Zarówno szkolenia online, jak i tradycyjne warsztaty mają swoich zwolenników i przeciwników. Czy któraś forma faktycznie jest lepsza?
Tradycyjne warsztaty szkoleniowe
Zwolennicy klasycznej formy szkoleń czy wykładów podkreślają często, że szkolenia online nie dają im możliwości bezpośredniej interakcji z prowadzącym. Jest to argument, z którym nie można dyskutować. Kontakt bezpośredni rządzi się swoimi prawami i internet nigdy nie będzie w stanie zreprodukować go w całości. Nie jest to jednak jedyny argument przemawiający za modelem warsztatowym.
Uczestnicząc w tradycyjnych szkoleniach mamy kontakt z trenerem i innymi uczestnikami, a poprzez nasze pytania możemy wpływać na przebieg spotkania. Ta forma szkoleń daje nam możliwość bezpośredniego pytania i podrzucania zagadnień, które znajdują się w konspekcie szkolenia, a na których zależy nam najbardziej. Ponadto, dobry trener jest w stanie zainteresować swoich słuchaczy sposobem przekazywania wiedzy, gestykulacją i mimiką rozbudzić ich ciekawość i zogniskować ich zainteresowanie wokół konkretnego problemu.
Jeśli faktycznie wykażemy odpowiednie zainteresowanie, podczas jednego dnia warsztatów szkoleniowych będziemy w stanie podnieść swoje kompetencje. Rzecz jasna, wymaga to utrzymania skupienia i uwagi na wysokim poziomie przez kilka godzin, co nie każdemu przychodzi łatwo. Z pomocą dla tych, którzy szybko tracą zainteresowanie lub zwyczajnie nie potrafią skupić się na kilku wątkach na raz, przychodzą szkolenia online.
Szkolenia online, czyli wygoda przede wszystkim
W szkoleniach online to my, jako słuchacze decydujemy jaką część materiału, jak i kiedy przyswoimy. Kursy są zwykle podzielone na konkretne części, możemy zatem obejrzeć jakiś materiał, a następnie zdecydować, czy jesteśmy już gotowi na kolejną porcję informacji. Tym samym, to my decydujemy, czego i kiedy chcemy się nauczyć. Możemy również cofnąć się do poprzednich części szkolenia, jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni zdobytej wiedzy. Daje nam to dużo możliwości konfiguracji i gwarancję, że zdobędziemy umiejętności, na których nam zależy.
Szkolenia online, tak samo jak tradycyjne warsztaty, muszą być dobrze przygotowane. Dobry trener czy szkoleniowiec, również na materiale udostępnionym w sieci, będzie w stanie zainteresować odbiorcę. Główną różnicą między opisywanymi typami szkoleń, poza oczywistymi, jak przytaczany brak bezpośredniego kontaktu, jest zaangażowanie nas samych jako odbiorców. Jesteśmy w stanie ukończyć warsztaty, nawet kilkudniowe, przy minimalnym zaangażowaniu. Czegoś się wówczas nauczymy, ale nigdy nie będzie to kompleksowa wiedza.
W przypadku szkoleń online, jeśli sami nie zdecydujemy, że chcemy nabyć nowe kompetencje lub powiększyć te już posiadane, nikt nas do tego nie zmusi. Możemy oglądać kursy e-learningowe słuchając jednocześnie muzyki, tylko po to, by mieć czyste sumienie. Jeśli jednak naprawdę zdecydujemy, że chcemy się czegoś nauczyć, szkolenia online mogą wydatnie wzbogacić naszą wiedzę i umiejętności w interesującej nas tematyce.
Komentarze
1