Galaxy Note 7 - premiera i pierwsze wrażenia

przeczytasz w 5 min.

Bezpieczny wodoodporny duży smartfon dla gracza, biznesmena lub fotografa. Tak w skrócie można opisać nowy Samsung Galaxy Note 7.

Ocena benchmark.pl
  • 4,8/5
Plusy

elegancka i dobrze wykonana obudowa; wodoszczelność IP68; jasny i szczegółowy wyświetlacz AMOLED; szkło Gorilla Glass 5; aktywne piórko z szerokim zestawem funkcji; powiadomienia na zablokowanym ekranie (Always-On); wysoka wydajność i szybkie działanie systemu; bardzo dobra jakość filmów i dobra jakość zdjęć; miejsce dla karty pamięci microSD (do 256 GB); skaner tęczówki oka; szybkie ładowanie baterii;

Minusy

brak możliwości samodzielnej wymiany akumulatorka; poważne problemy z akumulatorem.

Smartfon Samsung Galaxy Note 7, którego tematyka tak bardzo nas zajmowała w ostatnich tygodniach, zadebiutował podczas 7 Unpacked 2016 w Nowym Jorku.

Kupimy go w sklepach już od 2 września. To wystarczająco dużo czasu by rozważyć kwestię, czy jest wart swojej ceny. Jeszcze nie znamy dokładnej kwoty, ale będzie to prawdopodobnie sporo powyżej 3000 zł. Zamawiając smartfon w przedsprzedaży, która rozpocznie się 16 sierpnia, możemy liczyć na miły dodatek.

Jeśli nie chcecie czekać do końca oficjalnej prezentacji w Nowym Jorku, możecie już teraz zapoznać się z naszymi pierwszymi odczuciami dotyczącymi tego smartfona.

Do Londynu po pierwsze wrażenia - premiera Galaxy Note 7

By móc podzielić się z wami tymi wrażeniami konieczna była krótka podróż do Londynu. Tam na tydzień przed premierą mogłem doświadczyć w pełni funkcjonalnych modeli Galaxy Note 7, co pomogło wstępnie ocenić czy pokładane w tym smartfonie nadzieje nie były przesadzone.

Samsung Galaxy Note 7 zachlapany rysik S Pen
Odporność na wodę i pył zgodna z IP68 - taki powinien być każdy flagowiec

Zacznijmy od najważniejszego stwierdzenia - Samsung Galaxy Note 7 w oczach wielu użytkowników smartfonów będzie produktem kontrowersyjnym. Dlaczego?

Nie ma bowiem spodziewanych 6 GB RAMu, Note 7 dostępny jest tylko w jednej wersji Edge z 64 GB pamięcią, wydajność obliczeniowa jest prawdopodobnie taka jak w S7 (w końcu jest ten sam chipset), akumulator jest minimalnie mniejszej niż w S7 Edge pojemności (trzeba było jednak upchnąć rysik), a nie jest to spodziewane nawet 4200 mAh. Z kolei czytnik siatkówki wydaje się rozwiązaniem dla biznesu, a nie dla zwykłego użytkownika.

Faktycznie Note 7 pewnie lepiej niż S7 sprawdzi się w firmach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by mógł cieszyć również zwykłych konsumentów.

Samsung Galaxy Note 7 dłoń

Najpierw specyfikacja, bo na tę wszyscy czekają. Potwierdziła się większość przecieków.

Specyfikacja Galaxy Note 7

  • system: Android 6.0.1 Marshmallow (przynajmniej na początek)
  • ekran: AMOLED,  5,7” 2560 x 1440 (518 ppi), Gorilla Glass 5
  • chipset (rynek EU): ośmiordzeniowy Exynos 8890: 4 x 2,3 GHz + 4 x 1,6 GHz, 64 bit, proces 14 nm
  • pamięć: 4 GB RAM LPDDR4, 64 GB masowej (zgodna z UFS 2.0) - to jedyna oferowana obecnie wersja
  • rozszerzenie pamięci: karty microSD/microSDHC/microSDXC (dodatkowo 15 GB w chmurze Samsung Cloud za darmo)
  • karta SIM: w rozmiarze nano, w Polsce pojawi się wariant na jedną kartę
  • obsługa LTE: Cat 12, Cat 10, Cat 9
  • wymiary i waga: 153,5 x 73,9 x 7,9 mm i 169 gramów
  • obudowa zgodna z IP68 (czyli tak samo jak w S7), wodoodporne jest również piórko (można je wyjąć i zanurzyć smartfona)
  • sieci bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 i 5 GHz MIMO 2x2 do 620 Mbps, NFC, Bluetooth 4.2 LE, ANT+
  • port USB: typu C (dostępna będzie przejściówka na microUSB  - w zestawie)
  • nawigacja: zgodna z GPS, Glonass i Beidou
  • kamery: 12 Mpix f/1,7 na tylnej ściance oraz 5 Mpix f/1,7 na przedniej ściance (te same parametry co w S7 i S7 Edge)
  • akumulator: niewymienialny, zamontowany na stałe, o pojemności 3500 mAh, umożliwia szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe
  • piórko: wyjmowane tak jak w Note 5, oferuje 4096 stopni nacisku
  • bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych (taki sam jak w S7), czytnik siatkówki (działa na IR - konstrukcja prawdopodobnie Samsunga)
  • sensory: barometr, żyroskop, sensor geomagnetyczny, hallotron, HR Sensor, czujnik odległości, sensor RGB
  • obudowa: aluminiowo-szklana
  • wersje kolorystyczne: w Polsce dostępne będą Black Onyx / Blue Coral / Silver Titanium, wersja złota na razie nie trafi do naszego kraju

Samsung Galaxy Note 7 trzy kolory
Złota wersja pośrodku - czy chcielibyście by była dostępna w Polsce?

Dlaczego w Europie nie było Note 5, a dlaczego będzie Note 7?

To jedno z pytań, które mnie nurtowało, a na które uzyskałem odpowiedź. Według Samsunga Galaxy Note 5 nie różnił się, poza piórkiem i przekątną ekranu, niczym więcej od Galaxy S6.

Tymczasem Note 7 wnosi powiew świeżości dzięki zmodyfikowanej konstrukcji (nieznacznie, ale jak się przekonałem, drobiazgi mogą być kluczowe) czy poprawionemu interfejsowi użytkownika i aparatu cyfrowego (są to zmiany na plus, choć zabrakło drobnego ostatecznego szlifu). Samsung nie zapomniał także o poprawieniu piórka, zarówno od strony sprzętowej jak i oprogramowania.

Samsung Galaxy Note 7 podstawka

Samsung Galaxy Note 7 szybka

Wraz z Note 7 pojawiły się również akcesoria, w tym etui z podstawką, szybką, adaptery do konwerterów obiektywowych, oraz nowe gogle Gear VR. Nowe, bo dedykowane Note 7, ale na szczęście dzięki przejściówce, kompatybilne również z wcześniejszymi modelami Galaxy S, które dysponują ekranami QHD.

Samsung Gear VR dla Note 7

Gear VR z Galaxy Note 7

Gear VR Note 7 i S7 Edge
Nowy Gear VR z Note 7 a w tle z S7 Edge

Gear VR dla Note 7 dysponuje atrakcyjniejszą moim zdaniem ciemną obudową, wygodniejszym w obsłudze touchpadem i dodatkową wyściółką od strony twarzy. Producent zapewnia, że gogle są bardziej komfortowe, ale by to stwierdzić potrzebny będzie dłuższy kontakt.

Obudowa: jest symetrycznie - prawie całkowicie symetrycznie

Wygoda uchwytu smartfona często zależy od drobnych rozwiązań, które producent zastosował w konstrukcji. Czasem minimalnie inaczej wyprofilowana krawędź, czy krzywizna obudowy, decyduje o tym, że korzystanie z urządzenia za pomocą jednej dłoni ma sens lub wręcz przeciwnie.

Samsung Galaxy Note 7 dłoń rysik

Galaxy Note 7 z racji zastosowania ekranu 5,7” można również nazwać phabletem, choć dziś takie określenie wiele już nie wnosi. Galaxy Note 7 okazuje się bardzo wygodny w uchwycie, sprawnie obsługuje się go jedną dłonią, przyjemnie trzyma podczas fotografowania, a ekran typu Edge w mniejszym stopniu poddaje się przypadkowym naciśnięciom.

Samsung Galaxy Note 7 kolory dwa
Czyżby po lewej stronie leżał Samsung Galaxy Note 7 mini? Nie :) to jedynie wynik innej perspektywy

Nie będę ukrywał, odkąd w moje ręce trafił Note 3, pierwszy model z tej serii z ekranem 5,7”, stałem się miłośnikiem tych smartfonów. Taka przekątna to moim zdaniem rozsądna granica rozmiaru ekranu w urządzeniu, które jeszcze chcemy nosić w kieszeni. Większe 6” smartfony również używałem, ale to już minimalnie za dużo.

Nic dziwnego, że Galaxy Note 7 również mi się spodobał, mimo że nie jestem wielkim zwolennikiem zakrzywionych krawędzi wyświetlacza. Tym razem prawie nie zauważyłem, że smartfon ma konstrukcję typu Edge. Dlaczego?

Samsung Galaxy Note 7 tylna ścianka

Samsung zdecydował się na zastosowanie w pełni symetrycznej obudowy - w pełni, a nie tylko częściowo jak to ma miejsce w Galaxy S7 Edge. Jak to rozumieć?

Przyglądając się smartfonowi z boku prawie nie widać, która strona to strona z ekranem, a która to tylna ścianka. Jedynie minimalnie wystający moduł aparatu (nie mierzyłem, ale to prawdopodobnie tyle co w S7) oraz zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych przycisk domowy daje znać, która strona jest która.

Samsung Galaxy Note 7 port USB typu C

Samsung Galaxy Note 7 lewa krawędź
W S7 Edge górna i dolna ścianka też są zakrzywione na brzegach, ale w różnym stopniu. W Note 7 jest to identyczne zakrzywienie

Samsung Galaxy Note 7 prawa krawędź

Układ przycisków i złącz na rancie smartfona jest identyczny jak w Note 5. Jedyna różnica to zastąpienie dotychczasowego portu microUSB portem typu C.

Samsung Galaxy Note 7 slot karty nanoSIM i microSD

I jeszcze jedna uwaga dla użytkowników poprzednich wersji Note i smartfonów z serii Galaxy S. Nowy Note 7 wcale nie sprawia wrażenia 5,7” giganta gdy weźmiemy go w dłoń. Pomijając fakt, że szerokość obudowy jest mniejsza niż w Note 5 o około 2 mm, to prawdopodobnie właśnie te symetryczne zaokrąglenia na krawędziach sprawiają, że takie, a nie inne, są moje odczucia.

A waga? Note 7 w porównaniu z Note 5 jest minimalnie lżejszy. Natomiast subiektywne wrażenie wskazuje, że mamy do czynienia z dużo lżejszym smartfonem.

S Pen - czuły dotyk

Rysik, element rozpoznawczy serii Note, dotychczas nie potrafił mnie przekonać. Istnieje spora szansa, że w końcu w Note 7 to może się zmienić.

Samsung Galaxy Note 7 rysik
S Pen wyjmujemy tak samo jak w Note 5, czyli dzięki sprężynowemu mechanizmowi

Rysik jest czulszy niż poprzednio (4096 poziomów nacisku), pisze się nim naturalniej niż wcześniej. Różnice są nieznaczne, ale w przypadku narzędzia, które ma odwzorować jak najlepiej komfort normalnego długopisu czy pióra, bardzo istotne.

Samsung Galaxy Note 7 S Pen menu

Samsung Galaxy Note 7 tłumacz S Pen

W przypadku rysika S Pen w Note 7 wszystkie aplikacje, które korzystają z tej formy wprowadzania danych, zebrano w jednej Samsung Notes. Z pomocą rysika mamy dostęp do ciekawej funkcji tłumacza (działa również w języku polskim). Przyda się on także przy zaznaczaniu fragmentów ekranu, które wykorzystamy podczas tworzenia animowanych gifów - to nowa funkcja w Note 7. Czy fajna? Tego jeszcze nie jestem pewien.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login