Usługi dodatkowe
Grupy dysków, rozbudowane zarządzanie powierzchnią dyskową czy też obsługa kilku protokołów sieciowych to tylko szczypta możliwości Synology DS713+. Są to podstawowe elementy, które w większości przypadków odnajdziemy w serwerach NAS. Produkty Synology a wśród nich DS713+ są zgodne z systemami i środowiskami wirtualizacyjnymi VMware, Citrix i Hyper-V i obsługują iSCSI oraz VAAI. Dzięki temu dwudyskową jednostką niewielkim kosztem można wykorzystać jako środowisko do wirtualizacji i przechowywania maszyn wirtualnych.
Jeśli nie planujemy wdrażania wirtualizacji to połączenia iSCSI można wykorzystać do mapowania jednostek i dysków twardych LUN na komputerach użytkowników. Pozwoli to na gromadzenie plików w jednej lokalizacji, łatwe zarządzanie a także tworzenie kopii zapasowych.
Tworzenie kopii zapasowych z wykorzystaniem Synology DS713+ jest niezwykle proste a przede wszystkim wszechstronne. Serwer pozwala m.in. na tworzenie backupów z podłączonych do serwera dysków USB. Ułatwia nam to przycisk na frontowym panelu a także funkcja USB Copy. Wystarczy aktywować funkcję oraz wskazać folder współdzielony na który będą kopiowane nośniki USB.
Warto pamiętać, że podłączone nośniki USB - zarówno do portu USB Copy jak i do portów USB 3.0 mogą być udostępnianie tak jak wewnętrzne dyski twarde. Jeśli podłączony nośnik zawiera kilka partycji to będą one widoczne jako oddzielne foldery udostępnione. Synology DS713+ obsługuje zewnętrzne dyski w formacie EXT3, EXT4, FAT oraz NTFS. Konfigurację udostępnienia przeprowadzamy dokładnie tak samo jak dla dysków NAS-a.
Port USB oprócz udostępniania dysków twardych będzie idealny do podłączenia drukarki USB lub urządzenia wielofunkcyjnego. Jego konfiguracją ustalamy w aplecie Urządzenia zewnętrzne. Synology DS713+ pozwala na udostępnienie do dwóch drukarek USB i obsługuje protokoły drukowania: LPR, CIFS, IPP, Apple AirPrint i Google Cloud Print. Dodatkowo użytkownicy systemów Windows będą mogli korzystać ze wszystkich możliwości drukarek wielofunkcyjnych podłączonych do NAS-a
Funkcję AirPrint czy Google Cloud Print możemy wykorzystać w przypadku drukowania z urządzeń mobilnych lub drukowania zdalnego.
Wracając jednak do tworzenia kopii zapasowych. Oprócz możliwości wykonywania backupów z nośników zewnętrznych NAS umożliwia także tworzenie innych rodzajów kopii. Przede wszystkim możemy wykonywać kopie zapasowe samego serwera na inny serwer. Konfigurację kopii ustawiamy w aplecie Sieciowa kopia zapasowa. Synology DS713+ może być serwerem docelowym dla innych serwerów rsync lub sam być hostem, który będzie tworzył kopie na innym serwerze.
Dzięki usłudze Synchronizacji folderów współdzielonych możemy mogli zachować pełną zgodność wszystkich danych na wielu serwerach udostępniających pliki.
Ciekawą funkcją kopii zapasowych w środowisku sieciowym zawierającym kilka serwerów Synology jest usługa Time Backup. Jest to funkcjonalność podobna do usługi Time Machine znanej z systemów Mac OS. Pozwala ona na tworzenie wielu kopii zapasowych (migawek) folderów i plików i ich swobodne przeglądanie w wygodnym menadżerze kopii. Dzięki temu jeśli w sieci posiadamy wiele serwerów Synology możemy jeden z nich przekształcić w serwer kopii zapasowych dla innych serwerów NAS. Z kolei jeśli posiadamy tylko jeden serwer NAS kopie Time Backup możemy wykonywać instalując dodatkowy pakiet agenta Time Backup i wykonywać je na nośnik zewnętrzny USB.
Jeśli zostanie włączony serwer Time Backup na serwerze Synology nie będziemy mogli jednocześnie wykonywać kopii zapasowych przy użyciu tej metody z tego serwera. Bez obaw. Producent zadbał o to by i sam serwer mógł tworzyć kopie zapasowe. Mamy do dyspozycji kilka rozwiązań, które z pewnością zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. W aplecie Kopia zapasowa i przywracanie możemy utworzyć zadania kopii zapasowych dla bieżącego serwera NAS.
Synology pozwala na tworzenie backupów na jeden z wolumenów lub na dysk USB, tworzenie omawianej wcześniej kopii sieciowej na inny serwer Synology. Dodatkowo możemy utworzyć backup na serwer rsync lub do usługi chmurowej Amazon S3. Synology DS713+ obsługuje również tworzenie kopii zapasowych z komputerów Mac OS - Time Machine a dzięki dołączonej aplikacji Data Replicator 3 możemy tworzyć kopie zapasowe dla systemów Windows.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy DS713+ obsługuje w pełni środowiska wirtualziacyjne. Dzięki wykorzystaniu dwóch gigabitowych interfejsów sieciowych ethernet możemy uzyskać bardzo szybką powierzchnię dyskową z redundantnym linkiem ethernet. Synology obsługuje agregację łączy (IEEE 802.3ad) co pozwoli na podojenie prędkości i zwiększenie wydajności połączeń ethernet. Jeśli od wydajności ważniejsze jest bezpieczeństwo możemy zastosować rozwiązanie Network Fault Tolerance - w przypadku awarii jednego łącza jego zadania przejmuje drugi interfejs sieciowy.
Zarówno jedna jak i druga konfiguracja idealnie nadaje się do tego by stworzyć jednostki LUN i połączenia iSCSI aby DS713+ mógł współpracować ze środowiskami wirtualnymi. Synology zadbał również o to by również LUN-y zostały zabezpieczone. Podobnie jak kopie zapasowe wolumenów możemy tworzyć kopie zapasowe jednostek LUN. Możemy je sporządzić na dysku zewnętrznym lub współdzielonym folderze. Jeśli posiadamy drugi serwer Synology kopie zapasowe mogą zostać utworzony na drugi NAS.