Program do obsługi kamery można pobrać zarówno ze sklepu Google Play, jak i Apple App Store. Do pracy wymagane jest posiadanie systemu Android w wersji 4.4 lub nowszej oraz alternatywnie systemu iOS 9 lub nowszego.
Po pierwszym uruchomieniu aplikacji musimy oczywiście dodać do niej naszą kamerkę. Proces konfiguracji został bardzo dokładnie opisany i aplikacja prowadzi nas „za rączkę” przez cały czas jego trwania. Aplikacja zakłada, że nie ograniczymy się do jednej kamery, zatem od razu pyta nas o lokalizację dodawanego urządzenia.
Jak już uda się dodać kamerę, to możemy od razu przejść do oglądania wizji na żywo. Aplikacja pozwala na łatwe przełączanie pomiędzy 32 kanałami – w tym również w układzie podglądu czterech kamer jednocześnie.
W każdej chwili z dowolnej kamery możemy zapisać obraz w postaci zdjęcia lub rozpocząć nagrywanie filmu na włożoną do urządzenia kartę pamięci. Pod ręką mamy również kontrolę czułości mikrofonu wbudowanego w kamerę oraz regulację jakości obrazu (przełącza rozdzielczość pomiędzy 1920x1080 a 640x360 pikseli - pozwala to na około czterokrotnie więcej nagrań po zmianie na niższą rozdzielczość). Możemy także przełączyć ręcznie tryb pracy kamery (normalny/nocny/auto).
Rozwijając wszystkie dostępne ustawienia uzyskujemy jeszcze dostęp do funkcji komunikacyjnych. Pierwsza z nich pozwala wykorzystać kamerę jako „walkie-talkie”, czyli przesyłać do niej dźwięk z naszego telefonu rejestrowany tylko w momencie przytrzymywania odpowiedniego przycisku.
Kolejny tryb komunikacji to zwyczajne połączenie głośnomówiące – kamera oczywiście odbiera je automatycznie i możemy rozmawiać głosowo z osobami znajdującymi się w otoczeniu kamery.
Kolejna kluczowa funkcja to regulacja kadru kamery. Obraz możemy obracać o 180° w każdą stronę, co daje nam możliwość podglądu wszystkiego dookoła (jednakże nie można kręcić się bez końca w kółko). Dodatkowo możemy też regulować pochylenie w zakresie 114°, z czego większość regulacji dotyczy spoglądania w górę (lub dół, jeżeli kamera jest zamontowana do sufitu).
Bardzo ciekawym udogodnieniem w tym aspekcie jest możliwość zapamiętywania dla każdej kamery kilku pozycji, pomiędzy którymi możemy szybko się przełączać w aplikacji. Kamera zapisuje podgląd w chwili zapamiętywania pozycji i następnie jednym kliknięciem błyskawicznie ustawia się dokładnie w tej pozycji (obrót i pochylenie).
Kolejna funkcja okraszona nazwą „Tryb prywatności” pozwala do odwołania wyłączyć funkcjonowanie danej kamery.
Następnie mamy funkcje związane z trybem czuwania naszej kamery. Pierwsza z nich pozwala aktywować nagrywanie poprzez wykrycie ruchu w kadrze. Co więcej, możemy w osobnym menu ustawić obszar z tego kadru, który ma być brany pod uwagę przy wykrywaniu ruchu (jest to pomocne w sytuacji, gdy w kadrze łapie się np. okno z widokiem na ruchliwą ulicę). Możemy również określić jeden z trzech poziomów czułości wykrywania.
Funkcja „Alerty” pozwala na aktywację sygnału dźwiękowego wydawanego przez kamerę w momencie wykrycia ruchu we wcześniej określonym sektorze. W nieco głębszym menu aplikacji możemy regulować ustawienia tych alertów. Poza dźwiękiem można tu również aktywować sygnał świetlny z diody LED zamontowanej w kamerze.
Ostatnie dwa przyciski odpowiadają za przeglądanie zapisanych materiałów. Pierwszy z nich przenosi nas do linii czasu, na której to zaznaczono zadziałanie czujnika ruchu. Jeżeli wybraliśmy nagrywanie ciągłe w ustawieniach kamery, to bez problemu przejrzymy tutaj cały zapis z kamery, który to w przypadku zastosowania dużej karty pamięci może sięgać nawet kilku dni wstecz. W ramach odtwarzania mamy możliwość regulacji jego prędkości w zakresie od 1/16x do 16x.
Ostatni przycisk kieruje nas do biblioteki ręcznie utworzonych zapisów (te nie podlegają automatycznemu nadpisaniu) – mamy tu zarówno zdjęcia, jak i filmy i tutaj też możemy je pobrać na nasze urządzenie lub bezpośrednio udostępnić (systemowy mechanizm udostępniania). W tym miejscu też można te nagrania przeglądać oraz w razie potrzeby usuwać z pamięci urządzenia.
Kamera działa również online!
Wszystkie powyżej opisane funkcje działają w sieci lokalnej, ale też przez chmurę producenta, co pozwala nam na uzyskanie podglądu z kamery (oraz wyżej opisane nią zarządzanie) nawet spoza sieci lokalnej, w jakiej się ona znajduje (zakładając oczywiście, że ma ona dostęp do Internetu).
W zakładce aplikacji nazwanej „Wykrywanie” możemy osobno skonfigurować schemat działania alertów kamery, gdy jesteśmy z nią połączeni lokalnie oraz zdalnie. Jest to, jak łatwo sobie wyobrazić, bardzo użyteczna funkcja. Dalej mamy jeszcze dostęp do zbiorczej biblioteki zapisanych nagrań ze wszystkich skonfigurowanych kamer.
Natomiast ostatnia zakładka dotyczy naszego konta w chmurze TP-Link. Znajdziemy tu też dział FAQ oraz ogólne informacje, w tym o statusie aktualizacji dla naszej aplikacji. Na kolejnej stronie zaprezentujemy jeszcze przykładowe nagrania oraz podsumujemy ten test naszą opinią.