Elementem, który decyduje o bezproblemowej i bezpiecznej pracy serwera NAS są mechanizmy ochrony, jakimi dysponuje. Nie mówimy tu wyłącznie o uprawnieniach do folderów, ukrywaniu zasobów sieciowych czy wyłączaniu zbędnych protokołów. W wielu przypadkach serwer NAS pełni rolę magazynu danych, do którego chcą się dostać nie tylko użytkownicy, ale również osoby niepożądane. W tym celu Synology wyposażył DS212 w kilka pożytecznych funkcji. Jedną z nich jest Zapora sieciowa, która pozwala na zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do serwera. Dodatkowy mechanizm filtrów umożliwia blokadę usług sieciowych oraz zakresów adresacji IP i określonych portów.
Z kolei funkcja Automatyczne blokowanie zapobiega zbyt wielu próbom nieudanego logowania do określonych usług sieciowych. Jest to przydatne w przypadku, gdy serwer NAS jest ofiarą ataku bruteforce czy ataku słownikowego. W oknie funkcji możemy ustawić po ilu próbach logowania i na jaki okres zostanie zablokowany dany adres IP. Dodatkowo możemy aktywować funkcję automatycznego zniesienia blokady po określonym czasie.
Serwer Synology DiskStation może również stać się serwerem kopii zapasowych. DS212 funkcjonuje wtedy jako serwer rsync, umożliwiając wykonanie na niego kopii ze zdalnego komputera.
Z kolei Synchronizacja folderów współdzielonych pozwala na zestawienie połączenia między dwoma NAS-ami DiskStation i wykonanie synchronizacji udostępnionych katalogów. Usługa Time Backup to bardzo ciekawa opcja umożliwiająca wykonanie kopii zapasowej jednego serwera DiskStation na drugi. Włączając usługę Time Backup aktywujemy na serwerze moduł kopii zapasowych. Z kolei na drugim serwerze NAS Synology doinstalowujemy aplikację Time Backup. Posłuży ona jako moduł kliencki do łączenia się z serwerem Time Backup.
Kreator nowej kopii zapasowej pozwala utworzyć nowe zadania, dodać miejsce docelowe (lokalnie lub zdalnie na serwer Time Backup), a także wybrać foldery do kopiowania oraz ustalić harmonogram.
Po wykonaniu kopii zapasowych będą one widoczne w zakładce Oś czasowa.
Wykonanie kopii zapasowej może zostać potwierdzone wysłaniem wiadomości email, a utrzymanie porządku i wersji kopii zapasowych można wykonać ustalając okres przechowywania starszych kopii.
Tworzenie kopii zapasowych z komputerów wyposażonych w system Windows w sieci lokalnej również nie jest trudnym zadaniem. Zawdzięczamy to aplikacji Data Replicator 3 dołączonej do systemu. Aplikacja jest bardzo prosta w swej budowie i umożliwia tworzenie i odzyskiwanie kopii zapasowych. Kilkuetapowy kreator przeprowadza nas przez proces konfiguracji. Najpierw zaznaczamy elementy objęte kopią zapasową oraz podajemy lokalizację zdalną przechowywania plików lub wskazujemy serwer Synology i uwierzytelniamy się na nim.
Pozostaje tylko zatwierdzić zmiany i uruchomić kopię zapasową lub skonfigurować harmonogram wykonywania kopii.
Wykonywanie kopii zapasowej urządzeń podłączonych do sieci lub urządzeń podłączonych do serwera DiskStation to nie wszystkie możliwości NAS-a. W przypadku rozbudowanej infrastruktury serwerowej systemów pamięci masowej warto pamiętać także o tworzeniu kopii zapasowych samych serwerów. W zależności od potrzeb można je tworzyć na zwykłych dyskach twardych, innych serwerach lub bibliotekach taśmowych. Jednak jeśli w środowisku sieciowym mamy inne serwery NAS, możemy skonfigurować mechanizm tworzenia kopii zapasowych, które będą przechowane na wyodrębnionym urządzeniu. Dzięki DS212 możemy wykonać kopie zapasowe nie tylko wolumenów, ale także skonfigurowanych jednostek LUN. W tym celu wchodzimy do głównego menu i wybieramy aplet Kopie zapasowe i przywracanie.
W oknie, które się pojawi, mamy do dyspozycji 3 zakładki Kopia zapasowa, Kopia zapasowa konfiguracji oraz Synchronizacja folderów współdzielonych. Pierwsza funkcja służy do wykonania kopii zapasowej serwera Synology na lokalny zasób, inny serwer Synology, serwer rsync lub do usługi chmurowej Amazon S3. Możemy również skonfigurować kopię zapasową jednostki dyskowej LUN.
W zależności od wyboru miejsca docelowego kopii zapasowej kolejne kroki kreatora wyglądają nieco inaczej. W przypadku Lokalnej kopii zapasowej będzie to wskazanie docelowego folderu udostępnionego oraz folderów i ustawień, które powinny być kopiowane.
W przypadku kopii na serwery sieciowe musimy zaś skonfigurować parametry połączeń, podając adresy IP oraz dane uwierzytelniające.
Podobnie wygląda mechanizm tworzenia kopii zapasowej jednostki LUN.
Wybieramy miejsce docelowe przechowywania kopii - lokalna lub na innym serwerze Synology, oraz wskazujemy, który LUN będzie archiwizowany.
Następnie pozostaje ustalenie harmonogramu oraz ewentualne natychmiastowe utworzenie kopii zapasowej.
Raport kopii zapasowych oraz ich status wykonania możemy obserwować w głównym oknie apletu Kopia zapasowa i przywracanie.
Synology DS212 umożliwia także zachowanie ustawień skonfigurowanego serwra DiskStation. Funkcjonalność ta pozwala zachować wszystkie niezbędne ustawienia i w przypadku ponownej konfiguracji systemu przywrócić go do stanu produktywnego w kilkadziesiąt sekund. Plik konfiguracji z rozszerzeniem *.dss możemy zapisać na dysku komputera.
W ostatniej zakładce konfigurujemy tworzenie synchronizacji folderów współdzielonych. Wspominaliśmy nieco wyżej, że serwer DiskStation może być serwerem tego typu kopii. Tu zaś konfigurujemy klienta, który będzie mógł tworzyć synchronizację do innego serwera Synology.
Wyposażenie DiskStation w 3 porty USB oraz czytnik kart pozwala nie tylko na podłączanie zewnętrznych nośników USB i rozszerzenie pojemności dyskowej NAS-a. Podłączone dyski zewnętrzne mogą być również archiwizowane na wolumeny Synology. Można także tworzyć kopie zapasowe NAS-a na podłączone dyski. Zarządzanie dyskami zewnętrznymi nie stanowi najmniejszego problemu. Kreator pozwala na tworzenie wolumenów z formatem plików EXT4, EXT3 oraz FAT32.
Przedni port USB oraz czytnik kart po odpowiedniej konfiguracji w systemie mogą zostać użyte jako szybkie narzędzia do tworzenia kopii zapasowych podłączonych nośników. W tym celu wystarczy podłączyć urządzenie, wejść w zakładkę USBCopy lub SDCopy i wskazać udostępniony folder, na który będą tworzone kopie zapasowe.
W zakładce Urządzenia zewnętrzne możemy również stworzyć prosty system serwera druku. Wystarczy podłączyć dowolną drukarkę USB. Synology potrafi obsłużyć maksymalnie dwie drukarki USB.