Samsung Galaxy S10e - najlepsza es dziesiątka
Smartfony

Samsung Galaxy S10e - najlepsza es dziesiątka

przeczytasz w 3 min.

Samsung Galaxy S10e to w mojej opinii najlepszy smartfon flagowy Samsunga. Jest mniejszy, więc bardzo poręczny i wygodny w obsłudze, a przy tym wydajny, szybki i nowoczesny. Ma dobre aparaty, perfekcyjny wyświetlacz AMOLED i indukcyjne ładowanie akumulatora. Recenzja.

Ocena benchmark.pl
  • 4,9/5
Plusy

- bardzo szybkie działanie systemu Android 9.0,; - poręczna obudowa i wygodna obsługa,; - jasny i szczegółowy wyświetlacz AMOLED z HDR10+,; - imponująca jakość filmów HDR,; - cienkie ramki, bez notcha (aparat umieszczony w otworze w wyświetlaczu),; - nagrywanie filmów 4K kamerą przednią i tylną,; - dość dobra jakość zdjęć z aparatu głównego,; - bezprzewodowe ładowanie akumulatora i współdzielenie energii,; - wodoszczelna obudowa (IP68),; - wysoka wydajność i dużo pamięci,; - klasyczne wyjście słuchawkowe 3,5 mm,; - bardzo dobra jakość dźwięku na słuchawkach,; - aktywny dual SIM (hybrydowy),; - szybki czytnik linii papilarnych,; - NFC, Wi-Fi ax, Bluetooth 5.0.

Minusy

- słaba jakość na brzegach kadru obiektywu superszerokokątnego,; - zbyt wysoko umieszczony przycisk zasilania / blokady,; - jakość dźwięku z głośników mogłaby być trochę lepsza,; - asystent głosowy Bixby wciąż nie rozumie komend w języku polskim.

Samsung Galaxy S10e - krótka recenzja

Niedawno publikowałem dla Was recenzję smartfona Samsung Glaxy S10+. Oceniłem go bardzo pozytywnie, ale w podsumowaniu napisałem, że wolałbym mniejszego, znacznie bardziej poręcznego, a przy tym równie nowoczesnego Galaxy S10e. W tej chwili po bardziej szczegółowych testach podtrzymuję swoje zdanie. Samsung Galaxy S10e to telefon, który wybrałbym dla siebie. Oto dlaczego.

Samsung Galaxy S10e - test, recenzja, opinia

Bardzo wygodna i wodoszczelna obudowa

Dla mnie to najważniejszy argument przemawiający na korzyść tego telefonu. Galaxy S10e jest o wiele wygodniejszy od standardowego Galaxy S10 i większego Galaxy S10+. Nie dość, że leży w dłoni o wiele pewniej, to w dodatku obsługa dotykowa jest o wiele przyjemniejsza. Ma wymiary niemal identyczne jak iPhone XS, ale jest lżejszy.

Stylistyka to kwestia gustu, ale jakość wykonania jest bardzo dobra. Galaxy S10e to telefon wodoszczelny (IP68). Może być całkowicie zanurzony w wodzie.

Galaxy S10e - aparat w ekranie

Znakomity wyświetlacz

Drugą rzeczą, która zasługuje na pochwały jest wyświetlacz. Jak przystało na technologię AMOLED generuje on bardzo wysoki kontrast i nasycone kolory, ale Samsung Galaxy S10e może też pochwalić się bardzo dobrym odwzorowaniem ciemnych odcieni. Ponadto S10e wspiera też technologię HDR10+ podobnie jak dwa większe i droższe modele.

Przy przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości Full HD+ jakość obrazu jest świetna. Nie "wystarczająco dobra", tylko naprawdę bardzo dobra. Nie musimy godzić się na kompromisy. Filmy, zdjęcia i tekst wyglądają po prostu pięknie. Jasność minimalna i maksymalna jest bardzo dobra. Obraz jest czytelny w słoneczny dzień.

Galaxy S10e - wyświetlacz

Dla wielu osób istotne jest też to, że szkło z przodu jest płaskie. Ma lekki efekt 2,5D na brzegach, ale nie jest zagięte tak jak w dwóch pozostałych "es dziesiątkach". Ramki są cienkie i bez notcha. Aparat przedni umieszczono w okrągłej dziurze w prawym górnym rogu wyświetlacza.

Dual SIM aktywny

Na górze obudowy znajdziemy szufladkę na dwie karty nano SIM (jedną z nich można zastąpić kartą pamięci microSD). W opcjach można włączyć lub wyłączyć  Na lewym boku umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz klawisz Bixby (któremu na szczęście można przypisać inną funkcję). 

Klasyczny czytnik linii papilarnych

Kolejną rzeczą która moim zdaniem sprawuje się lepiej jest czytnik linii papilarnych. Jest zwykły, umieszczony na prawej krawędzi obudowy, wyraźnie widoczny i wyczuwalny pod palcem. Owszem jest za wysoko, ale i tak łatwiej było mi w niego trafić palcem, niż w ultradźwiękowy czytnik umieszczony pod powierzchnią wyświetlacza w Galaxy S10 i S10+. 

Najważniejsze jest jednak to, że działa on szybciej - w większości sytuacji wystarczy go dosłownie musnąć i zadziała. W droższych wersjach S10 takie "muśnięcie" jest wykluczone.

Galaxy S10e - czytnik linii papilarnych

Klasyczne wyjście słuchawkowe 3,5 mm

Ma je każda wersja Galaxy S10 - i bardzo dobrze! Możemy podłączyć ulubione słuchawki bez obaw, że zgubimy przejściówkę. Jakość dźwięku na wyjściu 3,5 mm jest bardzo dobra.

Głośniki stereo

Jeden głośnik umieszczono na dolnej krawędzi, a drugi nad wyświetlaczem. Trzymając telefon poziomo będą one grały w stereo. Głośność jest dobra, ale jakość mogłaby być trochę lepsza. 

Galaxy S10e - wyjście słuchawkowe 3,5 mm

Czas pracy na baterii

Jest OK, ale do "dobrze" trochę brakuje. Średni SOT na akumulatorze 3100 mAh waha się zazwyczaj od 3,5 do 5 godzin. Telefon odłączony od ładowarki rano musiałem podłączać ponownie następnego poranka lub nawet tego samego dnia wieczorem.

Czas pełnego ładowania za pomocą dołączonej ładowarki wynosi około 1 godzinę i 20 minut. Telefon można też ładować bezprzewodowo (indukcyjnie w standardzie Qi).

Ładowanie zwrotne

Ciekawa funkcja pozwalająca położyć inny telefon lub smartwatch na tył Galaxy S10e i naładować go indukcyjnie. W praktyce lepiej się to sprawdza ze smartwatchami, bo S10e ma dość mały akumulator, a efektywność ładowania nie jest stuprocentowa (raczej około 60-70% w zależności od sprzętu).

Galaxy S10e - tył

Samsung Galaxy S10e - specyfikacja i system

  • wersja systemu: Android 9.0 (One UI 1.1)
  • CPU: Exynos 9820, 8 nm, 2x Samsung Exynos M4, 2,73 GHz + 2x Cortex-A75, 2,31 GHz + 4x Cortex-A55, 1,95 GHz
  • GPU: Mali-G76 MP12 (12 rdzeni)
  • RAM: 6 GB
  • pamięć masowa: 128 GB (realnie poniżej 109 GB wolnej przestrzeni)
  • karta microSD: tak (zamiast jednej karty nano SIM)
  • wyświetlacz: Dynamic AMOLED 5,8 cala, 1080 x 2280 px
  • akumulator: 3100 mAh, ładowarka 5V x 2A (10W), 9V x 1,67A (ok. 15W)
  • Inne: NFC, dual SIM (aktywny), Bluetooth 5.0 aptX, bardzo szybkie Wi-Fi „ax” 2,4+5 GHz, USB typ C

Galaxy S10e działa bardzo szybko. Codzienne korzystanie z systemu i aplikacji to prawdziwa przyjemność. Dokładnie tak powinno to wyglądać w smartfonie flagowym. W menu Ustawienia - Zaawansowane funkcje można włączyć opcję Ogranicz animację. W ten sposób jeszcze bardziej zwiększymy szybkość reakcji na polecenia dotykowe. Galaxy S10e pracuje fantastycznie.

systemOne UI 1.1

samsung One UIgesty

Przydatne funkcje systemowe 

W recenzji Galaxy S10e przyjąłem krótszą formę, więc aby zapoznać się z przydatnymi i ciekawymi funkcjami systemu Android z interfejsem One UI 1.1 kliknij poniższy link, by przejść do pełnej recenzji Galaxy S10+.

One UI - ciekawe i przydatne funkcje

Samsung Galaxy S10e - wydajność

Smartfon działa bardzo szybko właściwie w każdej sytuacji. Ma 6 GB RAM'u, czyli mniej od Galaxy S10 i S10+, ale w praktyce bardzo rzadko można to odczuć. Smartfon bardzo dobrze nadaje się do gier oraz filmów. Wyświetlacz jest mniejszy, ale na pewno nie mały - 5,8 cala w pełni wystarcza do wygodnego oglądania, a obudowa jest przy tym znacznie bardziej poręczna.

4.4

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
55214
GFXBench T-Rex
59 kl/s
GFXBench Manhattan
59
3DMark (Sling Shot)
4325
AnTuTu 7
332638
6.1

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2700 MHz
Pamięć RAM
6144 MB
Przekątna ekranu
5.8 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2280 px
Waga
150 g
4.3

Bateria

Bateria - rozmowy
1142 min.
Bateria - internet
647 min.
Bateria - filmy
856 min.
9.6

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.7
Jakość zdjęć
5.6
Jakość wykonania
5.5

Galaxy S10e Antutu 7Galaxy S10e - 3DMark Ice Storm Unlimited

Porównanie telefonów i szczegółowe wyniki wydajności znajdziesz w naszym rankingu smartfonów.

Czy warto kupić Samsunga Galaxy S10e? O tym przeczytasz na drugiej stronie recenzji. Zapraszam!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login