3DMark został zaktualizowany o test DirectX 12 o nazwie Time Spy. Jak wypadają nowe karty graficzne?
3DMark i w ogóle oprogramowanie benchmarkujące nie cieszy się już taką estymą jak kiedyś. Użytkownicy zdecydowanie preferują porównanie rzeczywistych wyników (zwłaszcza w grach), tak by wiedzieć jak konkretny tytuł będzie działać na danej karcie graficznej.
Gdy prezentowaliśmy wstępne wyniki w nowym 3D Marku zapytaliśmy was w ankiecie, jaka jest wedle was użyteczność benchmarków w rodzaju 3D Mark (w chwili gdy to piszę wzięło w niej udział 239 użytkowników). Najwięcej z was (56%) wypowiedziało się, że użyteczność jest niska i liczą się wyniki w grach. Spora grupa (30%) oceniła, że użyteczność jest duża, bowiem można w szybki sposób wstępnie ocenić wydajność komputera.
Aż 10 procent ankietowanych stwierdziło, że użyteczność jest zerowa i nie widzą sensu istnienia takiego oprogramowaniu. Tylko 4 procent wypowiedziało się, że użyteczność benchmarków jest wysoka, a na podstawie ich wyników można przewidzieć wszystko.
Stoimy na stanowisku, że z wyników 3DMarka można sporo wywnioskować... trzeba je tylko umiejętnie interpretować. Sprawdźmy co uda się wyciągnąć z nowych i starszych testów 3D Marka.
Time Spy - "prawdziwy" test DirectX 12 w 3DMark
Modułowa budowa 3DMarka pozwala na rozbudowę programu o kolejne testy. Dopiero co wprowadzony Time Spy jest (w odróżnieniu od API Overhead) pełnoprawnym testem DirectX 12. Został on zaprojektowany praktycznie od nowa - korzysta między innymi z asynchronicznych obliczeń oraz funkcji łączenia kart graficznych w trybie EMA. Złożoność benchmarka Time Spy jest znacznie większa niż w przypadku Fire Strike (DirectX 11), co przedstawia poniższe porównanie.
3DMark Fire Strike i Time Spy - porównanie szczegółowości
Do uruchomienia testu wymagana jest karta graficzna zgodna z DirectX 12 oraz system operacyjny Windows 10.
Zawodnicy biorący udział w teście
- Ge Force GTX 1060 (6 GB) - aktualny zakres cenowy w Polsce (w zależności od modelu) ok. 1300-1700 zł
- GeForce GTX 970 (4 GB) - aktualny zakres cenowy w Polsce (w zależności od modelu) ok. 1200-1500 zł
- Radeon RX 480 (8 GB) - aktualny zakres cenowy w Polsce (w zależności od modelu) - ok. 1200-1500 zł
Do porównania chcieliśmy dołączyć dwa topowe modele starszej generacji, a mianowicie Radeona R9 390X oraz GeForce GTX 980 (przypomnijmy, że NVIDIA chwali się, że GTX 1060 jest od niego szybszy), ale ostatecznie zdecydowaliśmy się jedynie na tego pierwszego. Obecnie R9 390X można bowiem "wyrwać" nawet za cenę około 1500 zł (np. całkiem zacny Sapphire Radeon 390X Tri-X), a najniższe ceny GTX 980 jakie udało nam się wyszperać (w Polsce) zaczynały się od 1700 zł. Nie da się wykluczyć, że i one szybko spadną. Radeon R9 390X wciąż jest kartą, która spokojnie "daje radę" w najnowszych grach, jednak należy pamiętać, że pobór energii jest znacznie wyższy od nowoczesnych modeli.
AMD Radeon RX 480 i Radeon R9 390X (autorska wersja OC firmy Sapphire)
NVIDIA GeForce GTX 1060 i GTX 970 (autorska wersja OC firmy MSI)
Na kolejnych stronach znajdziecie testy wymienionych kart w benchmarku 3DMark - nie ograniczyliśmy się do nowego testu Time Spy (DirectX 12), ale korzystając z okazji sprawdziliśmy również API Overdrive (DirectX 11, Mantle i DirectX 12), Sky Diver oraz Fire Strike (DirectX 11).