Nie daj plamy! Tablet graficzny Wacom Cintiq 16 - doskonały dla wszystkich
Wacom Cintiq 16 to tablet graficzny z wyświetlaczem. Nowe wersje tabletów od Wacom - Cintiq i Cintiq Pro do pomocy w tworzeniu wszelkich ilustracji, grafik, retuszu zdjęć, a także animacji i projektowaniu wzornictwa przemysłowego.
- wygoda użytkowania,; - ergonomiczne piórko,; - wysoka czułość piórka,; - solidne wykonanie tabletu,; - cena adekwatna do możliwości.
Minusy- nieco szeroka obudowa.
Cyfrowe rysowanie z Wacom Cintiq 16
Pierwszy model Cintiq firma Wacom wypuściła na rynek w 2001 roku. Był to pierwszy na rynku ekran graficzny tego typu. Stworzony został z myślą o wygodnej, ale i precyzyjnej strukturze pomagającej użytkownikowi idealnie przenosić pomysły w cyfrowy świat. Firma Wacom stworzyła wersję Cintiq i Cintiq Pro do pomocy w tworzeniu wszelkich ilustracji, grafik, retuszu zdjęć, a także animacji i projektowaniu wzornictwa przemysłowego.
Wacom Cintiq 16 posiadając ekran Full HD, żywe kolory, a także bezbateryjne piórko sprawdzi się zarówno dla początkujących twórców jak i zaawansowanych profesjonalistów. Ekrany Cintiq 16 oraz Cintiq Pro są zgodne z systemami Windows, Linux oraz Mac i współdziałają ze wszystkimi programami graficznymi, które obsługują opcję tabletu takie jak Adobe Photoshop, Illustrator, czy też Corel i Autodesk.
Wacom Cintiq 16 w skład zestawu wchodzą
- tablet o rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) z obszarem roboczym o wymiarach 344 x 194,
- pióro Wacom Pen Pro 2 które posiada 8192 poziomy nacisku oraz dwa konfigurowalne boczne przyciski i gumkę,
- przewód z trzema końcówkami,
- ładowarkę z... wtyczkami,
- uchwyt do pióra zawierający trzy wymienne końcówki,
- instrukcję.
Po otwarciu opakowania i podłączeniu tabletu pierwszą ciekawą rzeczą jaką zwraca uwagę są wbudowane w tablet nóżki. Pozwalają one na pracę w bardzo komfortowej pozycji, co przekłada się na wygodę podczas długotrwałej pracy. Na podstawie tabletu znajduje się specjalna klapka, która po otwarciu pozwala nam na podłączenie końcówki przewodu. Po umieszczeniu końcówki kabla w odpowiednim miejscu mamy możliwość zamknięcia klapki i w ten sposób w pełni zabezpieczamy go przed wszelkimi wypadkami (jak przypadkowe wysunięcie się kabla lub dostanie się płynu).
Na spodzie znajdziemy także specjalnie przygotowane miejsce na dodatkową, regulowaną podstawkę. Po prawej stronie urządzenia znajduje się “wtyczka” z materiałową końcówką, która umożliwia przechowywanie pióra. Jest to także tak zwana wacomowska pinezka - po wyciągnięciu wtyczki znajdujemy w niej wymienne wkłady do rysika. Mamy także możliwość zmiany miejsca naszej “wtyczki”. Możemy bowiem przyczepić ją także po lewej stronie obudowy. Jest to bardzo dobre dla osób, które są leworęczne.
Obudowa całego tabletu jest wykonana bardzo solidnie. Obszar roboczy został pokryty matową folią, która eliminuje refleksy świetlne utrudniające pracę. Zaznaczona kolorem szarym jest część wyczuwalna przez pióro, natomiast pozostała cześć czarnym. Cały ekran został wykonany z materiału odpornego na zarysowania. Na obudowie ekranu widnieje jeden tylko przycisk, który służy włączeniu urządzenia.
Tablet łączymy z komputerem przewodem HDMI oraz USB
Ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest włączanie się ekranu w tryb czuwania. Dzieje się tak w dwóch sytuacjach: w momencie gdy tablet nie jest podłączony do innego urządzenia lub gdy podczas pracy naciśniemy przycisk zasilania. Tablet nie zostaje wyłączony, tylko przechodzi w tryb uśpienia. To przydatna funkcja, która pozwala nam na odejście od pracy nie wyłączając całkowicie urządzenia.
Po włączeniu tabletu i podłączeniu go do komputera widzimy jak obraz wyświetla nam się na ekranie Cintiq. Zanim jednak przejdziemy do włączenia przykładowego programu i zbadaniu właściwości pióra musimy pobrać sterowniki ze strony producenta. Po instalacji i uruchomieniu Wacom Deskop Center możemy skonfigurować nasze urządzenie wedle własnych potrzeb. I tu możemy zrobić nasze pierwsze kroki z piórem Wacom Pro Pen 2. Ustawiając jego preferencje dostosowujemy pióro do konkretnej pracy.
Moje pióro zostało przeze mnie dostosowane do pracy w Photoshopie. Ustawienia przycisków bocznych zostały skonfigurowane na szybki dostęp do pipety, a także ruchu wstecz. Zmienione zostały przeze mnie także ustawienia wrażliwości pióra. Mamy możliwość zmiany ustawień także dla ekranu. Możemy dostosować jego jasność i kolory.
Użytkowanie Cintiq 16 - duży i wygodny tablet graficzny z ekranem
Po ustawieniu wszystkich preferencji, czas sprawdzić tablet w praktyce. Testy jakie wykonałam miały przedstawić czułość ekranu, pióra i reakcje na ruchy ręki.
Wygodne i czułe piórko
Pióro jest bardzo ergonomiczne i niezwykle przyjemnie utrzymuje się w ręku. Jest lekkie i ma dobrze dobraną wielkość do dłoni. Dzięki ograniczeniu błędu paralaksy Pro Pen 2 idealnie podąża za ruchem ręki. Dodatkowo jedna z najważniejszych funkcji pióra jest wrażliwość na pochylenia dłoni. Funkcja reakcji na pochylenie piórka oddaje w pełni możliwości różnych narzędzi artystycznych (od pasteli, przez węgiel, a kończąc na ołówku, etc..).
Na poniżej przedstawionym zdjęciu widać wyraźnie czułość urządzenia. Nawet bardzo delikatny dotyk zostanie zarejestrowany przez ekran. Dzięki wykrywaniu siły nacisku bardzo łatwo i wygodnie wykonać cieniowanie w danej pracy. Każdy ruch był idealnie odzwierciedlony.
Bawiąc się piórkiem po ekranie ma się wrażenie jakby rysowało się po wirtualnym papierze. Niezwykle realne uczucie. Bardzo wysoka czułość urządzenia sprawia też że nie można doszukać się niemal żadnego błędu. Sam ekran jest lekki i bardzo poręczny, a jego powierzchnia jest antyrefleksyjna, co oznacza w praktyce, że nie musimy obawiać się jakichkolwiek odbić światła.
Ocena Wacom Cintiq 16
Tablet Wacom Cintiq 16 jest doskonały dla wszystkich poczynając od amatorów, a kończąc na profesjonalnych grafikach. Cena urządzenia jest adekwatna do oferowanych funkcji. Zawiera wszystkie potrzebne do tworzenia cechy, które pozwalają nie tylko perfekcyjnie oddać swoje wizje, ale także na pierwsze kroki w cyfrowym artystycznym świecie. Dzięki ergonomicznym kształtom zarówno pióra jak i ekranu można z niego korzystać w każdej wygodnej dla nas pozycji i miejscu. Czy to na biurku, czy na własnych kolanach.
Komentarze
4Ja używam tabletu od jakichś 3 lat i choć nie wyobrażam sobie pracy bez niego to z drugiej strony nie zarabiam tym na życie żeby inwestować kilka tysięcy w Wacom Cintiq a tylko te modele - z wyświetlaczem - oddają naturalne nawyki rysowania.