Przedstawiamy ciekawe prototypy i koncepcje smartfonów najbliższej przyszłości. Jedne mają większą szansę na to, że zostaną urzeczywistnione, drugie mniejszą. Wszystkie jednak godne są tego, by się nimi zainteresować.
Philips Fluid – smartfon elastyczny
Elastyczny smartfon – słyszymy o nim co jakiś czas od kilku już lat. Widzieliśmy wiele różnych pomysłów, ale zaprezentowany wiele lat temu Philips Fluid pozostaje jednym z najciekawszych. I jakże aktualnym dzisiaj, gdy stawiamy na smartwatche.
Lenovo Zuk – smartfon z przezroczystym ekranem
A oto jedna z najbardziej intrygujących koncepcji. Marka Zuk należaca do Lenovo w 2015 roku pokazała smartfona, którego ekran jest przezroczysty. Czy jest to rozwiązanie praktyczne – trudno powiedzieć, ale efektowne jest bez dwóch zdań!
Foto: GizmoChina
Samsung z rozkładanym ekranem
Ten obrazek widzieliście już pewnie wielokrotnie. To pomysł Samsunga na składany (i rozkładany) ekran dotykowy typu AMOLED. Prace nad nim trwają już od kilku lat, ale pomysł wydaje się genialny, szczególnie przy realizacji takiej jak na tym zdjęciu.
Foto: Android Authority
Samsung ze składaną obudową
I jeszcze jeden pomysł Koreańczyków. Ultrasmukły, składany smartfon, który może zajmować tyle miejsca co nic, a jednocześnie zapewniać komfortowe warunki do korzystania z Internetu i rozmawiania. To krok dalej w stosunku do poprzedniego modelu.
Foto: PhoneArena
Runcible – modern retro
Runcible to nie lada gratka dla miłośników stylistyki retro. Ale takiej bardzo retro, jeszcze sprzed ery smartfonów. Mimo to, to smartfon – z LTE, Wi-Fi, Bluetoothem, aparatem… Nie oferuje tylko jednego: powiadomień z Facebooka.
Foto: Runcible
Mozilla Seabird – smartfon projektujący klawiaturę
Czas na nieco bardziej futurystyczną wizję. To koncepcyjny telefon Mozilla Seabird, który klawiaturę i touchpad potrafi rzutować na blat. Mobilność smartfona i ergonomia laptopa – brzmi jak połączenie doskonałe, prawda?
Foto: Mozilla Labs
iPhone Next G – smartfon-projektor
A gdyby tak pójść o krok dalej i rzutować całego smartfona? Na taki właśnie pomysł wpadł Samuel Lee Kwon, który pokazał, jak mogłoby to wyglądać, gdyby za projekt wzięła się firma Apple. W rzeczywistości jednak prędko tego pewnie nie zobaczymy.
Foto: Samuel Lee Kwon
HoloFlex – smartfon holograficzny
Elastyczny wyświetlacz 3D – to brzmi niezwykle intrygująco, a najlepsze jest to, że działa (wprawdzie na razie kiepsko, ale grunt, że działa). Bez wątpienia może też doprowadzić do rewolucji. Więcej na temat tego projektu możecie przeczytać w newsie.
Leaf – smartfon w kształcie liścia
Leaf to smartfon w kształcie liścia. Niby nic emocjonującego, a jednak nie lada ciekawostka. I to bardzo ergonomiczna ciekawostka, bo dzięki swojej zaokrąglonej konstrukcji smartfon ma być wygodniejszy w użytkowaniu jedną, jak i dwiema dłońmi.
Foto: Robrecht Vanhauwere
Mobikoma – ekran smartfona złożony z kosteczek
Smartfony modułowe widzieliśmy już w różnych odsłonach, ale Mobikoma wyróżnia się tym, że z takich „kosteczek” złożony jest sam ekran. Użytkownik może więc samodzielnie zdecydować, czy chce schować do kieszeni maleństwo, czy też olbrzyma.
Foto: Kamil Israilov
Samsung One – smartfon rozwijany
Intrygujący Samsung One to nieoficjalny projekt ultrasmukłego smartfona rozwijanego, który pewnie kiedyś (choć nie wkrótce) ujrzy światło dzienne. Któż wszak nie chciałby telefonu, który wielkością nie różni się od długopisu?
Foto: Yejin Jeon
Microsoft Surface Note – smartfon i tablet w jednym
Jednego smartfona, który może przekształcić się w tablet już pokazywaliśmy, ale nieoficjalny koncept Microsoft Surface Note również warty jest tego, by o nim wspomnieć. Choćby dlatego, że ten mógłby doskonale działać pod kontrolą systemu Windows.
Foto: Behance
Alo – smartfon inny niż wszystkie
Na koniec – smartfon inny niż wszystkie. Alo zaprojektowany przez Philippe’a Starcka dla Thomsona nie ma klasycznego wyświetlacza, lecz prezentuje treści holograficzne. Obsługa jest tu zaś głosowa. Całość mieści się w dłoni i naprawia się sama. Ciekawa wizja przyszłości.
Czy myślicie, że smartfony w przyszłości będą wyglądać jak jeden z tych, które pokazaliśmy w galerii? A może widzicie to inaczej?
Komentarze
10Klawiatura projekcyjna = Tak
Holografia i przeźroczystość = Nie
Wyświetlacz z kostek = Nie
Wyginanie telefonów tak, ale wzdłuż telefonu, a nie na szerokości, czyli telefon z jakimś gustownym paskiem, miernikiem ciśnienia, pulsu, itp., a może chłodzący naczynia krwionośne na nadgarstku? Kto wie. Inna rzecz to telefon nie na górnej części nadgarstka, ale tylko dolnej, bardziej naturalna pozycja do rozmowy.
Mobilne karty graficzne poprawiające wydajność w grach, ale z możliwością odczepienia, żeby nie przeciążać procesora i akumulatorów. W dziedzinie akumulatorów też chyba nastąpi przełom, dzisiaj w TV pokazali ruski wynalazek, baterie działające 50 lat wykorzystujące izotop niklu bodajże.