Dyski

ANS kontra SSD Intela. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Po przejrzeniu wyników wszystko staje się jasne. Jedynym urządzeniem, które jest w stanie nawiązać walkę z ANS jest dysk SSD Intela - i to tylko przy odczycie danych. Siła ANS ujawnia się przy losowym zapisie danych.

Warto zauważyć, że to urządzenie radzi sobie równie dobrze zarówno przy odczycie/zapisie liniowym, jak i całkowicie losowym. To ogromna zaleta. ANS podobnie jak wszystkie dyski SSD jest całkowicie bezgłośny, to również może mieć spore znaczenie. W odróżnieniu od Flasha w klasycznych dyskach SSD, pamięć RAM użyta w ANS nie ulega degeneracji podczas pracy, dlatego produkt Acarda ma znacznie większą trwałość niż najlepsze dyski SSD na rynku.

Szkoda, że na wykresach nie da się przedstawić tego, jak ANS wpływa na pracę systemu operacyjnego. Na filmiku przedstawiliśmy wam tylko moment startu Visty. 10 sekund to na prawdę bardzo mało, ale większość z tego czasu zajęło nie ładowanie danych z ANS, a inicjalizacja urządzeń po załadowaniu ich sterownika. Późniejsza praca jest niesamowicie płynna. Zupełnie odpada czas na ładowanie aplikacji. Wszystko startuje w ułamek sekundy, takiego odczucia nie da wymiana pamięci czy procesora. Nie da się tego w żaden sposób podrobić.

Niestety wszystko ma swoje wady. Największą i w zasadzie jedyną znaczącą wadą tego urządzenia jest oczywiście jego cena.  W podstawowej, testowanej przez nas wersji ANS kosztuje $299, model z 8 slotami pamięci i dwoma portami SATA kosztuje $399. Do tej ceny trzeba oczywiście doliczyć koszty zakupu pamięci, karty CF na backup, a także zewnętrznego zasilacza jeśli interesuje nas ta opcja. Po podliczeniu wychodzi niezła sumka.

Nasza konfiguracja kosztowała około ~2500zł, daje to cenę około 105 zł za 1GB. Niemal dwa razy taniej, niż w przypadku testowanego wcześniej i-RAM, ale nadal znacznie drożej niż na dowolnym innym nośniku danych do komputerów biurkowych. 1GB na najdroższym na rynku dysku SSD Intela kosztuje około 30 zł, czyli dokładnie 3.5x mniej niż na ANS. Dla porównania 1GB na najtańszym 1TB dysku kosztuje około 41gr, czyli 250x mniej niż na testowanym ANS. Z drugiej jednak strony, wydajniejsza wersja dysku SSD Intela w momencie jak trafi na rynek ma kosztować $999 za 32GB, co w przeliczeniu dawało by około 125zł za 1GB. Drożej niż w przypadku ANS.

Ostatecznie należało by sobie zadać pytanie, dla kogo jest to urządzenie? Na pewno nie dla przeciętnego użytkownika komputera. Pomijając absolutnych entuzjastów, mało kto wykorzysta potencjał ANS. Z drugiej strony jestem w stanie wskazać co najmniej kilka zastosowań na rynku profesjonalnym, na którym cena urządzenia będzie w pełni uzasadniona.

 Moja ocena:
 plusy:
bezkonkurencyjna wydajność
możliwość dowolnego doboru pojemności urządzenia
automatyczny backup danych na kartę CF
całkowicie bezgłośna praca
brak efektu zużycia komórek pamięci
świadomość posiadania takiego bajeru - bezcenna
 

minusy:
absurdalna cena w przeliczeniu na 1GB pojemności

 Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 1200 zł

Komentarze

156
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak nie lubię Intela to dyski ma świetne ale czy te testy przekładają się rzeczywistą wydajność? Nie sądzę żeby SSD uruchamiało Viste w 10s. i nie chce mi się wierzyć w to że pamięci RAM mogą być wolniejsze.
    • avatar
      WiechoB
      0
      Ciekawe, bardzo ciekawe. Czekam na wysyp podobnych rozwiązań w ilości takiej jak netbooki imoże będzie taniej.

      P.S. literówki
      "W przypadku HDTube interesują"
      "takiego odczucia nie da wymiana pamięci przy procesora"
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Waskim gardlem w przypadku ANSa jest zlacze sATA II,wiec szybkosc pamieci Ram ma tu znaczenie raczej drugorzedne.Stad tez niewielkie roznice w wydajnosci miedzy ANSem a I-RAM,ktore wynikaly bardziej z tego ze I-RAM posiadal intefejs sATA I.
        Start visty w 10sek jest IMHO troche naciagany,poniewaz z tego co zauwazylem kompozycje pulpitu (Aero) sa wylaczone (widac ze to tzw "klasyczny windows",nie ma sidebar-u no i tray jakis pusty :)
        Takie kompy to chyba tylko w erze maja :)
        Miarodajny bylby start Visty z Aero,sidebar,antyvirem i kilkoma innymi programami ktory kazdy z nas ma zainstalowane (winamp,gg,programy do obslugi driverow (catalyst etc )
        • avatar
          Qbaz77
          0
          Przypominają mi się czasy (jakieś 12 lat temu), kiedy ładowałem do wirtualnego twardego dysku wyodrębnionego z RAM kompa, całego Windowsa 95 (później Win98) z zainstalowanymi najważniejszymi aplikacjami, a wszystko działało w oka mgnieniu ;)
          Teraz robi się wielkie "halo" wokół takich urządzeń jak ten ANS-9010b czy i-RAM. Aż dziw bierze, że takie rozwiązania nie są dostępne szerokiej publiczności od dawna. Szkoda bo może wcześniej mielibyśmy dyski "pamięciowe".
          • avatar
            tetsuobe
            0
            Nie żebym się czepiał, ale "Oba urządzenia dzielą ze sobą idę działania". Zapewne chodziło o ideę ;)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              To ja jeszcze poproszę jakieś testy typu 'a co się stanie jeżeli jeden z modułów pamięci ulegnie uszkodzeniu' oraz informację czy to cudo obsługuje ECC?
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Czy zastosowanie różych rodzajów pamieci coś daje? Czy na przykład goodramy 4gb 800 cl6 beda tak samo działać jak jakies markowe 1066 cl5?
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Właśnie dotarło do mnie, że jeżeli zsumujemy cenę urządzenia, pamięci oraz karty CF to może się okazać, że ten SSD od Intela będzie tańszy ;)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    test fajny, ale wydaje mi się, że trochę naciągany ten start windowsa w 10sek. Piszesz na początku, że urządzenie zrzuca dane po włączeniu/wyłączeniu kompa na CF. wynika z tego, ze windows gotowy do pracy jest po kilku minutach (odczyt z CF) + 10sek. samego startu. jeśli to tak wygląda to bez rewelacji jeśli chodzi o start systemu :| możesz podać w jakim czasie od włączenia 'power' system jest gotowy do pracy?
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Niezla wuchta wyszla z tego...
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Super jest ten sprzet! Szkoda, ze mnie nie stac :\
                        • avatar
                          romisz
                          0
                          Może się trochę czepiam ale w platformie testowej nie ma podanego procka, a na stronie 5(na samym dole-ostatni test HD TACH:CPU Utilization) przy wyniku ostatniego dysku(Sagate Momentus 5400.3 120GB) jest podane 2, a powinno być chyba 5.

                          Co do tego ANS, wygląda na ciekawe urządzenie, chyba też zacznę zbierać na nie - może za 100lat sobie kupie przy tej cenie;)
                          • avatar
                            19arek93
                            0
                            A ja z ciekawości - duży ten zasilacz? :)
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Przede wszystkim świetny artykuł, gratulacje. Bardzo fajnie jest poczytać o czymś ciekawym o takich nowościach, które są trochę rewolucyjne. No ale właśnie czy to taka nowość ? Jak dobrze zauważył Qbaz77, wirtualne dyski można było zrobić już dawno temu i faktycznie, gdyby ktoś pomyślał o tym i rozwijał taką technologię to talerzowe HDD poszły by do lamusa dawno temu. No szkoda, widocznie rynek musi się dobrze zapchać "talerzami" aby można było używać czegoś lepszego. Jak zwykle większego skoku technologicznego nie będzie.
                              No i kolejna sprawa jak to bywa z nowościami - cena. Zwykły śmiertelnik może zapomnieć o tym urządzeniu. Całościowy koszt jest naprawdę absurdalny.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Nieźle, ale jak na ramdysk to i tak słabo
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Brawo za interesujące dobranie urządzeń poddanych testom.
                                  Możliwość porównania profesjonalnych savvio, ekskluzywnych raptorów, popularnej barakudy i mobilnych momentusów z dyskami ssd jest wyjątkowa. W polskim necie do tej pory tego nie było.
                                  Wyniki są naprawdę zaskakujące. Widać że każdy z programów testujących inaczej porządkuje pule. To daje do myślenia na temat wartości wyników uzyskiwanych z tych programów. Nie krytykuje doboru tych programów, po prostu zastanawiam się który z tych popularnych benchmarków najbardziej odpowiada rzeczywistości.
                                  Jak już pisałem wyniki są wielkim zaskoczeniem. Największym chyba są słabe wyniki dysków sas. Z kolei po testowanym urządzeniu spodziewałem się lepszych wyników - z testów nie wynika by ANS był zdecydowanie lepszy konkurentów, ale 10s windowsa jest dla większości konkurentów nieosiągalne. To sugeruje że trzeba by dodać jakiś benchmark który pokaże różnice. Na zagranicznych serwisach używają iometer'a i wtedy różnice są widoczne.
                                  Dlatego mam pytanie czy można by w przyszłych artykułach użyć iometer'a jako benchmarka?
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Orientacyjna cena w dniu publikacji testy: do 1200 zł
                                    Mała literówka;).
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Błąd - "0 sekund to na prawdę bardzo mało" - naprawdę pisze się razem. Teraz to tylko czekać na interfejs, który miałby 10Gb/s i więcej przepustowości, wtedy to cacko pokazałoby naprawdę na co je stać! Rzeczywiście projektanci błędów się nie ustrzegli. Zamiast CF mogli użyć 1.8" lub 2.5" dysku twardego. No i to zasilanie. Jestem ciekaw kiedy się pojawią takie urządzenia obsługujące DDR3?
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Test sam w sobie jest super i chyle czola przed autorem za wklad pracy.
                                        Niemniej jednak teoria startu Visty w 10 sek jest naciagana.p Tomku - chce Pan powiedziec ze pracuje Pan na systemie bez zainstalowanych aplikacji ladujacych sie do tray`a? Nawet antywirusa? firewalla? nic? Zero ikon na pulpicie? Ponadto spora czesc uzytkownikow Visty korzysta z niej tylko dla Aero (tzn "bo ladniej wyglada niz XP) a moim zdaniem bedzie mialo to wplyw na szybkosc uruchamiania systemu.
                                        Nie zmienia to jednak faktu,ze nawet jesli realny czas startu wyniesie 20 sekund,to i tak jest to 5 minut mniej niz zazwyczaj :)

                                        Pozdrawiam serdecznie
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          A pokazcie w ile sekund sie uruchamia Vista , ktora ma wlaczone Aero , a nie wlaczony starodawny styl . Mysle , ze to 10 sekund nie wystarczy
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Na poczatek - fantastyczny artykul! A co do popularyzacji rozwiazania... Mi sie wydaje, ze problem to latwosc utraty danych z dysku RAM i 0 szans na jej odzyskanie... No coz kiedy mamy do czynienia z czyms co nieustannie potrzebuje pradu, zeby przechowywac informacje, to nie jest to najbezpieczniejsza rzecz na swiecie (wyobrazcie sobie, ze bezpieczniki w domu wam komputer wylacza na sekunde...). A takie zewnetrzne zasilanie wygodne tez nie jest. Ja wierze, ze przyszlosc mimo wszystko nalezy do dyskow SSD... Albo do tak wielkiego RAMu, ze komputer dla wygody laduje tam jakies 10GB programow na starcie (tych popularnych), zeby wszystko szybko smigalo. Jakie wasze odczucia?
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Fajna rzecz, aczkolwiek w recenzji brakuje mi realnych testów oraz porównania czasów uruchamiania się systemu dla różnych napędów, takiego od włączenia komputera aż do załadowania się wszystkich programów.
                                              • avatar
                                                zmazurak
                                                0
                                                Witam,
                                                W podsumowaniu całego testu autor pisze, że jest w stanie wskazać kilka zastosowań ANS-a na rynku profesjonalnym, gdzie cena tego urządzenia będzie w pełni uzasadniona. Będę wdzięczny autorowi za podanie paru przykładów.
                                                • avatar
                                                  chronos
                                                  0
                                                  Może drobiazg, ale brawa dla tego, który dorzucił przycisk "następna" do wykazu stron w artykule. Można wygodniej przechodzić dalej :)
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    sama idea urzadzania - swietna
                                                    rozwiazanie problemu braku pradu i faktu ze bez pradu - wszystkie dane ide w piach - TRAGICZNA......

                                                    a jeszcze na koniec zycza sobie majatek za to :)
                                                    ale podoba mi sie recenzja :)
                                                    • avatar
                                                      nicrame
                                                      0
                                                      Takie cos bylo by bardzo dobrym rozwiazaniem dla serwerow bazodanowych gdzie potrzeba szybkiego dostepu, czy moze jakich serwerow hostingowych gdzie mamy baaardzo duza ilosc odwiedzin. Wtedy mialo by to sens ae znowu.... Pojemnosc za mala. Moze na serwer jednej firmy, jednej strony to sie nadaje, w serwerowni jednak juz nie. Zobaczymy. Zastosowania multimedialne tez mysle odpadaja ze wzgledu na mala pojemnosc.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        wolne :-) jedynie czasy maja swietne ale odczyt ciagluy powolny... moje 4 sagety w raid 0 robia 380mb/s srednio :-)
                                                        • avatar
                                                          qwerty
                                                          0
                                                          Boże, tego nie da się czytać:
                                                          "ANS nie ma tego problemu, ponieważ w zatoce 5.25'' jest znacznie więcej miejsca. Dziś testujemy jego tańszą wersję wyposażoną w 6 slotów pamięci, ale na rynku jest także wersja ośmioslotowa." a nieco niżej:
                                                          "Wracając jednak do naszego małego zestawienia z i-RAMem. Acard ANS w odróżnieniu od swojego poprzednika korzysta z pamięci DDR2, a także ma więcej dostępnych slotów. Testowany model został wyposażony w 6 sztuk, natomiast na rynku jest dostępna wersja która ma ich 8."

                                                          Masło maślane.

                                                          Po drugie: wsadza się MODUŁY, a nie kości ram. Przecież nie kupujesz w sklepie komputerowym kości i lutujesz ich do modułu. Amatorszczyzna.
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Dziekuje za test.
                                                            Popieram autora - sprzet jest nie przecietny
                                                            licze ze za miesiac bede w stanie sprowadzic go ze stanow.

                                                            i-ram-a gigabyta mam od 3 lat.w sprzedazy jest juz od ok 3.5roku. czekalem na jego wersje rozwojowa ktora pokazali (gigabyte) jakies 2 lata temu i nigdy nie wprowadzili do produkcji.miala podobnie jak acard obudowe 5.25 i uzywala pamieci ddr2 (fakt 4szt o ile pamietam)

                                                            za to model gigabyte mial lepsze rozwiazanie zasilania - poprzez przejsciowke podpinany byl pomiedzy zasilaczem a plyta glowna.patent do tej pory stosowany w i-ram box-ie(dalej na bazie ddr1)

                                                            szkoda ze autor testu wyraznie nie zaznaczyl 2 detali:
                                                            drozszy model acard-a (ans-9010) poza 8 portami ddr2 ma dwa porty sata2.za pomoca jumpera mozna rozdzielic pamiec na 2 rowne czesci i w ten sposob zwielokrotnic predkosc podlaczajac w raid.
                                                            2gim detalem jest fakt stosowania pamieci ecc.oczywiscie mozliwe jest stosowanie pamieci bez ecc jednak bedzie nas to kosztowalo 1/9 pojemnosci (emulacja ecc na zwyklych pamieciach) co np przy 8miu kosciach 2gb = 16gb ale x 8/9 daje TYLKO ok 14.2 gb

                                                            • avatar
                                                              kerry_sd
                                                              0
                                                              Ile dokładnie trwa załadowanie systemu do pamięci? Nikomu nie uśmiecha się nagłe wyłączenie prądu co w tym miesiącu zdarzyło mi się dwa razy.

                                                              W sumie i tak warto czekać te parę minut by potem rozkoszować się ultra szybkim systemem...

                                                              jakieś inne rozwiązanie? pamięć RAM utrzymująca dane montowana bezpośrednio na płycie głównej :P

                                                              start systemu - natychmiastowy
                                                              • avatar
                                                                Konto usunięte
                                                                0
                                                                Szybciej moze byc jedynie z osobnym kontrolerem na PCIe ale niestety nie slyszalem nigdy o takim sprzecie.
                                                                • avatar
                                                                  Dzban
                                                                  0
                                                                  Istnieje coś takiego i nazywa się Fusion Io drive.
                                                                  • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    obecnie najlepiej jest kupic 4 duski SSD za 300zł sztuka, kazdy robi 150MB/s w raid 0 pociagna pewnie w okolicach 500MB/s w odczycie ciaglym no i czasy beda mialy swietne, pojemnosc takiej macierzu to bedzie kolo 128 giga, parametry 10 razy lepsze od tego czegos z artykulu a cena za calosc 1200zł... nie wiem nad czym sie zastanawiac :-)
                                                                    • avatar
                                                                      Konto usunięte
                                                                      0
                                                                      Jak zwykle z przyjemnoscia czytam arty o nowosciach technologicznych, zwlaszcza jesli zawieraja rzetelne testy i porownania - dzieki Tomku :).

                                                                      Tym razem jest to art o mocno spoznionej `nowosci` :). ACARD zapowiedzial wprowadzenie ANS do sprzedazy trzy lata temu! Czekalem i czekalem... W miedzyczasie przeszedlem i-RAM`y, obecnie siedze na i-RAM BOX`ach. Teraz juz nie widze sensu zmiany i-RAM BOX`ow na ANS`a. Gdyby ANS zostal wprowadzony do sprzedazy zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, no najdalej rok temu, to bylbym szczesliwym posiadaczem. Teraz juz troche za pozno i w porownaniu do i-RAM BOX`a nie jest to juz wielka rewelka. Zastosowanie pamieci DDR2 zamiast DDR praktycznie nic nie zmienia (ograniczenie SATA), rozwiazanie zasilania tez zblizone...

                                                                      ANS ma dwie zalety w stosunku do i-RAM BOX`a; stosowanie modulow ECC i wieksza pojemnosc. Ale, po pierwsze troszke poczekamy zanim moduly 8GB ECC beda w sprzedazy, a poza tym troche mnie martwi ich potencjalna cena w momencie wprowadzenia na rynek :).

                                                                      Aczkolwiek, gdybym nie byl posiadaczem i-RAM BOX`ow, to na pewno powaznie rozwazylbym zakup ANS`a :).
                                                                      • avatar
                                                                        Konto usunięte
                                                                        0
                                                                        Tomku, mam jedno zastrzeżenie. Mianowicie kopiujesz cały czas swoją drugą stronę artykułu do każdych testów. Efekt jest taki: "Dysk SSD OCZ został przetestowany zarówno przez złącze SATA jak i USB. Dysk Intela oczywiście tylko i wyłącznie przy pomocy złącza SATA." A nie widzę testów OCZ-a na usb. Poza tym, czytam to już po raz chyba 5-ty albo 6-ty, a czasem w testach nie ma dysku marki OCZ.

                                                                        Ale tak naprawdę, to chciałbym zobaczyć test podobnego urządzenia do tego, tylko komunikującego się z komputerem za pomocą PCI-E x4 lub szerszego. Wtedy odpadłyby tak niskie ograniczenia SATA.

                                                                        Artykuł fajny, ale ze słupków testów nie wynika że warto dopłacać ponad ssd Intela. Nie używałem żadnego z tych produktów, więc to teoretyczne rozważania.
                                                                        • avatar
                                                                          Konto usunięte
                                                                          0
                                                                          O tym OCZ-cie (i intelu) piszę, ponieważ w Twoim artykule "Test dysków twardych 1TB i 1.5TB: Seagate, WD, Hitachi" jest dokładnie to samo zdanie, a tam nie ma tych dysków, bo to test typowo talerzowców. I tak jak pisałem wcześniej czytam to zdanie 5-ty czy 6-ty raz i najczęściej bez związku.

                                                                          PS. Test z cytowanym wyżej OCZ-tem i Intelem był naprawdę dobry :)
                                                                          • avatar
                                                                            Szymon331
                                                                            0
                                                                            Ciekawe w ile startuje Windows 7 po roku używania. Ciągle jest to kilka sekund? Wątpię. Moja Vista za pierwszym razem też "Szybko" się uruchamiała...
                                                                            • avatar
                                                                              Konto usunięte
                                                                              0
                                                                              Tomek. Rozumiem ze kozystales z 6ciu kosci ecc 4gb kazda.
                                                                              Czy jestes w stanie podac producenta i dokladny model kosci.

                                                                              Dla siebie planowalem 8kosci ecc 2gb kazda produkcji kingstona model KVR667D2E5/2G lub zestawy KVR667D2E5K2/4G (ok 160zl 2x2gb).4tero gb kosci w cenie 200zl lub minimalnie powyzej bylyby jeszcze godne zastanowienia.

                                                                              Tomek o ile masz jeszcze mozliwosc sprawdzenia z jakich kosci kozystales bylaby to dla mnie dosc wazna informacja.
                                                                              • avatar
                                                                                Konto usunięte
                                                                                0
                                                                                loolll 20W to calkiem sporo....
                                                                                ja sie nawet 10 tutaj nie spodziewalem.
                                                                                stad problem utrzymania tego na akumulatorze :)
                                                                                • avatar
                                                                                  Konto usunięte
                                                                                  0
                                                                                  U mnie Vista Ultimate x64 SP1 zawalona programami( w trayu mam gg, daemon toolsa, nod32, ati ccc, frapsa, dvb center) z włączonym aero (bez sidebara) uruchamia się w 44s od naciśnięcia powera czyli włącznie z biosem i inicjalizacją RAIDa. Moje dyski to 2x WD3200AAKS(sredni odczyt w raid 0 to w/g hdtune 180MB/s). Cena nieporównywalnie niższa 340pln/640GB=53gr/GB. Moim zdaniem nie warto dopłacać a raczej przepłacać za tego typu urządzenia.
                                                                                  • avatar
                                                                                    Konto usunięte
                                                                                    0
                                                                                    Miarodajnych testow niestety nie wykonam.

                                                                                    Natomiast co do:

                                                                                    Domyślam się, że kilka i-RAM BOX'ów ma sumarycznie większą wydajność niż jeden ANS.

                                                                                    Uwazam ze maja taka sama wydajnosc. Nie zauwazylem jakiegos wielkiego wzrostu wydajnosci przy podlaczeniu kilku i-RAM BOX`ow w RAID 0 w stosunku do jednego i-RAM`a. IMHO wolnym gardlem jest kontroler SATA. Dlatego zmiana z DDR na DDR2 czy DDR3 nic nie daje, jesli nie pojdzie za tym zmiana kontrolera (czekamy na SATA III?).
                                                                                    • avatar
                                                                                      Konto usunięte
                                                                                      0
                                                                                      Bardzo ciekawy sprzęt ale ma jeden niewybaczalny minus cena 1200zł ;( Ale ogólnie sprzęcik spoko:)
                                                                                      • avatar
                                                                                        Konto usunięte
                                                                                        0
                                                                                        Cienizna :-D ICH10 na plycie Asusa, 4 dyski w raid0

                                                                                        http://www.jcd.pl/hdd.JPG
                                                                                        • avatar
                                                                                          Konto usunięte
                                                                                          0
                                                                                          O ile to mozliwe jeszcze w jakis sposob
                                                                                          to jeszcze raz poprosze cie Tomku
                                                                                          o podanie dokladnie modelu kosci goodram ktore uzywales

                                                                                          mogloby to byc bardzo pomocne nie tylko mi ale ewentualnym zainteresowanym tym sprzetem,
                                                                                          nawet takim ktorzy beda sklonni zakupu dokonac za np. pol roku, a znajda ta recenzje na inecie.

                                                                                          Dlaczego tak dopraszam sie tej informacji:
                                                                                          Pamieci ddr2 4gb sa ciagle w cenie i malo kogo stac na ryzyko kupienia nieodpowiednich pamieci.
                                                                                          Po paru dniowych poszukiwaniach na forach zagranicznych znalazlem informacje o mozliwej niezgodnosci acarda z tzw pamieciami "high density" korzystajacych z kosci 512x64.

                                                                                          Goodram produkuje dwa modele pamieci 4gb:
                                                                                          8K800256X8GQRW5 (2x4gb)
                                                                                          GR800D264L5/4G lub GR800D264L5/8GDC (2x4gb)

                                                                                          prawdopodobnie ten drugi model bazuje na kosciach 512x64
                                                                                          (ale nie wiem tego na pewno).

                                                                                          Informacja ta bylaby dodatkowo duzo warta ze wzgledu na fakt ze pamieci goodram sa w tej chwili o polowe(lub nawet lepiej) tansze od najtanszych kosci z listy kompatybilnych wedlug producenta (tj. kingston model KVR800D2N6/4gb)
                                                                                          • avatar
                                                                                            Konto usunięte
                                                                                            0
                                                                                            Do autora mam pewną uwagę.

                                                                                            Autor artykułu nie zwrócił uwagi, że wąskim gardłem dla tego "ramowego dysku" jest interfejs seriala ata 2 co widać jak na dłoni po testach. Gdyby to urządzenie komunikowało się z płytą główną przez złącze pci-express x4 albo x8 nie byłoby tego problemu. Dla porównania: odczyt pamięci ddr2 800: 6400MB/s; przepustowość serial ata 2 300MB/s. I wszystko jasne. Dlatego właśnie io fusion drive korzysta z dobrodziejstw pci-e x4. Dla niewtajemniczonych, jest to najszybszy dysk ssd z odczytem na poziomie 600-800MB/s (i oczywiście najdroższy). Gdyby go jednak porównać z "ramowym dyskiem" wygrałby z nim bez większego problemu nie dlatego, że jest szybszy (żaden ssd nie może się równać z pamięcią RAM) a dlatego, że ma wydajniejszy interfejs.
                                                                                            • avatar
                                                                                              Konto usunięte
                                                                                              0
                                                                                              Vista w 10 sekund imponujące ale zauważcie że na pulpicie są tylko dwie lub trzy ikonki gdyby na komputerze były zainstalowane aplikacje które przeciętny użytkownik używa napewno nie wyniosło by to 10 sekund tylko na pewno więcej.
                                                                                              • avatar
                                                                                                Konto usunięte
                                                                                                0
                                                                                                Cześć, gratuluje dobrego artykułu :)

                                                                                                Mam 2 pytania.

                                                                                                Pierwsze: Czy karta CF jest nieodłączną częścią zestawu? Czy bez niej nasz ANS będzie pracował z max wydajnością lub czy w ogóle wystartuje?

                                                                                                Pytam ponieważ wyczytałem, że odpowiada on jedynie za backup danych w przypadku braku zasilania. Jeśli chodzi o mnie to ten problem rozwiązał by UPS wiec jeśli nie ma konieczności zastosowania karty CF to po co przepłacać !

                                                                                                Drugie: Czy warto dopłacić do wersji 32 GB (w przyszłości 64 GB) czy ten 2 port SATA faktycznie będzie odczuwalny?

                                                                                                Pozdrawiam
                                                                                                • avatar
                                                                                                  Konto usunięte
                                                                                                  0
                                                                                                  No akurat cena jest w tym przypadku wysoka... aż za wysoka :( Na pewno w przyszłości czegos takiego nie kupię :) .
                                                                                                  • avatar
                                                                                                    Pelias
                                                                                                    0
                                                                                                    Dysk można kupic u niemieckiego dystrubutora jako HyperDrive 5 - cena to 217 euro (wliczony transport kurierem do Polski).

                                                                                                    A co do raidow, to niestety jedyne dobre kontrolery raid to Areca za 800 dolarow...

                                                                                                    Witaj!

                                                                                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                                                    Połącz konto już teraz.

                                                                                                    Zaloguj przez 1Login