Bardzo szybki i pojemny pendrive z interfejsem USB 3.0 - idealne urządzenie do przenoszenia dużych plików w kilkanaście sekund.
Podstawowa specyfikacja:
Wymiary: | 70,87 mm x 21,34 mm x 11,43 mm |
Dostępne pojemności: | 16GB, 32GB i 64GB |
Deklarowana prędkości zapisu i odczytu: | 170 MB/s i 190 MB/s |
Kompatybilność: | USB 3.0, 2.0 |
Gwarancja: | dożywotnia (producenta) |
Testowany model dysponuje pojemnością 64 GB. Pendrive ma przyjemny dla oka, nowoczesny design. Obudowa urządzenia wykonana została z należytą starannością – jest czarna i w większości matowa, a poszczególne jej elementy spasowane zostały precyzyjnie (nie ma żadnych poważniejszych luzów). O pracy urządzenia informuje nas niebieska dioda znajdująca się wewnątrz. Złącze USB całkowicie chowa się w obudowie, mechanizm działa dokładnie i dobrze blokuje się w pozycji wysuniętej. Mały, ale solidny uchwyt umożliwia przypięcie smyczy.
Producent udostępnia użytkownikom oprogramowanie SanDisk SecureAccess umożliwiające przechowywanie plików i folderów w specjalnej przestrzeni chronionej hasłem przy użyciu 128 bitowego szyfrowania AES. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć poufne dane przed dostępem osób niepowołanych (na przykład w wyniku kradzieży pendrive), należy jednak pamiętać o przeniesieniu danych poza chroniony obszar w celu ich modyfikacji. Wygodną metodą zabezpieczania nowych danych jest ich przeciąganie (na zasadzie drag and drop) na gadżet znajdujący się na pulpicie. Każdorazowy dostęp do chronionych zasobów wymaga wprowadzenia ustalonego przez użytkownika hasła.
Posiadacze SanDisk Extreme oprócz lokalnego magazynu danych mają możliwość przechowywania swoich plików w chmurze. Producent rekomenduje 2 GB przestrzeni dyskowej dostępnej w portalu YuuWaa, rozwiązanie to umożliwia zdalny dostęp do plików z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci oraz pozwala zabezpieczyć najcenniejsze dane na wypadek awarii pendrive'a. Usługi tego typu stają się coraz bardziej popularne, pozwalają przechowywać dane w wielu kopiach zarówno na lokalnych nośnikach oraz w sieci. Nasze dane są jeszcze bardziej bezpieczne, a dostęp do nich można uzyskać z każdego miejsca na świecie. Dodawanie nowych zasobów odbywa się według powszechnie stosowanej metody chwyć i przeciągnij.
Po sformatowaniu nośnika i odliczeniu pamięci zarezerwowanej dla prawidłowej pracy urządzenia, użytkownik ma do dyspozycji 59,5 GB pamięci flash. System plików NTFS umożliwia przechowywanie dużych plików, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał tego pendrive-a.
Zadeklarowane przez producenta prędkości przesyłu danych są imponujące. Wartości te w pełni odzwierciedlają rzeczywiste możliwości urządzenia, o czym przekonaliśmy się wykonując praktyczne testy zapisu i odczytu. Prędkości zapisu dużych pojedynczych plików 5 i 10 GB wyniosły odpowiednio 173 MB/s i 169 MB/s. Odczyt tych samych danych odbywał się z prędkością 187 MB/s i 182 MB/s. Wydajność spada podczas przesyłu wielu małych plików o rozmiarze nie większym niż kilka megabajtów. Zapis odbywał się z prędkością 85 MB/s, natomiast odczyt 156 MB/s, lecz jest to rzecz naturalna i typowa dla większości nośników flashowych, w tym dysków SSD i pendrive-ów. Wciąż jednak wartości te robią bardzo dobre wrażenie.