Toshiba 55L7453 jest obecnie topowym telewizorem Full HD japońskiego producenta. Mieliśmy okazję przyjrzeć się temu modelowi.
Toshiba jest marką, która zawsze była znana z produkcji świetnych odbiorników telewizyjnych. Niestety, ostatnimi czasy renoma firmy nieco podupadła, a klienci coraz częściej sięgają po urządzenia z oferty Samsunga, LG, czy Panasonica. Japończycy jednak nie zamierzają składać broni, czego świadectwem może być wprowadzenie na rynek nowej serii telewizorów Full HD – L74. W jej skład wchodzą trzy modele: 42-, 47- oraz 55-calowy. Mieliśmy okazję przyjrzeć się największemu z nich. Jak więc prezentuje się Toshiba 55L7453?
Omawiane urządzenie jest obecnie topowym telewizorem Full HD japońskiego producenta. Miłą niespodzianką jest więc jego stosunkowo niska cena, która nie przekracza pięciu tysięcy złotych. Od razu nasuwa się istotne pytanie – czy cena idzie w parze z jakością?
Klasyczna i estetyczna konstrukcja
Toshiba 55L7453 jest naprawdę ogromna, ale to nic złego ― w końcu 55-calowe telewizory stają się powoli standardem. Pod względem wzornictwa nie znajdziemy tu niczego zaskakującego ani krzykliwego. Urządzenie ma dość klasyczny wygląd, w związku z czym odnajdzie się doskonale w większości nowoczesnych wnętrz. Ramę omawianego odbiornika (o szerokości ok. 2,5 cm) wykonano z lakierowanego plastiku, a jej krawędzie są nieco kanciaste. Z przodu znajdziemy m.in. diodę informującą o trybie pracy (tradycyjnie świeci na czerwono w trybie gotowości, bądź na zielono gdy odbiornik jest włączony) oraz czujniki światła i podczerwieni. Z tyłu znajdziemy gniazda HDMI (x4), USB (x2), Ethernet, VGA i Euro oraz wyjścia S/PDIF.
Sam ekran stoi na dość wąskiej – jak na ten rozmiar – srebrnej podstawce. Nie jest to minus, chociaż po wyjęciu podstawy z pudełka nie opuszczało nas uczucie nieufności. Niewątpliwym plusem podstawy są dwa punkty podparcia ekranu, co oczywiście poprawia stabilność całej konstrukcji.
Pod względem wzornictwa 55L7453 zostawia po sobie naprawdę dobre wrażenie. Jedyny minus jakiego się doszukaliśmy nie leży nawet w samym odbiorniku, a w dołączonym do zestawu pilocie. Tak jak telewizor nie jest on ekstrawagancki, co w tym przypadku działa na jego niekorzyść. Dlaczego? Głównie ze względu na konstrukcję, która nie ułatwia obsługi nowoczesnego interfejsu. O ile pilot generalnie sprawdza się dość dobrze, to ze względu na brak funkcji sterowania głosowego możliwości obsługi telewizora są ograniczone. Szkoda, że w pudełku zabrakło dodatkowego mini-pilota (np. z gładzikiem).
Dane techniczne
Rozdzielczość | Full HD, 1920 x 1080p, slim Direct LED z pasywnym 3D |
Złącza | 4x HDMI, 2xUSB, wejście PC |
Dźwięk | Głośniki 2x15W, technologia CEVO Audio, DTS Premium Sound |
Procesor | Toshiba Dual-Core Engine |
Funkcje | Smart TV Cloud, MediaGuide Replay, PVR |
Polskie aplikacje między innymi | Ipla, Player, VoD Onet, Kinoplex, Iplex, Sport.pl Futbol i Ekstraklasa.net |
Obraz i dźwięk
Toshiba 55L7453 otrzymała matrycę z bezpośrednim podświetleniem LED. Mowa konkretnie o panelu IPS od LG, który ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Podświetlenie zapewnia wysoką jasność maksymalną i podzielono je na sześć niezależnie wygaszanych stref. Pierwszy wniosek? Czerń jest miejscami nierównomierna, co wywołuje efekt cloudingu. Co więcej, poziom czerni oraz współczynnik kontrastu nie są mocnymi stronami tego telewizora. Jego niewątpliwym plusem – tak jak w przypadku większości odbiorników wyposażonych w matryce IPS – są bardzo dobre kąty widzenia.
Ponadto, dobrze sprawdzają się funkcje Resolution+ oraz ClearScan. Pierwsza poprawia wyświetlanie sygnału nadawanego w standardowej jakości, druga zaś odpowiedzialna jest za poprawę ostrości i płynności ruchu. Co więcej, producent wyposażył omawiany odbiornik w autorski system przetwarzania obrazu CEVO, którego zadaniem jest poszerzenie palety kolorów oraz odzyskanie szczegółów oryginalnego obrazu, które utracono w procesie rejestracji kamerą i późniejszej obróbki, np. na potrzeby transmisji telewizyjnej.
Toshiba 55L7453 wyświetla także obrazy w technice pasywnego 3D, a w zestawie z telewizorem znajdziemy cztery pary okularów polaryzacyjnych. Pasywne 3D wiąże się z dwukrotnym spadkiem rozdzielczości pionowej obrazu, choć z drugiej strony nie męczy wzroku ze względu na brak dokuczliwego migotania typowego dla techniki aktywnej (migawkowej). Producent przewidział również możliwość konwersji standardowego obrazu 2D do 3D, choć ta opcja nie oferuje akurat niczego szczególnego.
Jeśli chodzi o brzmienie, model 55L7453 otrzymał dwa głośniki o mocy 15W, które są w stanie zapewnić wysoki poziom natężenia dźwięku. Nie zastąpią one pełnoprawnych zestawów kina domowego, ale dzięki układowi CEVO Audio sprawdzają się dość dobrze, oferując stosunkowo dokładne i wyraziste brzmienie. Co ciekawe, Toshiba wyposażyła telewizor w funkcję umożliwiającą niezależne zarządzanie dźwiękiem tła oraz dialogów. Oznacza to, że np. podczas oglądania meczów możemy wyciszyć komentatora i cieszyć się odgłosami dochodzącymi z trybun.
Funkcje Smart
Czym byłby nowoczesny telewizor bez funkcji Smart? Ich w omawianym 55-calowcu nie brakuje. Co istotne, już sama specyfikacja urządzenia robi dobre wrażenie. Co mamy na myśli? Otóż w 55L7453 znajdziemy dwurdzeniowy procesor. Uwierzcie nam, to naprawdę robi różnicę. Ekrany wchodzące w skład intuicyjnego interfejsu zmieniają się szybko i płynnie, a jest ich naprawdę wiele. Mowa m.in. o polskich aplikacjach (Player, Ipla, VoD Onet, Kinoplex, Iplex, Sport.pl Futbol i Ekstraklasa.net), zagranicznych serwisach (YouTube i Vevo), kilku mini-grach oraz oczywiście przeglądarce internetowej. To jednak zaledwie namiastka możliwości telewizora.
Do tych istotniejszych należy system algorytmów uczących się gustu użytkownika, który działa we ścisłej współpracy z funkcją MediaGuide Replay. Idea jest prosta – telewizor ma być na tyle sprytny, żeby podsuwać nam rekomendowane programy na podstawie tego, co obejrzeliśmy w przeszłości. Następnie możemy skorzystać z opcji układającej polecane treści w spersonalizowaną ramówkę. W praktyce system sprawuje się naprawdę dobrze.
Kolejnym mocnym punktem 55L7453 jest obsługa standardów Miracast oraz Intel WiDi, które umożliwiają bezprzewodowe strumieniowanie treści z tabletów lub smartfonów działających pod kontrolą Androida, bądź komputerów wyposażonych w karty graficzne marki Intel. W efekcie telewizor może zastąpić monitor. Co istotne, połączenie urządzeń nie wymaga wysiłku, a powstałe opóźnienie jest niezauważalne.
Podsumowanie
Jak już wspomnieliśmy, Toshiba 55L7453 jest obecnie najbardziej zaawansowanym odbiornikiem Full HD w ofercie japońskiego producenta. Nie jest to co prawda urządzenie naszpikowane nowinkami technicznymi, czy innowacyjnymi funkcjami, ale też ma wiele do zaoferowania. Krótko mówiąc, 55L7435 to telewizor uniwersalny, który oferuje wiele praktycznych funkcji za przystępną cenę i będzie dobrym wyborem dla osób, które stawiają na sprawdzone rozwiązania.
Komentarze
16To ile wynosi input lag ? To można zmierzyć, ale trzeba mieć telewizor do dyspozycji, a nie tłumaczyć testy z innych portali.
Przecież jeśli ktoś tu wejdzie i przeczyta kilka linijek, posiadając mózg, sam się zorientuje co czyta... i że został oszukany....
Taka informacja powinna być przede wszystkim zawarta na głównej stronie !! Chodzi o to, aby dać człowiekowi wybór, czy chce czytać marketingowa papkę, czy też nie. Na głównej stronie nie ma żadnego ostrzeżenia, że jest to "artykuł sponsorowany". Czyli w dalszym ciągu oszukujecie i wykorzystujecie swoich czytelników. Bezczelne chamstwo!
Dla Was liczy się ilość odsłon, a te są nabijane poprzez zwyczajne oszustwo - gdyż nigdzie nie ma widocznej informacji w co klika czytelnik.
Proszę raz jeszcze stosownie oznaczać takie artykuły. Oszustwo jakie stosujecie, powinno być nagrodzone jakimś paragrafem i finansową kara.
WTF?
Ja juz od dłuższego czasu zastanawiam ie nad kupnem tego tv. Wydaje mi się ze jak na swoją cenę i możliwości jest dość dobry.
Philips z ambi jest ciekawy ale czytając opinie na temat smart tv i menu to tv potrafi się wieszać zaś w samsung brak pasywnego 3d tym samym droższe okulary dla gości.