Galaxy S7 to najlepszy smartfon jaki można obecnie kupić. Oto pełen test i recenzja nowoczesnego telefonu z elegancką obudową i świetnym aparatem.
bardzo poręczna i elegancka obudowa; wodoszczelność (IP68); szczegółowy, kontrastowy wyświetlacz; szybkie działanie systemu, programów i gier; bardzo dobra jakość zdjęć i filmów; zaawansowane szyfrowanie pamięci (KNOX); miejsce dla karty pamięci microSD (maks. 200 GB); dość dobry czas pracy na baterii; współpraca z goglami Gear VR i kamerą Gear 360;
Minusyport USB micro-B (zamiast nowszego micro-C);
Galaxy S7 - test
Cieszę się. Pomimo tego, że przez moje ręce przepływa od kilku lat nieprzebrany nurt przeróżnych smartfonów, wciąż trafiam na perełki, które potrafią przyspieszyć bicie mojego serca. Jedną z nich jest właśnie Samsung Galaxy S7.
Podziwianie poszczególnych zalet danego smartfona bywa przyjemne - dobry wyświetlacz, wydajny procesor, dużo pamięci, wysoka jakość zdjęć itp. Jednak w praktyce pojedyncze funkcje nie mają większego znaczenia. Najważniejsze jest to, czy producentowi udało się połączyć wszystkie te cechy w jedną, zgrabną całość. Moim zdaniem Samsung osiągnął tutaj prawdziwą wirtuozerię.
Obudowa – bardzo poręczna i elegancka
Obudowa Galaxy S7 jest obłędna. Zdecydowanie najbardziej poręczna i dopracowana pod względem stylistycznym ze wszystkich ponad 5-calowych smartfonów jakie miałem kiedykolwiek w rękach (a było ich sporo).
Rok wcześniej Samsung stworzył serię Galaxy S6 z imponującą, smukłą, szklano-metalową obudową. Stylistyka ta zyskała uznanie wśród użytkowników, nic więc dziwnego, że Samsung wykorzystał ją również w nowym Galaxy S7. Wprowadził jednak kilka istotnych zmian, które docenić można dopiero wtedy, gdy weźmiemy smartfona do ręki.
Szkło Gorilla Glass 4 z tyłu obudowy jest zaokrąglone na bokach, dzięki czemu smartfona trzyma się bardzo wygodnie (znacznie przyjemniej niż Galaxy S6). Tafla szkła z przodu też jest zaokrąglona na krawędziach (tzw. efekt 2,5 D). Całość łączy się precyzyjnie z metalową ramką boczną wykonaną z wysokiej jakości aluminium 6013.
Wodoszczelność, większa bateria, pamięć microSD
W porównaniu do poprzednika nowy Galaxy S7 jest trochę grubszy (7,9 vs 6,8 mm) i cięższy (152 vs 138 g). Na szczęście jest ku temu ważny powód.
S7 ma wodoszczelną i pyłoszczelną obudowę. Może leżeć 1,5 metra pod wodą przez pół godziny i nic mu się nie stanie. Błoto i kurz też nie są mu straszne. Uszczelki zastosowane w obudowie są niewidoczne – nie musimy pamiętać o zamykaniu jakichkolwiek zaślepek. Obsługa jest wygodna i bezproblemowa.
Poza tym we wnętrzu umieszczono większy akumulator (3000 vs 2550 mAh) oraz naprawiono wielką pomyłkę z wcześniejszego modelu – przywrócono miejsce dla karty pamięci microSD. Możemy używać kart nawet o pojemności 200 GB.
Wyświetlacz – najlepszy z najlepszych
Samsung Galaxy S7 występuje w dwóch wersjach: standardowej z wyświetlaczem o przekątnej 5,1 cala oraz większej S7 edge z wyświetlaczem 5,5” i zakrzywionymi bokami. Niezależnie od tego którą wersję wybierzemy możemy liczyć na bardzo wysoką jakość obrazu.
Ekran ma rozdzielczość 1440x2560 px (577 ppi) i zapewnia imponującą szczegółowość. Nawet najmniejsze napisy na stronach internetowych i w aplikacjach są ostre, wyraźne i czytelne. Technologia Super AMOLED zapewnia idealną głębię czerni i co za tym idzie wysoki kontrast. Kolory są nasycone, a obraz jasny (standardowo ok. 365, a w trybie Auto nawet 485 cd/m2).
Dodano też funkcję „Always-On” czyli wyświetlanie podstawowych informacji, nawet gdy wyświetlacz jest zablokowany (czas, data, poziom baterii, nieodebrane połączenia, wiadomości itp.).
Aparat – superszybki autofokus i podwójne piksele
Typowy użytkownik przy wyborze smartfona często zwraca uwagę na liczbę „megapikseli” w aparacie. Prawda jest jednak taka, że wyższa cyfra nie zawsze oznacza lepszą jakość. Czasami lepiej jest, gdy sensor składa się z mniejszej liczby „dużych” pikseli, niż z większej liczby małych. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy piksel światłoczuły łapie więcej światła, co w praktyce przekłada się na lepszą jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle.
Dokładnie tą drogą poszedł Samsung. Obniżył ilość pikseli z 16 do 12 milionów, ale zwiększył ich rozmiar i dodał jaśniejszy obiektyw. Do tego dołożył skuteczną stabilizację optyczną oraz bardzo skuteczny system ustawiania ostrości z technologią Dual Pixel.
Chodzi o to, że każdemu pikselowi światłoczułemu tworzącemu obraz towarzyszy jeden piksel autofokusa z detekcją fazy. Ostrość ustawiana jest przez przez całą matrycę szybko i precyzyjnie. Przykładowe zdjęcia i filmy oraz dodatkowe informacje o obu aparatach umieściłem na ostatniej stronie recenzji.
Wydajność – idealna do gier i nie tylko
Galaxy S7 sprzedawany oficjalnie w Polsce jest wyposażony w jeden z najlepszych procesorów mobilnych: Samsung Exynos 8890 (14 nm). Składa się on z ośmiu rdzeni, w tym czterech bardzo wydajnych Exynos M1 (2,3 GHz) i czterech bardziej energooszczędnych Cortex-A53 (1,6 GHz).
Do tego dochodzi 12-rdzeniowy układ graficzny Mali-T880 MP12 i pamięć RAM LPDDR4 o całkowitej pojemności 4 GB. Taki zestaw zapewni płynne działanie właściwie każdej gry jaką znajdziemy w sklepie Google Play i każdego zaawansowanego programu. Pamięć masowa UFS 2.0 to 32 GB, ale w praktyce dla plików użytkownika pozostaje maksymalnie 24,8 GB (plus opcjonalna karta microSD 200 GB).
Samsung Galaxy S7 oferuje dwie przydatne funkcje, skierowane do graczy – Game Launcher i Game Tools. Pierwsza z nich gromadzi w jednym miejscu wszystkie gry i pozwala uruchomić je w różnych trybach – wysoka jakość lub oszczędzanie energii. Druga z tych funkcji umożliwia nagrywanie filmów z gier wraz z komentarzem głosowym lub dźwiękami z gry.
Starsze micro USB? Dlaczego?
Galaxy S7 nie ma nowoczesnego portu USB typu C by zachować kompatybilność wsteczną z goglami do rzeczywistości wirtualnej Gear VR, które mają USB micro-B. Jest to oczywiście pewna wada, bo nowsze USB micro-C może działać z większą szybkością (USB 3.0/3.1) Jednak z pewnością nie jest to rzecz, która dyskwalifikuje w jakikolwiek sposób tego smartfona.
Pod wyświetlaczem umieszczono tradycyjnie trzy przyciski (ostatnie aplikacje, dom i cofnij). Środkowy jest sprzętowy i ma wbudowany skaner linii papilarnych do łatwego odblokowywania ekranu i potwierdzania płatności.
W opakowaniu znajdziemy małą przejściówkę z USB na microUSB. Służy ona do szybkiego transferu plików i ustawień ze starego smartfona do nowego. Przy wstępnej konfiguracji Galaxy S7 zaproponuje taką możliwość.
Jakość dźwięku
Samsung Galaxy S7 w wersji z procesorem Exynos ma układ dźwiękowy Lucky CS47L91. Najbardziej wymagającymi słuchawkami jakie miałem akurat pod ręką były HiFiMAN HE-400S, o konstrukcji otwartej, z przetwornikami planarnymi. W połączeniu z nimi Galaxy S7 reprodukował dźwięk cechujący się bardzo dobrą szczegółowością, ogromną ilością powietrza i niezłą dynamiką, ale poziom głośności był średni.
W porównaniu do starszego Galaxy S6 edge+ z układem Noble WM1840 słychać było nieco lepiej zbalansowane brzmienie, z odrobinę łagodniejszymi tonami wysokimi, ale maksymalna głośność była właściwie identyczna.
Na innych dużych i zaawansowanych słuchawkach Denon AH-D2000 o konstrukcji zamkniętej, z przetwornikami dynamicznymi poziom głośności był znacznie wyższy. Oczywiście charakterystyka brzmienia również była inna – mocniejsze tony niskie i znacznie ostrzejsze soprany. Różnice w stosunku do S6 były znikome.
Na słuchawkach Xiaomi Hybrid Dual Drivers (IEM) poziom głośności był bardzo wysoki i słychać było różnicę w rozdzielczości dźwięku na korzyść Galaxy S7. Na Xiaomi Piston v3 różnica ta była mniejsza.
Testy przeprowadzałem jeszcze na słuchawkach Bluetooth Samsung Level On Wireless i Definitive Technology Symphony 1. Tutaj poziom głośności był zadowalający, a brzmienie miało kształt litery „V” (mocne basy, nieco wycofany środek, mocne soprany). Droższe Symphony 1 (ok. 1900 zł) mają własny przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) więc oferowały dodatkową regulację głośności, lepszą szczegółowość i dynamikę.
Co jeszcze?
Łączność bezprzewodowa jest adekwatna do smartfona z najwyższej półki: Wi-Fi „ac”, Bluetooth 4.2, NFC, ANT+, GPS, 4G LTE (kat. 9). Jest też funkcja szybkiego ładowania baterii (przewodowo i bezprzewodowo). System operacyjny to Android 6.0.1 z interfejsem TouchWiz. Jego szybkość działania po tygodniu intensywnych testów nie uległa zmianie – wciąż była bardzo dobra.
Na kolejnej stronie zapoznasz się z czasem pracy na baterii, wydajnością procesora i podstawową funkcjonalnością systemu.