Współpracuje nie tylko z Samsungami
Na początku chciałbym zaznaczyć, że Samsung Gear S3 jest w stanie współpracować z większością nowszych smartfonów działających pod kontrolą systemu Android. Wystarczy ściągnąć z Play Store aplikację Samsung Gear oraz dwa dedykowane pluginy. W trakcie testu korzystałem z Gear S3 w parze z Huawei Mate 9 i nie miałem jakichkolwiek problemów ze współpracą tych dwóch urządzeń.
Komunikacja pomiędzy zegarkiem a smartfonem odbywa się poprzez interfejs Bluetooth. Jeśli jednak oba urządzenia znajdują się poza swoim zasięgiem, istnieje także możliwość wymiany danych przez internet. Warunkiem jednak jest by Gear S3 był podłączony do sieci Wi-Fi oraz był zalogowany do konta Samsung.
System Tizen
Systemy operacyjne są miejscem, w którym producenci smartwatchy toczą między sobą prawdziwa wojnę. Obecnie do najpopularniejszych z nich można zaliczyć Android Wear (którego wielka aktualizacja do wersji 2.0 wciąż jest przekładana), watchOS od Apple oraz Tizen, który towarzyszy inteligentnym zegarkom Samsunga praktycznie od samego początku.
Samsung Gear S3 działa obecnie pod kontrolą najnowszej wersji tego systemu o numerze 2.3.2.1. Na pierwszy rzut oka nie da się dostrzec w zasadzie jakichkolwiek zmian w stosunku do Tizen’a z Gear S2. Wygląd systemu w przypadku oby tych smartwatchy jest praktycznie identyczny.
Zastosowany interfejs jest w zasadzie jednym z najwygodniejszych z jakim się spotkałem. Jest to przede wszystkim zasługa czytelnie przedstawianych treści oraz obrotowego pierścienia. Duży bezel o pewnym chwycie naprawdę ułatwia poruszanie się po systemie i jest zdecydowanie wygodniejszy od ciągłego przesuwania palcem po ekranie oraz niewielkich koronek zastosowanych w konkurencyjnych smartwatchach.
Z głównego ekranu zegarka mamy szybki dostęp do powiadomień znajdujących się na kartach umieszczonych po lewej stronie od tarczy zegara. Widgety umożliwiające szybki dostęp do poszczególnych funkcji schowane są po prawej stronie interfejsu. Pomiędzy poszczególnymi ekranami można się przemieszczać w szybki sposób przy użyciu obrotowego pierścienia.
Z górnej krawędzi można wysunąć dodatkowy panel z szybkimi ustawieniami, który pozwala sprawdzić stan naładowania baterii, stan połączenia bezprzewodowego, a także wyciszyć wszelkie powiadomienia. Umożliwia on również dostęp do takich ustawień jak jasność ekranu.
Po dłuższym przytrzymaniu palca na tarczy zegarka możemy ją zmienić lub dostosować pod własne potrzeby. Informacje jakie możemy na niej umieścić to między innymi stan naładowania baterii, ilość wykonanych kroków, wysokość nad poziomem morza itd. Poziom personalizacji, nie jest co prawda aż tak rozbudowany jak ma to miejsce w konkurencyjnych systemach, lecz okaże się wystarczający dla typowego użytkownika. W razie potrzeby nowe tarcze zegara można w prosty sposób pobrać ze sklepu Galaxy Apps.
Wciśnięcie dolnego przycisku znajdującego się po prawej stronie koperty skutkuje rozwinięciem się kolistego menu, w którym znajdziemy wszystkie funkcje oraz zainstalowane aplikacje. Konkretny program szukamy przy pomocy obrotowego pierścienia.
Generalnie Tizen w Gear S3 to naprawdę przyjazny dla użytkownika systemem. Jest szybki, minimalistyczny i zawiera wszystko to co jest najbardziej potrzebne na wyciągnięcie ręki. Naprawdę cieszę się, że w praktyce nie zmienił się on od wersji z Gear S2. W końcu po co coś zmieniać, jeśli jest naprawdę dobre?
Możliwość wykonania rozmów telefonicznych
Duże zmiany zaszły jednak „pod maską”, co zaowocowało nowymi funkcjami. Pierwszą z nich, która przykuła moją uwagę jest możliwość bezpośredniego prowadzenia rozmów telefonicznych wprost z zegarka. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu głośniczkowi, którego brakowało w Gear S2.
Teraz gdy ktoś do nas dzwoni nie musimy w ogóle sięgać po nasz telefon. Wystarczy, że odbierzemy połączenie na smartwatchu i jesteśmy w stanie przeprowadzić normalną rozmowę. Oczywiście rozwiązanie to nie jest idealne. Wbudowany głośnik jest dość głośny, tak więc trudno tutaj mówić o jakiejkolwiek prywatności.
Używałem tej funkcji kilka razy w trakcie prowadzenia samochodu. Zarówno ja, jak i osoba, która do mnie dzwoniła słyszeliśmy się bardzo dobrze pomimo tego, że moje ręce wciąż operowały kierownicą.
Odpisywanie na wiadomości
Z poziomu Gear S3 możemy także w prosty sposób odpisać na SMS lub wiadomość z Messangera przy pomocy malutkiej, lecz intuicyjnej klawiatury T9, która bardzo dobrze przewiduje wpisywany przez nas tekst. Niestety opcja dyktowania wiadomości nie jest dostępna w języku polskim.
Funkcje fitness
Samsung stara się konsekwentnie ulepszać swoje funkcje fitnessowe i trzeba przyznać, że wychodzi im to naprawdę dobrze. Oprócz miernika pulsu, akcelerometru oraz żyroskopu, Samsung Gear S3 posiada wbudowany moduł GPS. Pozwala to na kompleksowe śledzenie naszego treningu.
Jesteśmy w stanie z jego pomocą kontrolować nasze tętno, ilość wykonanych przez nas kroków oraz dystans jaki przebyliśmy. Wraz z zaawansowanymi algorytmami dane te pozwalają określić ilość spalonych kalorii oraz to czy nasz trening był wystarczająco intensywny.
Odbiornik GPS jest kluczowym elementem, który sprawia, że Gear S3 jest dobrym kompanem naszych treningów. Jeśli tylko włączyliśmy w ustawieniach treningu funkcję GPS, dostępna będzie dokładna trasa jaką pokonaliśmy.
Obecność tego modułu pozwala przede wszystkim na prowadzenie treningu bez potrzeby noszenia ze sobą smartfona, z którego zegarki bez GPS pobierają dane o lokalizacji. Jego dokładność jest zadowalająca i w praktyce trasa pokazana na mapie nie różniła się o rzeczywistej o więcej niż 1-2 metry.
Samsung Gear S3 oferuje także funkcję automatycznego wykrywania aktywności fizycznej. Jest on w stanie sam rozpoznać gdy zaczniemy wykonywać konkretną czynność. W moim przypadku zegarek samodzielnie wykrył spacer, wycieczkę rowerową oraz wchodzenie po schodach.
Nasze treningi są automatycznie synchronizowane z aplikacją S health na naszym smartfonie, dzięki czemu łatwo możemy je między sobą porównać oraz wyciągnąć z zarejestrowanych danych jeszcze więcej szczegółów.
Poza typowymi funkcjami związanymi z treningiem możemy skorzystać z innych funkcji pomagających nam w utrzymaniu dobrej formy. Należy między innymi do nich rejestracja spożycia kofeiny, wody oraz monitorowanie snu. Gdy śpimy z założonym Gear S3, wykryje on to i zacznie rejestrować nasz sen. Rano możemy dowiedzieć się ile czasu trwała jego poszczególna faza oraz jak długo ostatecznie spaliśmy.
Inne aplikacje
Jak przystało na topowego smartwatcha, Samsung Gear S3 nie ogranicza się tylko do funkcji odbierania telefonu oraz śledzenia treningu. Do dyspozycji użytkownik ma domyślnie także takie aplikacje jak:
- Przypomnienia
- Pogoda
- Barometr
- Harmonogram (kalendarz)
- Alarm
- Czas na świecie
- News Briefing
- Znajdź telefon
- Muzyka
Muzyka
Wbudowana pamięć 4GB przyda się głównie na przechowywanie muzyki, którą możemy odtwarzać bezpośrednio ze smartwatcha. Wystarczy jedynie podłączyć do niego słuchawki Bluetooth.
Dodatkowe aplikacje można pobrać ze sklepu Galaxy Apps. Trzeba jednak liczyć się z tym, że liczba aplikacji na system Tizen wciąż jest mocno ograniczona. Do ciekawszych programów jakie odnalazłem mogę zaliczyć Spotify oraz przeglądarkę internetową.
Czas pracy na baterii
Nie da się ukryć, że bateria jest elementem szczególnie ważnym w specyfikacji każdego smartwatcha. Kto w końcu chciałby aby pod koniec dnia jego elegancki smartwatch był jedynie bierną ozdobą nadgarstka? W inteligentnych zegarkach liczy się każda miliamperogodzina, tak więc dobra optymalizacja baterii jest elementem kluczowym.
Dzięki większym wymiarom, inżynierzy Samsunga mogli wyposażyć Gear S3 w większy akumulatorek o pojemności 380 mAh. Gdy używamy go jedynie do podglądu powiadomień oraz rozmów powinien on według moich obserwacji zapewnić do 3 dni pracy na pojedynczym ładowaniu.
Czas ten znacznie skraca się gdy dużo korzystamy z bardziej skomplikowanych aplikacji lub używamy modułów GPS oraz Wi-Fi. Godzina korzystania z GPS potrafi zużyć nawet do 15% baterii. W takich warunkach maksymalnie da się uzyskać do 1,5 dnia działania na baterii.
Aby zaoszczędzić dodatkową energię można włączyć tryb agresywnego oszczędzania baterii, który znacznie ogranicza funkcjonalność oraz wydajność Gear S3. Możemy w nim jedynie sprawdzić datę, godzinę oraz powiadomienia. Nie mamy natomiast dostępu do bardziej skomplikowanych aplikacji.
Podsumowanie
Samsung Gear S3 stanowi tak naprawdę rozwinięcie zeszłorocznego modelu – Gear S2. Mowa tutaj o bardzo dobrze przemyślanej ewolucji, a nie szokującej rewolucji. Po co w końcu zupełnie zmieniać to co było dobre?
Smartwatch ten w wersji frontier cechuje się ciekawym designem oraz świetną jakością wykonania. Większe wymiary zaowocowały pojemniejszą baterią, modułem GPS oraz głośniczkiem do rozmów, co znacząco podniosło jego praktyczność w stosunku do poprzednika.
Przez spora wagę oraz swój rozmiar raczej nie będzie on idealnym kandydatem do roli dobrego fitness trackera. Tę funkcję o wiele lepiej spełni Samsung Gear Fit 2, który posiada dokładnie te same możliwości śledzenia aktywności, lecz cechuje się bardziej smukłą budową.
W każdym innym przypadku Gear S3 jest praktycznie najlepszym smartwatchem jaki można obecnie kupić. Ma on co prawda kilka niedociągnięć takich jak brak obsługi S Voice po polsku, jednak w ostateczności korzystanie z niego jest intuicyjne i przyjemne.
Jedynym czynnikiem, który może zniechęcić do jego kupna jest tak naprawdę cena , która wynosi w przypadku modelu frontier 1699 zł. Jest to moim zdaniem wciąż za dużo jak na smartwatcha. W praktyce jednak patrząc na rynek kupując inteligentny zegarek z wyższej półki należy liczyć się z taką właśnie kwotą.
Zapraszamy również do obejrzenia naszej wideorecenzji Samsunga Gear S3 frontier, w której porównujemy go do Samsunga Gear S2 w wersji classic.
Komentarze
16Nadal to niezbyt przydatna zabawka za spore pieniądze.
Czekam cały czas z otwartymi ramionami na smartwatcha który będzie wytrzymywał na baterii chociażby miesiąc, ale coś czuję że szybko się go nie doczekam.
Mimo wszystko zegarek na razie sprawia dobre wrażenie, ale może dlatego, że ma go dopiero od kilkunastu dni. Oby czar nie prysł wkrótce....
Jak smartwatche osiągną takie czasy działania, zacznę je oglądać.
Nie jestem jednak przekonany do systemu Tizen, obrotowego pierścienia który z czasem będzie luźny aż odpadnie, oraz ceny.
Czy ten smartwatch ma jakieś ograniczenia jeśli nie współpracuje z telefonem Samsunga?