Przedstawię wam 3 karty graficzne z serii Radeon 5000 od mało znanego w naszym kraju producenta VTX. Sprawdzimy wydajność w wielu benchmarkach, przekonamy się czy karty oparte na tym samym rdzeniu graficznym o nazwie kodowej RV850 będą mocno różniły się pod względem wydajności.
Ciekawie zapowiada się również pojedynek pamięciowy kart, ponieważ Radeon 5570 posiada inny typ pamięci niż Radeony 5670 i 5770. Trzeba też pamiętać, że karty oprócz typów pamięci różnią się też jej ilością. Radeon 5570 wyróżnia się pojemnością pamięci aż 2GB, nie bez wpływu na wydajność pozostaje też system Hypermemory. Tyle że jak się później okazało i on ma swoje wymagania.
Niektóre karty zostały niedawno "odświeżone" w serii 6000. Na przykład Radeon HD 6770 jest to tak naprawdę Radeon 5770, który tylko nieznacznie różni się od swojego starszego brata.
VTX 3D Radeon HD 5570W karcie rzuca się w oczy przede wszystkim niezbyt wielki radiator. Producent postanowił zamontować 3 różne rodzaje wyjść, od lewej do prawej: HDMI, D-SUB, DVI U góry widoczny mały wentylator którego wymiart oscylują w grancach 48mm.
VTX 3D Radeon HD 5670
Wentylator zasilany 2 kabelkami dzięki czemu nie mamy możliwości sprawdzić szybkość obrotowej wentylatora.
VTX 3D Radeon HD 5670
Jak w przypadku wcześniejszych kart wentylator zasilany 2 kabelkami.
W kartonie znajduję się wiadomo karta graficzna, jedno stronna instrukcja obsługi karty min. w języku polskim. Oprócz tego dostajemy płytę za sterownikami oraz filię w którą została zapakowana karta. Czego brakuje według mnie? Przejściówki z Molexów do 6 pin PCIE przede wszystkim ponieważ jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania karty, jeżeli jaj zabraknie zmuszeni jesteśmy wydać kilka złoty więcej. Standardowe wyposażenie wszystkich 3 kart, oczywiście różnicą jest oprawą graficzną wierzchniej części opakowania, oraz folią bąbelkową w którą zapakowany zastał tylko Radeon HD 5670. Poniżej dane techniczne kart przedstawione za pomocą programu GPU-Z Jedyną istotną informacją która nie znalazła się w screenach z programu GPU-Z to że HD 5670 posiada możliwość zwiększenia swojej pamięci z 1GB do 2GB kosztem pamięci RAM zamontowanej na płycie głównej. System ten nazywa się Hypermemory jednak nie wnosi on do testów wydajności nic. Karty podkręcają się tak jak widać z powyższych danych, HD 5570 podkręca się przeciętnie. HD 5670 ma spore możliwości overclockingu, wynik oc tej karty byłby pewnie jeszcze lepszy gdyby nie koniec skali w programie przez który podkręcałem czyli ATI overdrive. HD 5770 nie udało się podkręcić w ogóle. Gdy zwiększałem taktowania karty choćby o 10MHz, nie ważne czy na pamięciach czy na rdzeniu graficznym to wynik testu wydajności w 3DMark 06 spadał o ponad 3 000 punktów niż na oryginalnych taktowaniach. Czym jest to spowodowane nie mam pojęcia, karta zasilana była stabilnymi napięciami przez zasilacza z zapasem prądowym tak więc wyłączyłem problem natury hardware'owej. Reinstalowałem sterowniki, bezskutecznie nawet na innej platformie testowej wystąpił ten problem tak więc uznałem że karty tej nie da się podkręcić a przynajmniej ja nie potrafię.
Aby sprawdzić wydajność kart graficznych postanowiłem je przetestować w benchmarkach. Karty zostały porównane do Geforce 8600GT oraz Geforce 8800GS. Platforma testowa na 1:
Wszystkie testy zostały przeprowadzone w DirectX 9.0c na oryginalnych ustawieniach karty graficznej. ![]() ![]() ![]() ![]() Radeon 5570 w syntetykach wypada podobnie jak Geforce 8600GT, z lekką przewagą na korzyść tej pierwszej karty, zaś w grach szczególnie na wysokich detalach HD 5570 pokazuje swoją wyższość.
Wszystkie z recenzowanych kart zostały wykonane w procesie technologicznym 40nm tak więc nie powinny być gorące. Karty HD 5770 i 5670 posiadają bardzo podobne systemy chłodzenia różniącym się na oko tylko kolorem wentylatora, w przypadku pierwszej karty przeźroczysty a drugiej czarny. Jak widać z powyższych wykresów najzimniejszą kartą okazał się Radeon 5770, co było dla mnie trochę zaskoczeniem ponieważ ma on podobny układ chłodzenia jak HD 5670, lecz jak się okazało po zamontowaniu obu kart w obudowie, HD 5770 jest dużo głośniejszy co za tym prawdopodobnie idzie ma wydajniejszy wentylator który jest bardzo wyraźnie słyszalny a jego dźwięk jest trudny do określenia szumem. I to właśnie wentylatorowi HD 5770 zawdzięcza najniższe temperatury w teście. Wentylator w przypadku HD 5670 jest cichy choć da się go usłyszeć, lecz hałas ten mieści się w moim przedziale tolerancji. HD 5570 mimo małych wymiarów wentylatora pracuje bardzo cicho i w miarę chłodzi kartę, w przypadku pomiaru temperatur po podkręceniu jest nawet chłodniejszy od 5670.
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów. |
Komentarze
18- widoczne literówki
- jednostki piszemy osobno
- brak chronologii - najpierw opisujesz karty (bardzo krótko), a potem pudełka
- "U góry widoczny mały wentylator którego wymiart oscylują w grancach 48mm.", a więc się zmieniają?
- "Wentylator zasilany 2 kabelkami [...]" - chyba wtyczka zasilająca ma 2 przewody/kabelki ;]
- 5670 posiada możliwość zwiększenia swojej pamięci z 1GB do 2GB kosztem pamięci RAM zamontowanej na płycie głównej." - na płycie głównej jest zamontowany Sideport w chipsetach AMD 7xx i 8xx, a pamięć RAM jest w bankach pamięci ;] Swoją drogą te 2 GB pamięci potrzebne tu jak piąte koło u wozu ;)
- "HD 5770 nie udało się podkręcić w ogóle. [...] Czym jest to spowodowane nie mam pojęcia," - z tego co słyszałem to seria HD 50xx posiada takie "coś", że po nadmiernym podkręceniu pamięci nie pojawiają się artefakty tylko dane są wysyłane aż do skutku przez co ich wydajność jest mniejsza. Ile w tym prawdy nie wiem ;)
- wykresy wyglądają dziwnie - nachodzą na siebie (albo to wina nieodpowiedniego ich "przycięcia") i raz GeForcey się pojawiają a raz nie.
- wstawiłeś tyle wykresów (pomijam, że z 3DMarka i dwóch gier) i tylko tyle komentarza? Wstyd!
- "Wszystkie z recenzowanych kart zostały wykonane w procesie technologicznym 40nm tak więc nie powinny być gorące." - co ma piernik do wiatraka (wiem, że mąkę ;P). Taki GeForce GTX 480 też jest w 40 nm i grzeje się jak...
ciąg dalszy niżej (ograniczyła mnie liczba znaków)
"Wentylator zasilany 2 kabelkami dzięki czemu nie mamy możliwości sprawdzić szybkość obrotowej wentylatora."
"Jak w przypadku wcześniejszych kart wentylator zasilany 2 kabelkami."
To mnie bardzo rozbawiło. Ogólnie recenzja zrozumiała.
Rozumiem, że jesteś początkującym, ale jeśli bierzesz 3 karty na testy i masz do dyspozycji artykuły napisane przez profesjonalnych redaktorów BMK (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Asus_Radeon_6850_DirectCU-3547/strona/12772.html) i nie potrafisz napisać porządnej recenzji to znaczy że nie masz po prostu do tego zapału i pasji lub minimalnych chęci.
Przyczepię się jeszcze do wykresów powinna być adnotacja więcej=lepiej w dodatku wykres z 62 FPSami jest dwa razy dłuższy niż wykres z 55 FPS'ami - źle dobrałeś skalę.
Po za tym jak ty chcesz testować karty na 2 grach, z których jedna jest już leciwa?
Ode mnie minus.
"Niektóre karty zostały niedawno "odświeżone" w serii 6000. Na przykład Radeon HD 6770 jest to tak naprawdę Radeon 5770, który tylko nieznacznie różni się od swojego starszego brata"
Różni się choćby numerem serii, ale z tego co pamiętam 6770 osiąga również minimalnie lepsze wyniki w testach wydajności.
"System ten nazywa się Hypermemory jednak nie wnosi on do testów wydajności nic."
Nie dam sobie ręki uciąć ale z tego co pamiętam to zdanie to zostało zmodyfikowane przez kogoś innego niż ja.
Jakiś czas temu sam recenzowalem 7 kart graficznych na raz, Reckę znajdziecie na infobit.pl, dla tego tez wiem ze ogarniecie wiekszej ilosci sprzetu jest trudne a nawet bardzo trudne. Ale tutaj byly tylko 3 grafiki! ta recka mogła spokojnie powstac nawet w tydzien, ale do tego trzeba mieć pożadny plan/harmonogram testów. Ty go nie miałeś i dlatego recka jest cie***ka.
Pozdro
Jeśli nie umiesz sam czegoś zrobić to oproś kogoś o pomoc albo przyjrzyj się jak to robi np. Kamil.
Nie dam minusa tylko dlatego, że po pierwsze prawie nigdy ich nie daję a po drugie - mimo wszystko włożyłeś w to trochę pracy.
torchę słabo minusa Ci nie dam, ale plusa też nie.
poprawisz będzie plus.
kolejny raz amd musi przyznać się do porażki :]