Sandisk iXpand Flash Drive to pendrive ze złączem Lightning, którego można podłączyć do smartfona iPhone lub tabletu iPad. Ma też drugie złącze do komputera PC.
- rozszerzenie lub uwolnienie pamięci iPhone’a lub iPad’a,; - automatyczna kopia zapasowa zdjęć, filmów i kontaktów,; - archiwizacja zdjęć z portali społecznościowych,; - łatwa obsługa za pomocą aplikacji mobilnej,; - dobra jakość wykonania,; - niewielka waga i wymiary; - możliwość szyfrowania plików (Sandisk Secure Access); - kompatybilność z większością etui do iPhone;
MinusySmartfony i tablety Apple słyną z bardzo szybkiego działania i prostej obsługi, ale mają też jedną, zasadniczą wadę – brak możliwości rozszerzenia pamięci o dodatkową kartę microSD. Najbardziej zagorzali fani będą oczywiście twierdzili, że jest to zaleta, a nie wada, jednak prawda jest taka, że dodatkowej pamięci nigdy za wiele. Oto maleńki gadżet, który pozwoli rozwiązać ten problem.
SanDisk iXpand – pamięć dla Twojego iPhone’a
Firma SanDisk znana z produkcji wszelkiej maści pamięci stworzyła niewielkiego pendrive’a z dwoma wtykami. Na jednym końcu ma złącze Lightning, dzięki któremu możemy go wpiąć do iPhone’a lub iPada i automatycznie utworzyć kopię zapasową zdjęć, filmów, a nawet kontaktów.
Ponadto będziemy w stanie przejrzeć i ręcznie przekopiować pliki z telefonu na pendrive lub odwrotnie. Jest też opcja utworzenia kopii zdjęć z portali społecznościowych: Facebook, Instagram i Picasa. Wszystko to pozwoli realnie odciążyć pamięć iPhone, zwłaszcza jeśli używamy smartfona o najmniejszej pojemności 16 GB.
Druga końcówka to klasyczne USB typu A, które pasuje do każdego standardowego portu USB w komputerze. Pozwala skopiować pliki ze smartfona do PC. Na szybkość nie można narzekać, mamy tutaj do czynienia ze złączem USB 3.0.
SanDisk iXpand Flash Drive występuje w czterech wersjach: 16, 32, 64 i 128 GB. Ja do testu otrzymałem model 32 GB. Jego realna pojemność jak się okazuje jest bardzo zbliżona do deklarowanej: 29,7 GB.
Wykonanie
Pendrive SanDisk iXpand został zaprojektowany tak, by był jak najmniej kłopotliwy w czasie przenoszenia. Jest mały (59 mm długości, 12 mm szerokości) oraz bardzo lekki (zaledwie 5,5 grama).
Wykonano go w części z metalu (oba wtyki), a w części z twardej, elastycznej gumy, przyjemnej w dotyku. Całość jest elastyczna i zagięta tak, że po wpięciu do smartfona przez wtyk Lightning druga końcówka opiera się o tył obudowy. Nie trzeba się martwić, że metalowy wtyk zarysuje plecki. Jest on odseparowany plastikową wypustką.
Funkcje
Aby w pełni wykorzystać potencjał pendrive’a SanDisk iXpand należy na iPhone lub iPadzie zainstalować darmową aplikację iXpand Drive ze sklepu App Store. Program nie został przetłumaczony na język polski, więc trzeba będzie zadowolić się np. angielskim.
Po podłączeniu pamięci do smartfona system poprosi nas o zezwolenie na dostęp pendrive’a do aplikacji iXpand Drive. Jeśli chcemy używać smartfona powinniśmy potwierdzić. Wtedy proces wykonywania kopii zdjęć i filmów rozpocznie się automatycznie.
Menu główne daje dostęp do informacji o zapełnieniu pamięci, daty ostatniej kopii zapasowej, ustawień oraz trzech funkcji głównych.
Copy Files (kopiowanie plików „z” lub „do” pendrive’a).
View Files (przeglądanie pamięci smartfona i pendrive’a).
Back Up And Restore (tworzenie i przywracanie kopii zapasowej plików oraz kontaktów).
Ciekawostką jest też tworzenie kopii zapasowej zdjęć z Facebooka, Instagrama i susługi Picasa.
Zarówno zdjęcia, filmy, screenshoty, jak i kontakty mogą być archiwizowane automatycznie, natychmiast po podłączeniu pendrive’a Sandisk iXpand.
Szybkość kopiowania zdjęć i filmów ze smartfona przez złącze Lightning jest wystarczająco duża. Automatyczna kopia zapasowa 100 zdjęć trwała około 20 sekund. Kopiowanie danych przez USB 3.0 na komputer też jest szybkie i wygodne.
Maksymalna szybkość odczytu jaką wskazywał program ATTO Disk Benchmark to ok. 94 MB/s, a zapis docierał do 48 MB/s. Są to wartości wystarczające w tego typu pendrivie. W końcu nie został on zaprojektowany do bicia rekordów szybkości, lecz do łatwej i sprawnej archiwizacji danych ze smartfona.
Podłączony pendrive dodatkowo obciąża akumulator. Jest to bardziej zauważalne w iPhone’ach, które mają relatywnie małą baterię, a mniej zauważalne w iPadach. Uspokajam jednak – zużycie prądu nie jest duże. Jeśli kopię zapasową robicie np. raz dziennie, a pendrive nie spędza w smartfonie więcej niż kilka minut, to właściwie nie ma żadnego problemu.
W pamięci pendrive fabrycznie zapisana jest aplikacja SanDisk Secure Access służąca do szyfrowania pendrive’a. Jej obsługa jest bardzo prosta. Po wstępnym utworzeniu hasła możemy szyfrować pliki metodą przeciągnij-upuść. Aplikacja w kwietniu 2016 roku otrzymała nagrodę "Best Designed Mobile App" od Best Mobile App Awards.
Ceny:
- 16 GB: 249 zł
- 32 GB: 333 zł
- 64 GB: 449 zł
- 128 GB: 666 zł
Podsumowanie
SanDisk iXpand Flash Drive to pendrive służący do rozszerzania pamięci smartfonów iPhone oraz tabletów iPad. W praktyce najlepiej nadaje się do wykonywania szybkich i łatwych kopii zapasowych zdjęć, filmów, screenshotów i kontaktów. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli o niewielkiej pojemności. Nie musimy zapychać pamięci, tylko przenosimy multimedia na pendrive i ewentualnie kopiujemy je później na komputer za pomocą złącza USB 3.0. iXpand wpisuję do niezbędnika każdego użytkownika mobilnego sprzętu Apple.
Ocena końcowa:
- rozszerzenie lub uwolnienie pamięci iPhone’a lub iPad’a;
- automatyczna kopia zapasowa zdjęć, filmów i kontaktów;
- archiwizacja zdjęć z portali społecznościowych;
- łatwa obsługa za pomocą aplikacji mobilnej;
- dobra jakość wykonania;
- niewielka waga i wymiary;
- dość dobra szybkość odczytu i zapisu danych;
- możliwość szyfrowania plików (Sandisk Secure Access);
- kompatybilność z większością etui do iPhone;
Komentarze
22Jak zawsze iPhone najlepszy a microsd nigdy nie było i nie będzie.
Ale zastanawia mnie kompatybilność z Iphonami/Ipadami.
Kombinowałem w przejściówkami aby podłączyć pendrive albo sd i zawsze system to odrzucał. Nawet JB mi nie pomógł.
A tutaj niby łyka odrazu. Apple pozwoliło na takie coś?
Przecież ich polityka to celowe blokowanie rozszerzeń pamięci aby ludzie kupowali(i znacznie przepłacali) wersję z większą ilością pamięci, zamiast poprostu włożyć kartę, albo podłączyć pendrive