Firma OCZ, której zasilacz miałem okazje testować nie należy do jednej z wiodących firm produkujących te podzespoły komputerowe. Jako marka weszła na rynek w 2000 roku i od początku zajmowała się produkcją wysokiej jakości szybkich pamięci DDR i RDRAM. Pamięci cieszące się dobrymi opiniami produkują do tej pory a od czasu rozpoczęcia produkcji komponentów, wzbogacili swoją ofertę o pamięci flash, systemy chłodzenia i zasilacze. Czy zasilacze ich produkcji są tak samo dobre jak ich pamięci. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie recenzując zasilacz ModXStream Pro 600W.
Według producenta seria ModXStream jest przeznaczona dla wymagających posiadaczy zestawów do grania dzięki m.in. certyfikatowi NVIDIA SLI. Oprócz tego seria odznacza się stabilnością, wydajnym systemem chłodzenia, modowym systemem okablowania i wysoką wydajnością prądową. Czy tak jest faktycznie, okaże się w następnych akapitach.
Pierwsze wrażenia
Zasilacz przyszedł w ładnie zapakowanym pudełku, na którym można było odczytać podstawowe dane odnośnie specyfikacji produktu. Po otwarciu pudełka ukazały się dwie przegródki, w której z jednej strony był zapakowany w folie zasilacz a w drugiej saszetka na kable i śrubki. Na wierzchu leżała jeszcze instrukcja i jak byłem już przyzwyczajony, bez języka polskiego.
Kable
To mój pierwszy modowalny zasilacz i pierwsze co mi się rzuciło w oczy to saszetka z logiem producenta na okablowanie. Naprawdę fajna sprawa, która pozwala przechowywać kable tak żeby nie walały się nam gdzieś po szufladach. Skoro zacząłem o okablowaniu to warto powiedzieć coś więcej. Każdy wiązka kabli jest pokryta czarnym nylonowym oplotem, więc wyklucza się problemy z luźnymi kablami latającymi po obudowie. Brak takich problemów wpływa nie tylko na estetykę ale i cyrkulację powietrza wewnątrz naszych pecetów. Kable są też dostatecznie giętkie żeby bez problemu można było je rozłożyć w obudowie. Wszystkie wtyczki są naprawdę porządnie wykonane a przy przypinaniu do zasilacza nie ma mowy o pomyłce.
Z kabli do dyspozycji mamy:
- kabel do zasilania kart graficznych 6pin oraz dla nowszych układów graficznych 6+2pin, oba o długości 45cm
- 2 kable zasilające SATA z 3 wtyczkami rozłożonymi co 15cm i o łącznej długości kabla 45cm.
- 2 kable zasilające MOLEX/FDD z 2 wtyczkami MOLEX i jedną ostatnią FDD, rozłożone co 15cm i o łącznej długości kabla 45cm
Oprócz dopinanych przewodów mamy na stałe podłączone (każdy z nich o długości 45cm):
- główny kabel zasilania płyty głównej zakończony 20-pinową i oddzieloną 4-pinową wtyczką
- dwa przewody odpowiedzialne za regulację napięcia procesora, zakończone ośmiopinową wtyczką EPS oraz czteropinową P412V
Zasilacz
Zasilacz jest czarną skrzyneczką o śliskiej powierzchni co gwarantuje, że tak szybko się nie porysuje. Z jednej strony zasilacza mamy naklejkę producenta z oznaczeniem modelu a z drugiej strony tabelkę z danymi technicznymi. Od spodu mamy duży srebrny grill z logiem na OCZ na środku, pod którym kręci się 14cm wentylator. Jego prędkość sterowana jest automatycznie w zależności od obciążenia. O głośności napiszę później.
Na tylnej ściance mamy duży włącznik zasilania i wtyczkę standardowego kabla zasilania. Oprócz tego cały tył zasilacza ma wycięte sześciokątne otwory układające się w „plaster miodu”. Mają one na celu jak najskuteczniej dać ujście nagrzanemu powietrzu.
Specyfikacja prądowa zasilacza przedstawia się następująco:
AC INPUT: 100-240v 10A FREQUENCY: 50-60Hz MAX LOAD: 600W | DC OUTPUT | |||||
+5V | +3,3V | +12V1 | +12V2 | -12V | +5SB | |
25A | 25A | 25A | 25A | 0,3A | 2,5A | |
150W | 504W | 3,6W | 12,5W |
Patrząc na zasilacz od strony specyfikacji widać również, że ten model może pochwalić się certyfikatem 80 PLUS. Oznacza to, że średnia sprawność podczas pracy przekracza 80%. Co to oznacza? Mówiąc w skrócie będzie zurzywał mniej energii (i wydawał ją w postaci ciepła) niż inne o mniejszej sprawności. Ponadto zasilacz został wyposażony w pełen arsenał filtrów i zabezpieczeń by nasz komputer był zabezpieczony przed zbyt wysokim napięciom (filt Over Voltage Protection, OVP), przeciw zwarciom (filt Short Circuit Protection, SCP) oraz przeciw przeciążeniom (filt Over Load Protection, OLP).
Pełna specyfikacja:
Test
Platforma testowa:
Procesor: Intel Pentium DualCore E5200 2,5Ghz @ 3,2Ghz
Płyta główna: Asus P5B Premium
Karta graficzna: Asus GeForce 9800GT Ultimate 512MB GDDR-3
Pamięci: Geil 2x1GB 800Mhz CL4
Dysk Twardy: Seagate 500GB 7200RPM 16MB
Karta muzyczna: SB Audigy ZS 2 Gold Edition
Napęd optyczny: nagrywarka DVD LG
Pomiary napięć wykonywałem woltomierzem podpiętym do wolnych wtyczek MOLEX i SATA. Pomiar wykonywałem w stanie bez obciążenia (przeglądarka WWW, Winamp) oraz przy obciążeniu odpalając Prime95 i Cinebench R10.
Od razu widać, że na linii 12V pod obciążeniem mamy podbicie do max 12,35V. Mieści się to w normie ATX, (górna granica to 12,6V) lecz taka rozbieżność jest mocno zauważalna, tym bardziej że jest to linia, którą zasilanych jest dużo podstawowych elementów komputera. Tym bardziej to niepokoi, zważywszy że mamy do czynienia z podwyższonym napięciem (12,30V) już przy minimalnym obciążeniu. Przy obciążeniu wartość ta jeszcze dodatkowo podnosi się- skok o 0,05V. Może to niepokoić i możemy zadawać sobie pytania jak będzie zachować się ta wartości dla bardziej prądożernych konfiguracji z np. dwiema kartami graficznymi. Mimo to jest jeszcze w miare dobrze bo mieści się w normie.
Dla linii 3,3V bez obciążenia widzimy podbicie napięcia do max 3,34V, co jest dobrym wynikiem. W stresie zasilacz wytwarzał prąd o napięciu 3,35V, który również jest zadowalającym wynikiem. Jak widać na tej linii zasilacz poradził sobie dobrze. Górną granicą na tej linii jest napięcie 3,46V.
Przy napięciu 5V bez obciążenia mierniki wskazały 5,03V co jest bardzo dobrym wynikiem. Natomiast po obciążeniu zestawu pomiary wykazały napięcia 5,05V i 5,04V co również pozostaje bardzo dobrym wynikiem. Jak widać tu zasilacz również poradził sobie bardzo dobrze. Górna granica to 5,25V.
Głośność
14centymetrowy wentylator zainstalowany w zasilaczu przy minimalnym obciążeniu (oboroty 1300RPM) jest niemal niesłyszalny. Trzeba się dobrze wsłuchać żeby usłyszeć lekki szum. Przy obciążeniu udało mi się go rozkręcić do 1500RPM i szum był nie wiele, ale jednak bardziej słyszalny. Mimo to można było bez irytacji dalej pracować przy komputerze. Te wrażenia odsłuchowe są czysto subiektywne lecz dodam, że cisza to dla mnie ważna sprawa i jestem na to nieco wyczulony. Głośność sprawdzałem przy colerze na procesorze, który kręcił się z prędkością 1100RPM i jednym wentylatorze na obudowie kręcącym się 1150RPM. Więc otoczenie nie zagłuszało zasilacza.
Podsumowanie
Jeśli chodzi o jakość wykonania, wyposażenie i głośność zasilacz OCZ ModXTream Pro 600W wypada bardzo dobrze. Obudowa jest dobrze wykonana, nic nie skrzypi, nie rusza się, ogólnie nie rozpada się w rękach. Wyposażenie też jest wystarczające. Kable dobrze wykonane i oplecione. No i dołączona saszetka na kable za którą należy się spory plus. Mówiąc o kablach muszę wspomnieć, że przeglądając inne recenzje tego zasilacza (sam szukam teraz nowego i trochę się już naczytałem m.in. o tym modelu) słyszałem, że w większych obudowach kable mogą się okazać za krótkie. Jednak w moim przypadku przy standardowej wielkości obudowy w zupełności wystarczą. Wrażenia odsłuchowe z komputerem i tym zasilaczem są jak najbardziej pozytywne. Zasilacz zupełnie nie przeszkadza w pracy, jest wręcz niesłyszalny. Jednak najważniejsze są w zasilaczu stabilne napięcia poszczególnych linii. Tu OCZ radzi sobie tylko dobrze. Na linii 12V odnotowałem spore odstępstwo od napięcia nominalnego. Jak pisałem wcześniej mieści się to w granicznych 5% normy ale warto zaznaczyć o tym podbiciu. Dochodzi do tego jeszcze fakt, że napięcie skacze w zależności od obciążenia, skok o 0,05V. Wszystko dalej mieści się w normie ale trzeba fakt ten zaznaczyć. Na liniach 5V i 3,3V zasilacz radzi sobie już lepiej, choć napięcia dalej nie są równe nominalnym i lekkie skoki przy różnym obciążeniu. Nie są to jednak tak wyraźne skoki jak w przypadku linii 12V.
Zasilacz kosztuje na rynku ok. 350zł. W okolicach tej ceny jest spory wybór podobnych zasilaczy i myślę, że warto się im wszystkim przyjrzeć by nie być później zawiedzionym. OCZ jest dobrym zasilaczem ale konkurencja jest duża i dla niektórych z nas, to ich produkty mogą być bardziej odpowiednie i dające pełną satysfakcję z zakupu.
Plusy:
- wykonanie zasilacza
- modowalne okablowanie
- stabilne linie 5V i 3,3V
- bardzo cichy
- oplot na przewodach
- 3lata gwarancji
Minusy:
- kable w większych obudowach mogą okazać się za krótkie
- wysokie podbicie napięcia na linii 12V
Komentarze
33ps.
zdrowo koplo na v12.
Jak udało ci się podpiąć multimetr pod złącze SATA?
Modularnym systemem okablowania...
Myślę, że podczas grania albo testu 3dMark napięcie na linii 12V zeszłoby jeszcze trochę.
Ogólnie fajnie się czyta, ode mnie 4 za to co wyżej.
Polonistka by się przeczepiła, lecz to raczej mały błąd.
PS trochę dziwnie dobrana kolorystyka wykresów :P