Polecamy: |
• Aktualności na temat systemów chłodzenia |
Czytając zalety i wady każdego coolera oraz porównując ich wydajność macie okazję zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujecie od systemu chłodzenia. Jeśli kompaktowych rozmiarów, to nie powinniście przesadnie wybrzydzać w kwestii wydajności. Tego typu modele są świetną alternatywą dla chłodzenia w wersji Box, które rzadko kiedy utrzymuje satysfakcjonujące temperatury.
Większość coolerów na rynku należy do segmentu mainstream. Te z kolei kosztem miejsca w obudowie zapewniają radość z możliwości podkręcenia procesora wraz z podniesieniem jego napięcia. Konstrukcje ze średniej półki to dobre wyjście dla osób pragnących wycisnąć sporo ze swojego sprzętu, a jednocześnie nie sięgać bardzo głęboko do kieszeni.
Najdroższe pokazane w teście coolery to gratka dla prawdziwych entuzjastów, którzy nie zawahają się wydać większych pieniędzy za kolejne 2 stopnie na rdzeniach mniej. Coraz większe grono osób rezygnuje z zakupu urządzeń z tego segmentu na rzecz chłodzenia wodnego.
Jeśli pragniecie ciszy, powinniście rozejrzeć się raczej za konstrukcją, na której zamontować można wentylator 120 mm. Ten przy sporo mniejszych obrotach niż wentylator 92 mm zapewni odpowiedni przepływ powietrza.
Decydując się na zakup trzeba też sprawdzić czy istnieje możliwość wymiany wentylatora na inny niż referencyjny. W razie braku takowej możesz zostać skazany na hałas, którego na pewno każdy chce uniknąć.
Mamy nadzieję, że artykuł okaże się pomocny i dzięki niemu będziecie jeszcze lepiej rozeznani w obecnie dostępnych na rynku rozwiązaniach. Oprócz interpretowania wyników testów wydajnościowych warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak choćby wyposażenie dodatkowe, które otrzymacie wraz z zakupionym sprzętem. Często dzięki dodatkowemu wentylatorowi czy też paście łatwiej będzie przymknąć oko na pewnego rodzaju niedociągnięcia.
Coolery nagrodzone w teście:
Coolink Corator DS | |
NOCTUA NH-D14 | |
NOCTUA NH-U9B | |
SilentiumPC Fortis HE1225 | |
Noctua NH-U12P SE2 | |
Scythe Yasya |
Przeczytaj także: | ||
Jak skutecznie wyciszyć komputer stacjonarny | Chłodzenie przy 4,0 GHz - woda vs powietrze | Seagate Momentus XT - hybryda do notebooka |
Dziękujemy firmie ADMAX za wypożyczenie coolerów Noctua.
Dziękujemy firmie Cooling.pl za wypożyczenie coolera SilentiumPC.
Dziękujemy firmie Listan za wypożyczenie coolerów Scythe.
Komentarze
235Mam Noctue NH-U9B na Phenomie II i SilentiumPC Spartan na Pentium4 HT (prescot)
Noctua nie wymaga komentarza, to produkt klasa sam w sobie, ale na SilentiumPC srodze się zawiodłem.
Owszem chłodzi całkiem nieźle piekielnego prescota, ale wykonanie woła o pomstę do nieba. Dość wspomnieć, że blaszki wydają się zrobione z plastyku, a ostatnia z nich praktycznie odpadła podczas montażu! ! Do tego posiada w zestawie badziewny i głośny wentylator.
Z drugiej strony cena jest więcej niż atrakcyjna.
Brak podstawowych coolerów NAJLEPSZYCH FIRM: Thermalright, Prolimatech...
Wiem, busines is busines, ale żeby aż tak twardo wmawiać ludziom, że to i to jest najlepsze, nawet nie uwzględniając w podsumowaniu istnienia innych firm...???
Co do braku testowania z tym samym coolerem to pozostawię bez komentarza, bo to po prostu zaniedbanie i lenistwo. Tak samo jak próba sprowadzenie innych coolerów.
Komputronik nie oferuje - my nie testujemy...
Panowie, ośmieszyliście się tym "pseudo testem"
Jak zwykle nie ma tego co chce kupic :(
Artykul godny nazwy 'test' :)
Ponadto mam wszystkie 4 sloty RAM wypełnione i mi na nie AC nie wchodzi :)
Megahalem gdzie jest ?
thermalright HR-02 też gdzie jest ?
Brakuje mi tu Zalmana Performy, moim zdaniem najlepszy cooler do 120zł.
Zastanawiam sie nad nowym chlodzeniem tylko nie wiem czy placic tyle za Mugena czy moze cos z tej listy jest porownywalne za nizsza cene.
W opisie Mugena jest błąd. Zamiast "beznarzędziowy" powinno być "beznadziejny" ;P.
Poważnie, pokaleczyłem się tym wielkim paskudztwem przy podłączaniu kabli. Sam montaż na płycie wymaga zastosowania narzędzi chirurgicznych, telekinezy lub małego Chińczyka.
osobiście używam Noctua NH-U12P z pastą z kompletu,na razie nie testowałem go dokładnie gdyż dopiero swój E8400 będę musiał kręcić bo zamierzam kupić HD 5870,(puki ceny nie zostaną 'dowacikowane":(
Montaż nic prostszego jeżeli posiada się obudowę z w której jest okienko na tył płyty głównej.
Jedyne co mi wyje w obudowie to 140*140 Coolmaster...
Polecam Mugena!!!
No ale cóż.. co kto lubi..
Robicie test - róbcie PORZĄDNIE.
Intel to nie wszystko, sprawcie sobie choćby najtańszą płytę pod AM3 i zamontujcie "legendę forum TX3".
Kupiłem GIGABYTE 880 UD3H, tam FIZYCZNIE NIE DA SIĘ TEGO BADZIEWIA ZAMONTOWAĆ!!
Sami w Komputroniku przy mnie to sprawdzali, próbowali i wq.....ni odesłali w zamian dając mi SPARTAN'a He923.
Nie róbcie artykułów po "po łebkach".
Wychodzi na to, że użytkownicy podchodzą poważniej do swoich recenzji.
Pozdrawiam.
Swoją drogą, przypomina mi się test na [H]ardOCP, gdzie użyto... plasterka żółtego sera :)
Ale patrząc na możliwości Mugen-a 2 wentyle / 4 wentyle. To on wygrywa. Ogólnie zaskoczył mnie ten test, mugen w 150rpm ma tylko 2-5 stopni więcej niż konkurencja z wyższymi. A na 1350rpm dorównuje reszcie z ~3000rpm!
Kiedyś kumplowi wyciszałem kompa - niskim kosztem, 2 lata temu poszliśmy do sklepu, koleś zaproponował jakieś chłodzenie z wentylem odwróconym dość małym (prawdopodobnie 5krpm), radiatora tyle co nic. W ogóle odradziłem mu. Poszedłem do kumpla, zainstalowałem speedfana i kontruje standardowe chłodzenie od AMD z pokaźnym radiatorem. Ciekawie by mu doradzili...
Był zadowolony.
Ale jak sądzę wspomnianych produktów nie ma w teście ponieważ nie ma jej w ofercie sklep komputronik, bo jakby mogło być inaczej. Testowane produkty pochodzą z oferty KOMPUTRONIKA a jak wiadomo Komputronik nie ma w swojej ofrcie żadnego ze wspomnianych przezemnie coolerów. Rączka myje rączke : Komputronik jest właścicielem serwisu benchmark.pl
Podawanie prędkości obrotowej, jak i subiektywna opinia autora - cichy, głośny, bardzo głośny to jakaś kpina. Prędkość obrotowa niewiele mówi o głośności, bo zdarzają się ciche wentyle o dużej prędkości obrotowej i odwrotnie. A subiektywna opinia jest... no właśnie... subiektywna.
Polecam autorowi poczytanie testów na i zobaczenie jak to się powinno robić:
http://www.silentpcreview.com/
Chętnie bym poczytał jak mu idzie:)
Coś tu jest nie tak. CPU wg. dalszej części artykułu to i5 750.
No i brakuje zdjęć coolerów zamontowanych na płycie i w obudowie.
Podstawą testu jest błąd logiczny. Użyliście do wszystkich testów jednej pasty i w dodatku średniej Zalman STG-2... lepsza jest MX3/Diament i inne.
Skoro wszędzie zastosowaliście tą samą pastę to czemu nie zastosowaliście tego samego wentylatora. Wentylator to podstawa. Różnice są ogromne.
Przykład Scythe Yasya?? chwalony? Wentyl ma 2100obrotów/min vs Zalman Quiet, który ma zaledwie 1400 obrotów. Tak duża różnica w przepływie powietrza i ciężko powiedzieć który radiator jest lepszy.
Wyjaśniliście powody i dobrze... Skoro chcieliście sprawdzić co dzieje się out of box, to czemu zastosowaliście nierefencyjną pastę? Fakt faktem, powinien być jeszcze jeden test z jednym tym samym wentylatorem ustwaionym na sztywno. Tylko w ten sposób można sprawdzić wydajność chłodzenia. Przynajmniej trzeba było te wentylatorki, które macie ustawić na te same obroty...
Te wyniki są absurdalne i nie należy się sugerować nimi podczas kupna.
Sam posiadam Fortisa i myślę, że jest to optymalny wybór. Wydajniejszy i tańszy m.in od słynnego Mugena ;] A z walki z najlepszymi tez nie wychodzi bez twarzy.
Wg mnie najlepszym wyborem jest SilentiumPC Fortis HE1225
Będę wdzięczny za odpowiedz.
Ponieważ mam starego procka nie chciałem wydawać jakiejś astronomicznej sumy na chłodzenie przedział cenowy jaki wzioąłem pod uwagę to 100-180zł. W tym przedziale znalazłem dwa atrakcyjne pod względem ceny jak i możliwości coolery.
Był to SilentiumPc Fortis he1225 oraz Scythe Mugen2 rev.B. Oba coolery cieszyły się i nadal cieszą dużym powodzeniem wśród kupujących. W dniu zakupu różnica w cenie wynosiła 30zł. Oczywiście tym droższym był Mugen. Po uwzględnieniu opini kupujacych i oczywiście po obejrzeniu testów obu coolerów zdecydowałem się na produkt firmy silentiumPC . Zarówno z opini jak i testów wynikało że oba coolery maja bardzo zbliżoną wydajnośc róznica to max 1-2*C na korzyść Mugena i kupiłem Fortisa a zaoszczędzone 30zł zamierzam przeznaczyć na kupno dodatkowego wentylatora 140mm.
Montarz coolera wymagał wyjęcia płyty głownej i zamontowania podstawki na LGA775. Chłodzenie zamontowane jest w pozycji poziomej i zasysa powietrze od spodu. Wentylator posiada automatyczną regulację obrotów i podłączony jest do płyty głownej za pomocą złącza 4pin.....
Jeśli chodzi o wentylator to przy włączonej funkcji PWM następuje oczywiście automatyczna regulacja obrotów ale niestety nie wykrywa go moja płyta główna i podczas włączania komputera pojawia się ostrzeżenie ''brak wentylatora CPU'' i system się nie uruchamiał. musiałem więc wyłączyć w biosie tą funkcję i system normalnie się uruchamia bez ostrzeżeń i wentylator pracuje ze stałą prędkością 1430-1480rpm .
*obroty ustawione na max (bez PWM)
spoczynek 37-41*C
obciążenie - max 52*C
*obroty z PWM
spocczynek 670obr : 45 -50*c
obciążenie max 55*C
Po podkręceniu procesora do 3.6GHz podczas obciązenia max temperaturę jaką udało mi się zaobserwować to 57*C
Pomiarów temperatur dokonywałem w różnych temperatórach otoczenia 15-25*C . Chciałbym zaznaczyć iż mam otwartą obudowę gdyż chłodzenie nie mieści się tak aby zamknąć jeden z boków. Nad chłodzeniem zamontowany jest zasilacz ze 120mm wentylatorem wyciągający powietrze na zewnątrz obudowy.
Napewno wydajność wzrośnie i temperatury spadną jeszcze trochę gdy zamontuję drugi wentylator.
Jestem pewien że temperatury byłyby jeszcze niższe gdyby chłodzenie było zamontowane na nowszym procesorze wydzielającym mniej ciepła.
Z zakupu jestem jak najbardziej zadowolony i z czystym sumieniem mogę polecić go osobom które za rozsądną kwotę chciałyby mieć bardzo wydajne chłodzenie. Oczywiście są rozwiązania wydajniejsze ale juz nawet ponad dwukrotnie droższe a różnica w wydajności to ok 10% przy różnicy w cenie ponad 200% . Sądzę że wydajność mogłaby być jeszcze większa gdyby wady konstrukcyjne.
Produkt wart jak najbardziej swojej ceny i polecam go wszystkim tym bardziej iż stosunek cena wydajność jest rewelacyjny w mojej ocenie.
Temperatura w biosie (PECI) czy teperatura podawana przez programy w systemie? Różnice biora się z różnych punktów pomiaru ale temp. którą ujrzysz w systemie to będzie zawsze około 8 - 10C niżej niz najcieplejszy rdzeń.Dla przykładu gdy do ciebie piszę, rdzeń 40C, procesor 32 (AI Suite)(i5 760 4.2 1.3v + megahalems 1300obr/min).
0 - 41C
1 - 38C
2 - 42C
3 - 37C
może strona asusa i oprogramowanie dla płyty?
chcecie mieć pasywne chłodzenie
ludzie toż nawet lapek nie ma pasywnego chociaż chodzi na zasilaczu 65-90 W
żarty se robicie
musi Ci coś dmuchać inaczej komputer spieprzy się po 2-3 latach
podstawowy wentylator wydaje dźwięk praktycznie nie słyszalne dla ucha
wstaw se Waść jeden z drugim porządnego miedziaka z dużym wentyle wolnoobrotowym
zasilacz także duży minimum 12cm wentylaltor i nie masz komputera w domu
NAWET PODCZAS GRANIA MASZ CISZE
a nie nabijać kapustę producentom pasywnych rozwiązań
http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=170&Itemid=1&limit=1&limitstart=4
Jaki widać zupełnie inaczej nakłada się pastę na gładkiej powierzchni radiatora w stosunku do radiatorów HDT, gdzie miedziane rurki cieplne mają bezpośredni kontakt z procesorem.
Kolega Suntzu miał rację dotyczącej pasty AC MX-3. To bardzo dobra pasta, w nie których testach, wypadała słabo:
http://chlodzenie.net/reviews/wielki-test-past-termoprzewodzacych-odslona-druga/
Jak się okazało, na podanej stronie rozsmarowali pastę na radiatorze jak i na procesorze :/ nie jest to dobry sposób, a Arctic MX-3 jest wyjątkowo pod tym względem wybredna;) i wypada przeciętnie. Natomiast jeśli zastosujemy metodę kropka na rdzeniu, po 3 dniach pracy MX-3 stabilizuję się, a temperatury na niej są niższe niż na IC Diamond Carat:)
Oto dowód:
http://www.aac.com.pl/forum/test-drugie-podejscie-t552.html
Jak widać do testów past trzeba podchodzić z wielkim dystansem. Nie tylko odpowiedni sposób nakładania pasty na radiatorach jest ważny, ale i okres jej wygrzania:)
W recenzji napisałeś:
> "Scythe Mugen 2 trzyma się nieźle, ale powinien stracić tytuł najbardziej opłacalnego coolera dla wymagających na rzecz dwóch wymienionych wcześniej"
Nie wiem czy zauważyłeś, ale wentylator Mugena II kręci się z prękością 1360RPM, a Yasya aż 2109!
Mugena przy tych obrotach już trochę słychać, starch pomyśleć ile dB wydziela Yasya z 2k RPM :o
Zdecydowana większość woli kosztem 2*C mieć cooler, a nie suszarkę :P
IMO powinieneś zweryfikować przyznawanie znaczków, bo super jakość za suszarkę w obudowie to nie jest zbyt dobry pomysł :/
http://www.frostytech.com/ to jest kopalnia wiedzy w tym temacie.
2 rankingi i wszystko jasne ALE szczerze mowiac mojego rankingu tez nie mieli :(. I musialem sam analizowac i porownywac.
Szukalem najlepszego w kategori: wydajnosc/cisza.
noctua dh14 nie jest najwydajniejsza ale ma to cos ;) i za to ja lubie :))), grafa teraz mi warczy jak gram. Mysle nad sciszeniem :).
Bardzo trudny temat do testow, ciezko z tego wyjsc zwyciesko...
Niestety paru najwydajnieszych "wiatrakow" brakuje :(. Coz, wiekszy brat.
Coolery powinny byc testowane z oryginalnymi wentylatorami przy predkosciach zalecanych przzez producenta. Niektore lubia sztorm inne zefirek ;). Glosnosc - 15s mp3/aac bardzo by ulatwilo sprawe a nic lepiej nie wplywa na czlowieka jak mozliwosc uslyszenia zelastwa zanim sie w tym utopi kase. Kawalek mikrofonu + nagrywaczki i juz. Jak warunki beda powtarzalne to da sie cos niecos z tego wyniesc. AMD, mogliscie podac z pudelka gdzie co sie nadaje, jesli nie mieliscie jak przetestowac bo jest z tym zabawy a zabawy i wkopac sie mozna. Noctua ma na stronce gdzie sie da ja wcisnac a gdzie nie da i lista jest pokazna.
ps. ktos moze wie gdzie doradza o chlodzeniu wodnym?
Panowie grzejmy procki :)
Szkoda że nie było testu HE923 ;/
CNPS9900 wersje LED lub NT a najlepiej jedną z nowszych- MAX?
plusy:
• efektowny wygląd (bzdura)
• niesłyszalny wentylator na maksymalnych obrotach (bzdura)
minusy:
• brak możliwości wymiany wentylatora (bzdura)
• brak możliwości montażu drugiego wentylatora (bzdura)
• niski stosunek wydajności do ceny (bzdura)
Kupiłem za 120zł z kurierem.