Jak już napisaliśmy na wstępie nakładka TouchWiz świetnie współpracuje z Androidem 4.1, kwestią czasu jest wydanie aktualizacji do najnowszego Androida 4.2, według przecieków ma to nastąpić w drugim kwartale tego roku. System błyskawicznie reaguje na wydawane polecenia nawet podczas dużego obciążenia. Strona wizualna i ergonomii użytkowania interfejsu stoi również na bardzo wysokim poziomie, widać, że wszystko zostało przemyślane. Użytkownik może dostosować niemal każdy element do własnych potrzeb, począwszy od skrótów i widgetów znajdujących się na pulpicie, a skończywszy na układzie menu aparatu.
Bardzo pomocne są również wyskakujące okienka z poradami w formie samouczka, które bardzo pomagają opanować ogrom funkcji jakie daje oprogramowanie.
W poniższym tekście opiszemy jedynie najważniejsze funkcjonalności, które przewyższają standardowe możliwości oprogramowania sygnowanego zielonym robotem znane z innych uboższych modeli.
Zacznijmy od ekranu blokady urządzenia, który składa się ze skrótów do aplikacji, zegara, prognozy pogody, oraz innych informacji, które możemy dostosować w menu. Podstawowa metoda odblokowania polega na przeciągnięciu palca po ekranie, co wywołuje miły dla oka i ucha efekt falowania.
Po rozwinięciu okna powiadomień uzyskujemy wygodny dostęp do podstawowych ustawień takich jak łączność Wi-Fi, GPS, wibracje, synchronizacja kont, tryb blokowania (opisany w dalszej części tekstu) jasności ekranu, itp. Poniżej znajdziemy informacje o uruchomionych w tle aplikacjach multimedialnych takich jak radio oraz standardową listę powiadomień.
Bardzo dużą rolę odgrywa obsługa gestów ruchu, urządzenie wyposażono w liczne sensory zbierające informacje o jego położeniu, kącie nachylenia, nadanemu przyspieszeniu, dlatego nie dziwi ogrom dostępnych funkcji. Oczywiście należy pamiętać o energii pobieranej przez poszczególne moduły, dlatego w każdej chwili możemy jednym kliknięciem wyłączyć obsługę gestów. Przykładowe funkcje to między innymi: szybki pogląd – wyświetlenie podstawowych informacji o telefonie po przyłożeniu ręki nad leżącym płasko telefonem, sterowanie galerią przez pochylanie telefonu, wyciszanie dzwonka po obróceniu telefonu, automatyczne dzwonienie do kontaktu wyświetlanego na ekranie po przyłożeniu słuchawki do ucha, czy aktualizacja danych przez potrząsanie.
Użytecznym rozwiązaniem są również funkcje Smart śledząca obecność użytkownika, Smart stay podtrzymuje podświetlanie ekranu tak długo jak użytkownik patrzy na ekran, inna opcja blokuje automatyczne obracanie ekranu jeśli użytkownik używa smartfona na przykład na leżąco i nienaturalnie pochyla urządzenie.
Tryb blokowania z pewnością docenią osoby chcące zachować w pewnych sytuacjach odrobinę spokoju. Ustawienie to pozwala zdefiniować ramy czasowe w których wyłączone będą wszelkie powiadomienia, alarmy lub wręcz nastąpi całkowita blokada łączności przychodzącej. Możemy zdefiniować listę kontaktów, które mimo blokady będą mogły się z nami skontaktować.
Ciekawą funkcją jest możliwość przypisania do kontaktu nie tylko konkretnego dźwięku dzwonka, ale również wzoru wibracji, dzięki czemu nawet w trybie cichym jesteśmy w stanie rozróżnić kto do nas dzwoni bez wyciągania smartfonu z kieszeni.
Jeśli zależy nam na długim korzystaniu z urządzenia bez konieczności ładowania, kosztem spadku wydajności procesora i walorów wizualnych, to możemy uruchomić tryb oszczędzania energii.
Producentowi należy się duża pochwała za wprowadzenie ustawień ułatwiających obsługę urządzenia jedną ręką. Ogólnie polega to na maksymalnym dosunięciu klawiatury i innych przycisków ekranowych do prawej lub lewej dolnej krawędzi, tak aby wszystkie elementy znajdowały się w zasięgu naszego kciuka. Naturalnie odbywa się to kosztem delikatnego zmniejszenia wyświetlanych przycisków.
Galaxy Note 2 ma bardzo rozbudowane możliwości łączności z siecią i innymi urządzeniami. Oprócz typowych standardów warto wyróżnić łączność telefonii komórkowych czwartej generacji – LTE gwarantującą bardzo szybki transfer danych oraz krótkozasięgową łączność NFC pozwalającą wymieniać dane między smartfonami oraz płacić metodami zbliżeniowymi. Bardzo sprawnie działa również strumieniowanie multimediów na inne urządzenia zgodne z DLNA oraz bezprzewodowa wymiania danych przy udziale programu Kies w obrębie lokalnej sieci.
Po założeniu konta Samsung możemy uruchomić zdalną kontrolę nad urządzeniem, pozwala ona między innymi znaleźć zagubione urządzenie przez zdalne uruchomienie dzwonka, zlokalizować smartfon za pomocą usług lokalizacyjnych, zablokować urządzenie lub wręcz wyczyścić dane z telefonu.
Funkcje aparatu fotograficznego są również bardzo rozbudowane, dobrym rozwiązaniem jest możliwość dowolnej modyfikacji skrótów dostępnych bezpośrednio po włączeniu aparatu. Na uwagę zasługuje możliwość tagowania osób znajdujących się na zdjęciu oraz dodawania dodatkowych etykiet takich jak miejsce wykonania fotografii i panujących w danym momencie warunków pogodowych. Sporo możliwości dają również zdefiniowane tryby takie jak panorama, czy wykonanie serii zdjęć i automatyczny wybór najlepszego ujęcia. Jakość wykonywanych zdjęć i filmów jest bardzo dobra, zaskakuje szczegółowość zdjęć w trybie makro. Z naturalnych przyczyn zdjęcia niedoświetlonych przedmiotów wykonywane przednią kamerą są często poruszone.
Domyślnie zainstalowana aplikacja S Voice pozwala obsługiwać urządzenie wydając polecenia głosowe, doskonale sprawdza się gdy mamy zajęte ręce na przykład prowadząc samochód, komendy należy wypowiadać w jednym z dostępnych do wyboru języków. Oprócz wysłania maila do znajomego lub dodania wydarzenia do kalendarza, możemy również zapytać nasz smartfon na przykład o prognozę pogody.
Funkcja Multi Window została dopracowana i w obecnej wersji pozwala dowolnie dopasować szerokość okien, powiększono również grupę aplikacji jakie mogą zostać użyte w trybie dwóch okien. Odświeżanie otwartych aplikacji jest teraz dużo bardziej płynne.
Jednak najbardziej rozpoznawane funkcje związane są z obsługą elektronicznego rysika. Po jego wyjęciu automatycznie uruchamia się dedykowana strona pozwalająca wybrać szablon sporządzanej notatki.
Oprócz rysowania dowolnych, różnokolorowych szlaczków, możemy wybrać jeden z trzech trybów: rysowanie kształtów – powoduje automatyczne dopasowanie naszego rysunku do kształtu figury geometrycznej, dopasowanie formuł – rozpoznaje rysowane formuły oraz standardowe rozpoznawanie rysowanego tekstu. Sporządzanie szybkich notatek przydaje się szczególnie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych.
Rysik pozwala również wykonać zrzut ekranu przez podwójne stuknięcie w ekran, z kolei wskazanie obszaru z wciśniętym przyciskiem na rysiku powoduje skopiowanie do schowka zaznaczonego miejsca.
Bardzo przydaje się funkcja „prezentera” polegająca na wyświetleniu niebieskiego wskaźnika po zbliżeniu rysika do ekranu, użycie go w galerii powoduje wyświetlenie podglądu folderu, natomiast w przeglądarce internetowej możemy podświetlić rozwijane menu, co jest nieosiągalne w przypadku standardowej obsługi ekranów dotykowych. Rysik pozwala również wydawać polecenie w formie rysowanych na ekranie zdefiniowanych wcześniej gestów.
Producent zadbał o bezpieczeństwo rysika, jeśli smartfon wyczuje nasze kroki bez podłączonego rysika wyświetli się specjalne powiadomienie.