Nowoczesne systemy serwerowe posiadają coraz częściej tak dużą moc obliczeniową, że w wielu przypadkach jest ona wykorzystywana tylko w znikomym procencie. Dla przykładu profesjonalny serwer z dwoma procesorami pełniący rolę serwera plików wykorzystuje moc procesorów na poziomie 3-5%. Dlatego też coraz większą rolę w cyklu życia firmowych sieci LAN odgrywa wirtualizacja. Pozwala ona na bardziej optymalne wykorzystanie zasobów systemowych, redukcję kosztów, mniejsze zużycie energii oraz dużo większe bezpieczeństwo i skalowalność systemów serwerowych. Na potrzeby przechowywania danych oraz samych systemów bardzo często wybiera się dodatkowe macierze dyskowe SAN. Oferują one duże powierzchnie jednak są bardzo drogie. Dużo wygodniejszym i tańszym, ale równie szybkim rozwiązaniem jest wykorzystanie protokołu iSCSI a także serwerów NAS. Rolę serwera jednostek LUN i celów iSCSI może pełnić DS1513+, który wraz z najnowszym DSM 4.2 wzbogacił się o nowe funkcje mechanizmów wirtualizacji. DS1513+ jest w pełni kompatybilny z najważniejszymi platformami wirtualizacyjnymi VMware vSphere 5, Citrix XenServer oraz Microsoft Windows Server 2012 z Hyper-V. Wprowadzenie pełnej obsługi VAAI dla ESXi pozwoliło na lepsze zarządzanie rezerwacji bloków w wolumenach VMFS (rezerwacja bloków a nie całych wolumenów), Block Zero, Full Copy (szybsze kopiowanie maszyn wirtualnych) i Thin Provisioning (dynamiczne przydzielanie powierzchni). W DS1513+ nic się nie zmieniło w kwestii ilości jednostek i celów iSCSI. Maksymalna liczba celów to 32 zaś jednostek logicznych 256.
W najprostszym scenariuszu jednostki LUN można wykorzystać dla hypervisora do utworzenia powierzchni wolumenów i instalacji na nich systemów operacyjnych.
W aplecie Zarządzanie przechowywaniem w zakładce iSCSI LUN uruchamiamy kreator, który pozwoli na utworzenie jednostek LUN jako zwykłych plików lub jednostek na poziomie bloku. Ten pierwszy typ LUN jest dużo wygodniejszy w obsłudze i bardziej uniwersalny. Dzięki Thin Provisioning możemy dowolnie zarządzać powierzchnią, mamy obsługi przyspieszenia sprzętowego VAAI. W najnowszym wydaniu DiskStation Manager w wersji 4.2 do obsługi jednostek logicznych LUN oraz celów iSCSI doszły jeszcze dwie dodatkowe funkcjonalności pozwalające na jeszcze wygodniejsze zarządzanie wolumenami. To migawki oraz klonowanie LUN. By można było je tworzyć podczas kreowania LUN-a należy zaznaczyć opcję Zaawansowane funkcje LUN.
Migawki (można utworzyć do 256 migawek na każdy LUN) a także klonowanie LUN będzie przydatne w przypadku szybkiego tworzenia kopii jednostek oraz prowadzenia zmian w środowisku wirtualnym czy na wolumenach.
Tworzeniu na DS1513+ jednostek LUN i celów iSCSI sprzyja 4-portowy gigabitowy interfejs ethernet. Dzięki niemu możemy wykorzystać protokół 802.3ad tworząc zagregowane łącza. Pozwala to na rozłożenie obciążenia ruchu sieciowego na kilka interfejsów zwiększając ich szybkość oraz niezawodność. Dzięki temu dostęp do kilku jednostek LUN jednocześnie nie będzie powodował opóźnień czy zwolnionego zapisu.
Jeśli w sieci nie posiadamy przełączników sieciowych obsługujących 802.3ad i LAG możemy użyć dwóch lub więcej interfejsów jako łącza zapasowe aktywując Network Fault Tolerance. Możliwość konfiguracji każdego z interfejsów sieciowych z osobna pozwala również na podłączenie serwera NAS do kliku podsieci lub wykorzystanie protokołu 802.1q do podłączenia do określonego VLAN-u.
Jeśli posiadamy sieć LAN, która ma odległe oddziały nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać serwer NAS jako centralny magazyn sieciowy lub serwer usług wykorzystując połączenie VPN. Synology DS1513+ posiada funkcję klienta VPN, który może łączyć się z serwerami VPN za pośrednictwem PPTP lub OpenVPN i uzyskiwać dostęp do wirtualnej sieci prywatnej. Dodatkowo po zainstalowaniu paczki serwera VPN Synology sam może pełnić funkcję serwera dla usług wirtualnej sieci prywatnej. Podobnie jak w przypadku klienta serwer VPN obsługuje protokoły PPTP oraz OpenVPN.