Szybka i łatwa kopia zapasowa. Jaki program do backupu wybrać?
Boisz się utraty danych? Nie ma potrzeby, można się przed tym uchronić. Z cyklu "Wyjścia awaryjne": Szybka i łatwa kopia zapasowa. Jak i czym ją wykonać?
Stare, informatyczne porzekadło mówi, że ludzi dzieli się na dwie grupy: tych, co robią kopie zapasowe oraz tych, którzy będą je robić. Nie robiąc kopii zapasowych, narażamy się na bezpowrotną utratę cennych, prywatnych, lub firmowych danych. W przypadku awarii dysku lub laptopa, informacje jesteśmy w stanie jeszcze uratować, choć nie będzie to tanie.
By odzyskać utracone dane trzeba skorzystać ze specjalnego oprogramowania, a w przypadku poważniejszych awarii, skorzystać z firm specjalizujących się w odzyskiwaniu danych. Jeśli interesuje temat odzyskiwania danych, więcej informacji znajdziesz w naszym cyklu:
O ile więc dane można odzyskać, co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu? Odpowiedź jest prosta, trzeba przeciwdziałać, zapobiegać i wykonywać kopie zapasowe. Internet oferuje sporo darmowych aplikacji. Wystarczy tylko ten jeden raz poświęcić czas na skonfigurowanie, a dalsze kopie mogą się już tworzyć automatycznie.
Czym backupować?
Wskazanie jednego słusznego rozwiązania do robienia kopii zapasowych jest niemożliwe. Rynek daje taki wybór, że nawet przetestowanie pod każdym względem wszystkich rozwiązań, zajęłoby parę dobrych lat. A ciągle powstają nowe. Może właśnie na tym polega największy problem. Są jednak takie aplikacje, które górują ilością pobrań, pozytywnych opinii użytkowników oraz aktualizacjami.
Ponad 15GB może zajmować tylko sam katalog z systemem Windows. Gdy zależy Ci na szybkim i częstym tworzeniu pełnych kopii zapasowych, nie rób kopii całego dysku C:
Do moich ulubieńców należą EaseUS Todo Backup Free oraz Cobian Backup. Obydwie aplikacje dają możliwość archiwizowania plików i katalogów, jednak z tej dwójki tylko EaseUS daje opcję kopii całej partycji lub dysku. Cobian zyskał za to grono wiernych użytkowników dzięki naprawdę sprawnemu działaniu. Jeśli jednak myślimy o kompleksowym rozwiązaniu, warto wybrać EaseUS.
Program oferuje tworzenie danych na serwerze FTP, dzięki czemu możemy backupować z każdego miejsca, a że może pracować w tle - spokojnie dokończymy inne zadania podczas archiwizowania danych. Bardzo ciekawą opcją jest backup przyrostowy, który nadpisuje te pliki, w których wprowadzono zmiany. Na przykładzie EaseUS, zademonstruje poniżej, krok po kroku, jak wykonać kopię zapasową.
Tworzenie kopii całego dysku jest najprostsze i daje pewność, że żaden ważny plik nam nie umknie. Może jednak trwać bardzo długo. Rozwiązaniem jest wykluczenie wybranego katalogu przy tworzeniu kopii (niestety ta edycja programu nie oferuje takiej funkcji) lub wykonywanie kopii wybranych katalogów.
EaseUS Todo Backup Free - krok po kroku
Po zakończeniu instalacji, otwiera się prosty w obsłudze główny panel. Wybieramy pozycję “Kopia zapasowa dysku/partycji” lub "Kopia zapasowa pliku" (ta opcja tworzy również kopię katalogów). Następnie, w nowo otwartym oknie zaznaczamy dysk lub katalogi, których kopie chcemy wykonać, a z pozycji „Cel” określamy miejsce docelowe tworzenia kopii.
Kopię zapasową najlepiej tworzyć na zewnętrznym dysku lub dysku sieciowym. W tym celu określ lokalizację zapisywania kopii. Jeśli dane są poufne, możesz ustawić hasło, aby zabezpieczyć kopię przed wglądem.
W pozycji "Opcje kopii zapasowej", w sekcji "Kodowanie" możesz ustawić hasło, aby nikt nie otworzył pliku z kopią. Jeśli ustawiliśmy już wszystkie parametry klikamy przycisk "Kontynuuj", który rozpoczyna pierwsze utworzenie kopii. To praktycznie wszystko. Warto pamiętać, że wykonywanie kolejnych kopii wymaga na zdefiniowanym przez nas planie, kliknięcia w przycisk "Kopia zapasowa" i wybrania czy ma to być "Pełna kopia" czy "Przyrostowa kopia".
Najważniejsza rzecz przy tworzeniu kopii zapasowej, to jej cykliczne odnawianie. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie planu, który automatycznie będzie tworzyć codziennie kopię przyrostową.
Jak widać, program wymaga niewiele zaangażowania w procesie utworzenia kopii zapasowej i nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Bardziej zaawansowane opcje pozwalają na automatyczne tworzenie kopii danych, np. codziennie przyrostowej lub raz w tygodniu pełnej. W przypadku aplikacji EaseUS Todo Backup Free jest to o tyle interesujące, że program potrafi wybudzić komputer z uśpienia, zalogować się do systemu i utworzyć kopię. Po wykonaniu kopii system zostanie zaś ponownie uśpiony.
Szukasz dobrego i darmowego programu do tworzenia kopii zapasowych? Sprawdź program opisywany w tym artykule:
Komentarze
4