Samsung Portable SSD T5 to szybki przenośny dysk SSD do komputera i smartfona. Jest szyfrowany, mały, solidny, metalowy i ma złącze USB 3.1 typu C.
- bardzo szybki zapis i odczyt plików,; - możliwość podłączenia do komputera i smartfona (Android),; - złącze USB typu C (USB 3.1 gen. 2),; - dwa przewody w zestawie (wtyk typu A i C),; - sprzętowe szyfrowanie danych,; - solidna, metalowa obudowa,; - niewielkie wymiary,; - wsparcie dla TRIM.
Minusy- cena.
Samsung Portable SSD T5 - recenzja
Kupujecie klasyczne przenośne dyski HDD, bo chcecie mieć dużą pojemność możliwie jak najtaniej i przy okazji staracie się nie myśleć o tym co będzie gdy dysk upadnie. Doskonale Was rozumiem, bo przez lata postępowałem tak samo.
Do czasu gdy po przypadkowym uszkodzeniu trzech nośników i utracie bardzo ważnych dla mnie zdjęć i projektów graficznych postanowiłem definitywnie skończyć przygodę z dyskami HDD.
Alternatywa dla HDD
Na pewien czas przerzuciłem się na małe pamięci flash. Trzymałem dane na pendrive'ach, które były małe, poręczne, lekkie i nieporównywalnie odporniejsze na upadki. Były też szybsze.
Niestety większość z nich wykorzystuje pamięci i kontrolery, niezbyt zaawansowane technologicznie i mniej godne zaufania pod względem odporności na wieloletnie, intensywne użytkowanie (zużycie w czasie zapisu).
Dlatego od pewnego czasu przerzuciłem się na przenośne dyski SSD. W tej recenzji skupiam się na modelu z półki premium - Samsung Portable SSD T5.
Obudowa
Na temat wyglądu wiele pisać nie trzeba. Samsung T5 ma wymiary 74 x 57 x 10,5 mm jest więc bardzo mały (znacznie mniejszy od typowego, 2,5-calowego dysku przenośnego. Waży 51 g, więc można go również nazwać lekkim.
Obudowa jest metalowa i ma jedną niebieską diodę informującą o aktywności nośnika (miga w czasie zapisu). Całość jest minimalistyczna, elegancka i nie rzuca się w oczy. Konstrukcja jest solidna - powinna bez problemu wytrzymać typowe upadki.
W opakowaniu oprócz dysku znajdziemy dwa przewody. Jeden z wtykami USB typu A + USB typu C, a drugi z dwoma USB typu C. Innymi słowy Samsung Portable SSD T5 może być podłączony do laptopa i komputera stacjonarnego (złącze A lub C) lub do współczesnego smartfona (złącze C).
Pamięć
SSD w zasadzie nie jest dyskiem. W jego wnętrzu nie ma bowiem żadnego "talerza", a sama nazwa jest reliktem z lat świetności poczciwych "hadedeków". Większość osób wciąż jej używa.
We wnętrzu kryje się karta mSATA, kontroler MGX S4LN062X01, mostek ASMedia ASM235CM, 1 GB pamięci RAM DDR3 oraz najważniejsza nowość - 64-warstwowa pamięć TLC V-NAND. Jest to pierwszy komercyjny nośnik SSD firmy Samsung wykorzystujący te pamięci (poprzednik miał 48-warstwowe).
W dalszej części recenzji przedstawię wyniki pomiaru szybkości (transfery plików i benchmarki syntetyczne).
W praktyce
Testowany dysk przenośny ma pojemność 1 TB, przy czym realna pojemność oddana do dyspozycji użytkownika to 931 GB. Domyślnie jest on sformatowany do systemu plików exFAT.
Działał bezproblemowo na komputerze z Windowsem 10, a także smartfonach z Androidem 8.0 i 7.1.1. Warto jednak upewnić się, czy używany przez Was smartfon obsługuje ten format plików i czy w ogóle wspiera USB OTG.
Oprogramowanie
Samsung T5 trafia w ręce użytkownika w postaci niezaszyfrowanej. Możemy więc korzystać z niego jak z każdego innego nośnika pamięci (w takiej postaci może działać nawet z systemami Linux).
Po pierwszym podłączeniu możemy użyć aplikacji zapisanej w pamięci dysku do jego zaszyfrowania. Samo szyfrowanie jest sprzętowe - AES 256-bitów.
W pierwszym kroku tworzymy hasło dostępu.
Od tej chwili mamy pewność, że nikt się łatwo nie dobierze do naszych danych.
Aplikacja do obsługi dysku jest ekstremalnie prosta. Oprócz interfejsu do wpisywania hasła ma ona tylko jedną funkcję - aktualizację firmware'u nośnika SSD.
Bezpieczeństwo
Jeśli ktoś podłączy nasz dysk do swojego komputera będzie miał dostęp jedynie do maleńkiej 81-megabajtowej partycji z instalatorem oprogramowania.
Nie będzie w stanie dobrać się do ważnych danych, ani nawet w łatwy sposób usunąć zaszyfrowanej partycji (nie jest ona widoczna w systemie, aż do czasu wpisania hasła).
Na smartfonie
Po podłączeniu do smartfona procedura wygląda bardzo podobnie. Instalujemy aplikację Samsung Portable SSD ze sklepu Play i podłączymy dysk.
Następnie wpisujemy hasło i otrzymujemy dostęp do zawartości partycji zaszyfrowanej.
Jest też opcja aktualizacji firmware'u z poziomu urządzenia mobilnego.
Pomiary szybkości transferu
Platforma testowa:
- procesor: Intel Core i7 7700K
- płyta główna: Asus ROG STRIX B250F Gaming
- pamięć RAM: Corsair Vengeance 2 x 8 GB 3000 MHz
- karta graficzna: Radeon RX 480
- dysk: OCZ RD400 512 GB PCIE/M.2
- system: Windows 10 Pro
Producent deklaruje, że szybkości transferu powinny docierać do 540 MB/s. Wyniki jakie otrzymałem w praktyce są następujące:
8 plików, łącznie 6240 MB:
- zapis: 10s (ok. 624 MB/s)
- odczyt: 13s (ok.480 MB/s)
398 plików, łącznie 8561 MB (od 3, do 25 MB)
- zapis: 15s (ok. 570 MB/s)
- odczyt: 20s (ok. 428 MB/s)
Kopiowanie folderu z instalacją gry komputerowej, 215 plików, łącznie 6359 MB (od 1 KB, do 660 MB):
- zapis: 11s (ok. 578 MB/s)
- odczyt: 16s (ok. 397 MB/s)
ATTO Disk Benchmark
CrystalDiskMark
W czasie kopiowania plików z superszybkiego SSD OCZ RD400 512 GB PCIE/M.2 na Samsunga T5 osiągane były prędkości przekraczające deklaracje producenta. Ciekawostką jest to, że pliki kopiowane w drugą stronę (odczyt z Samsunga T5 na dysk systemowy) były mniejsze niż prędkości zapisu, ale wciąż bardzo wysokie. W benchmarkach syntetycznych transfery były nieco niższe od deklarowanych - w granicach 470 MB/s.
Po podłączeniu do smartfona Samsung Portable SSD T5 też działał szybko. Realne pomiary w czasie transferów tak naprawdę ograniczone są przez pamięć smartfona oraz standard złącza USB. Jeśli smartfon ma szybką pamięć UFS 2.1 oraz USB typu C w standardzie 3.1, to liczyć można na transfery przekraczające 200 MB/s.
Podsumowanie
Samsung Portable SSD T5 to mały i lekki, ale też bardzo szybki i odporny na upadki dysk przenośny. Działa znakomicie zarówno z komputerami (Windows, Mac), jak i smartfonami z Androidem. Oferuje wysokie bezpieczeństwo danych dzięki sprzętowemu szyfrowaniu oraz zaawansowaną technologię pamięci, które powinny spisywać się bezproblemowo przez długie lata.
Jest to dysk drogi, ale bardzo godny polecenia wszystkim osobom, którym zależy na szybkości, bezpieczeństwie i pewności, że ich dane łatwo nie przepadną.
Przybliżone ceny w dniu publikacji recenzji:
- Samsung Portable SSD T5 (250 GB): 700 zł
- Samsung Portable SSD T5 (500 GB): 1100 zł
- Samsung Portable SSD T5 (1 TB): 1770 zł
- Samsung Portable SSD T5 (2 TB): 3700 zł
Ocena końcowa:
- bardzo szybki zapis i odczyt plików
- możliwość podłączenia do komputera i smartfona (Android)
- złącze USB typu C (USB 3.1 gen. 2)
- dwa przewody w zestawie (wtyk typu A i C)
- sprzętowe szyfrowanie danych
- solidna, metalowa obudowa
- niewielkie wymiary
- wsparcie dla TRIM
- wysoka cena
Komentarze
10