Nowe podejście do aparatu
W Samsungu Galaxy S7 zastosowano zupełnie inne aparat główny, niż w poprzednim, Galaxy S6. Pierwszy rzut oka na specyfikację i od razu lekkie zdziwienie. Producent poszedł na przekór aktualnym trendom i obniżył rozdzielczość z 16 do 12 Mpx. Czy należy oczekiwać gorszej jakości zdjęć?
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Dla porównania: Samsung Galaxy S6 edge+ - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Wręcz przeciwnie!
Rozdzielczość ma oczywiście wpływ na szczegółowość zdjęć, ale pamiętajmy, że w smartfonach stosowane są małe sensory. Czasami nie ma sensu upychać w nich na siłę jeszcze większej liczby pikseli. Zamiast dużej ilości małych punktów, niekiedy lepszy efekt daje mniejsza ilość większych punktów.
W Galaxy S7 zastosowano sensor Sony Exmor RS IMX260 (przekątna 7,18 mm) z pikselami o wielkości 1,4 μm, podczas gdy w starszym Galaxy S6 był to Exmor RS IMX240 (przekątna 6,83 mm) z pikselami 1,12 μm.
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Dla porównania: Samsung Galaxy S6 edge+ - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Większa powierzchnia łapie więcej światła, więc oczekiwać możemy lepszej jakości zdjęć wykonanych w słabym oświetleniu. Do tego dochodzi jeszcze jaśniejszy obiektyw (f/1,7 vs f/1,9) oraz skuteczna stabilizacja optyczna obrazu. Taki układ optyczny zapewnia nie tylko jaśniejszy obraz, ale dodatkowo zmniejsza szansę na „poruszenie” czyli rozmazanie obrazu. Jasna optyka pozwala bowiem na użycie krótszego czasu ekspozycji.
W skrócie: pomimo mniejszej liczby pikseli jakość zdjęć jest wysoka. Galaxy S7 to jeden z najlepszych smartfonów do zdjęć.
Porównanie zdjęć w słabym świetle
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Dla porównania: Samsung Galaxy S6 edge+ - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Superszybki autofokus – technologia Dual Pixel
System odpowiedzialny za ustawianie ostrości oferuje technologię podwójnych pikseli (Dual Pixel). W praktyce oznacza to, że każdemu pikselowi światłoczułemu, odpowiadającemu za tworzenie obrazu towarzyszy jeden piksel autofokusa, w dodatku z detekcją fazy. Innymi słowy AF działa w oparciu o 100% aktywnych pikseli w sensorze.
Pod względem szybkości i precyzji ustawiania ostrości Galaxy S7 wyprzedza zdecydowaną większość innych smartfonów. AF działa błyskawicznie, a Samsung osiągnął to bez stosowania wynalazków w postaci „laserowego autofokusa” znanego np. ze smartfonów LG.
Przykład działania autofokusa w smartfonie Samsung Galaxy S7 (film UHD)
Zdjęcia mają rozdzielczość 4032x3024 px, więc w porównaniu do starszego Galaxy S6 zmieniły się też proporcje (4:3 zamiast 16:9).
JPG lub DNG (RAW)
Najlepsze nowe smartfony przyzwyczaiły nas już do tego, że oferują zapis zdjęć nie tylko do klasycznego formatu JPG, ale też DNG (RAW). Warto jednak pamiętać, że każdy z tych formatów ma swoje wady i zalety.
W trybie Auto wykonamy tylko zdjęcia JPG, a jak wiadomo w JPG obraz jest kompresowany stratnie. Jest też odszumiany i wyostrzany. Zaletą jest dość mały rozmiar zdjęć (około 3-7 MB), ale każdy z wymienionych procesów może usuwać drobne szczegóły ze zdjęcia, zmieniać kolorystykę i kontrast.
Porównanie JPG i DNG
Samsung Galaxy S7 - oryginalne zdjęcie JPG
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie DNG przekonwertowane do JPG (Lightroom, ust. domyślne)
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zdjęcia DNG są gorsze – mniej kontrastowe, mniej ostre i w ogóle jakieś takie… zamglone. Jest to jednak złudne wrażenie.
Nie są one poddane wyostrzaniu i odszumianiu, ani też kompresji stratnej – stanowią najlepsze odzwierciedlenie naturalnego obrazu jaki generuje aparat tylny Galaxy S7. Problem tylko w tym, że rozmiar pliku DNG to 23,2 MB (kilkukrotnie więcej niż w przypadku JPG). Warto umieścić w smartfonie pojemną i szybką kartę pamięci microSD i na niej zapisywać zdjęcia i filmy. Format DNG dostępny jest tylko w trybie profesjonalnym (po manualnym włączeniu zapisu DNG w ustawieniach aparatu).
Jaki format polecam do codziennego fotografowania tym smartfonem? Uważam, że mimo wszystko najlepszy będzie JPG. Zdjęcia w nim wykonane wciąż wyglądają bardzo dobrze, a zaoszczędzicie czas na wywoływaniu DNG w programach takich jak Adobe Lightroom. Warto też pamiętać, że wykonując zdjęcia DNG wraz z nimi zapisywana jest też wersja JPG, więc w zasadzie nic nie tracicie (no, może oprócz miejsca na karcie pamięci).
Galaxy S7: panoramowanie
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie wykonane techniką panoramowania
Skróty do trybów fotografowania możemy dodać do pulpitu smartfona.
W trybie PRO możemy wybrać ilość punktów ostrości z których korzystać ma autofokus aparatu tylnego - jeden (środkowy) lub wszystkie.
Oprócz tego dostępne są też 3 tryby pomiaru światła: punktowy, centralnie-ważony i matrycowy.
Jest też samowyzwalacz z opcją wykonywania 3 zdjęć w serii.
Tryb profesjonalny umożliwia też ręczną regulację ostrości, balansu bieli, czułości ISO, ekspozycji (szybkości migawki) i korekty ekspozycji. Co ciekawe najkrótszy czas ekspozycji to (uwaga!) 1/24000 sekundy. Zastanawiam się czy przy odrobinie szczęścia nie dałoby się przypadkiem wykonać zdjęcie kuli wystrzelonej z pistoletu. ;)
Porównanie zdjęć makro
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie makro
Dla porównania: Samsung Galaxy S6 edge+ - zdjęcie makro
Przykładowe zdjęcie z aparatu przedniego
Samsung Galaxy S7 - zdjęcie z aparatu przedniego
Filmy
Kamera tylna korzysta oczywiście z tego samego sensora, obiektywu, stabilizacji i systemu ustawiania ostrości co aparat. Jedyną różnicą są proporcje nagrań – 16:9 zamiast 4:3. Pod względem optycznym nie mam jej nic do zarzucenia. Filmy nagrywane są w rozdzielczości Ultra HD (3840x2160 px) w 30 kl./s i przepływności około 48 Mb/s. Jakość jest bardzo wysoka. Zachwyca przede wszystkim szczegółowość obrazu i szybkość ustawiania ostrości.
Trochę szkoda, że Samsung nie zaoferował nagrywania UHD w 60 kl./s, ale cóż… nie można mieć wszystkiego. Możemy nagrywać w Full HD (1080p) w 60 kl./s i HD (720p) aż w 240 kl./s (tryb spowolnionego obrazu).
Samsung Galaxy S7 - film z kamery tylnej
Przednią kamerką nagramy filmy o maksymalnej rozdzielczości 2560x1440 px. Ich jakość jest znacznie niższa od nagrań tylnych z powodu zastosowania gorszej optyki i sensora. Wciąż jednak prezentują się wystarczająco dobrze.
Samsung Galaxy S7 - film z kamery przedniej
Podsumowanie
Samsung Galaxy S7 największe wrażenie robi dopiero wtedy, gdy trzymamy go w dłoni. Szczerze polecam zapoznanie się z nim w sklepie - przekonacie się, że Galaxy S7 nie jest kolejnym, zwykłym smartfonem, lecz elektronicznym dziełem sztuki. Niesłychanie poręcznym, przyjemnym w obsłudze i dopracowanym w każdym calu.
Z testów wyniosłem właściwie same pozytywne wrażenia. Oczywiście jestem świadomy tego, że Galaxy S7 „trochę” kosztuje, więc należy wymagać od niego, by był doskonały, ale S7 naprawdę zbliżył się do tego ideału na milimetry.
Moim zdaniem jest to najładniejszy smartfon jaki znajdziemy w sklepach (zaraz obok Galaxy S7 edge). Jego szklano-metalową obudowę zaprojektowano tak, by maksymalnie zwiększała komfort trzymania. Szkło jest delikatnie zaokrąglone by lepiej wpasować się w kształt dłoni. Obudowę uszczelniono przed dostępem wody i kurzu.
Wysoka wydajność oraz funkcje Game Launcher i Game Tools stanowią nie lada gratkę dla mobilnych graczy. Na S7 możemy nagrywać gameplay'e wraz z komentarzem głosowym i wybierać tryb działania gier – maksymalna wydajność lub oszczędzanie energii. Jest też znakomity aparat tylny z nagrywaniem Ultra HD, dość duża bateria 3000 mAh, miejsce dla karty pamięci microSD (maks. 200 GB) i płynnie działający system Android 6.0 z zestawem przydatnych funkcji.
Czy polecam Samsunga Galaxy S7? To raczej pytanie retoryczne. ;)
Ocena końcowa:
- bardzo poręczna i elegancka obudowa;
- wodoszczelność (IP68)
- szczegółowy, kontrastowy wyświetlacz;
- szybkie działanie systemu, programów i gier;
- bardzo dobra jakość zdjęć i filmów;
- zaawansowane szyfrowanie pamięci (KNOX);
- miejsce dla karty pamięci microSD (maks. 200 GB);
- dość dobry czas pracy na baterii
- współpraca z goglami Gear VR i kamerą Gear 360;
- wysoka jakość dźwięku (wyjście słuchawkowe);
- bardzo wysoka wydajność CPU i GPU;
- duża ilość pamięci RAM (4 GB);
- szybka łączność 4G LTE (kat. 9);
- różne tryby pracy gier (wydajność, oszczędzanie energii);
- możliwość nagrywania „gameplay'u” wraz z komentarzem głosowym;
- skaner linii papilarnych;
- szybkie ładowanie baterii;
- tryb pomniejszonego interfejsu;
- wyświetlacz Always-On (po zablokowaniu ekranu);
- port USB micro-B (zamiast nowszego micro-C);
- wysoka cena;
Komentarze
70druga sprawa ciekawe jak poradza sobie screen protectory z zaokragleniami gdyz w tym momencie folia odstaje co calkowicie dyskwalifikuje uzywanie jej do zabezpieczenia ekranu.
w polskim necie jakoś nie mogłem trafić na żaden
Redaktorzy przeważnie pomijają ten nieistotny ich zdaniem parametr...
- można wykonać nim rozmowę telefoniczną
- posiada aparat fotograficzny
lg g4 wyrazne lepszy.dobrze chociaz ze w sam s7 dali slot na sd.powiem tak sam klepie wszystkie tel na jedno kopyto juz patrzec sie nie da na nie.juz chinczyki ciekawsze.
Powiększyłem te fotki i nie dowierzam jakie to słabe! Myślałem, że telefony już stają w szranki z lustrzankami a tu takie zaskoczenie. Jakość jak z przeciętnego kompaktu.
Sam nie używam telefonu więc dlatego się dziwię za co te plusy. Ale rozumiem, że w telefonie ma się aparat właśnie o jakości średniej cyfróweczki i może to być "wygodne".
https://www.youtube.com/watch?v=WsM5BLL7aow