Słów kilka o skalowaniu z procesorami
Na szybko sprawdziliśmy jak nowa odsłona Watch Dogs 2 sprawuje się w połączeniu z kilkoma słabszymi (od i7-4790K) jednostkami, wnioski są następujące:
- gra bardzo dobrze skaluje się zarówno z ilością rdzeni jak i taktowaniem, choć z tym ostatnim najlepiej
- aby nie uświadczyć żadnych przycinek animacji spowodowanych procesorem należy posiadać minimum i5, lepiej i7
- najszybszy AMD FX (9590) daje przeciętnie o 20-25% niższą ilość kl/s niż i5-4670K w połączeniu z identyczną kartą graficzną
- na procesorach 2-rdzeniowych gra się nie uruchamia
Jaka karta graficzna do Watch Dogs 2?
Rozdzielczość 1920x1080 (FullHD)
Przy założeniu, że nie zamierzamy grać w ustawieniach ultra to do w miarę przyjemniej zabawy wystarczy już dość leciwy GTX 970 lub RX 470. Jeśli natomiast ktoś celuje w prawie najwyższe detale to bez minimum GTX 980 Ti lub lepiej 1070 / 1080 się nie obejdzie i tylko ten ostatni tak naprawdę zapewni w pełni komfortową rozgrywkę.
Rozdzielczość 2560x1440 (QHD)
Po podbiciu rozdzielczości sytuacja robi się już dość trudna, bowiem nawet GTX 1080 nie zapewnia w niej średnio 60 kl/s, a bywały momenty w trakcie rozgrywki, gdzie licznik pokazywał mniej niż 40. Ostatecznie autorskie, mocno podkręcone wersje tego modelu zapewnią w miarę komfortową zabawę w QHD.
Rozdzielczość 3840x2160 (UHD)
W przypadku rozdzielczości 4K w zasadzie nie ma o czym mówić, przy ustawieniach ultra nawet nowy Titan X nie podoła, nie mówiąc już o GTX 1080. Aby uzyskać jako taką płynność animacji na tym ostatnim trzeba liczyć się z konkretnym cięciem poziomu detali (ustawienia średnie / wysokie). A tak realnie to poczekać na kolejną generację kart graficznych lub... łatki poprawiące optymalizację.
Mieszany worek
Optymalizacja w najnowszej odsłonie Watch Dogs budzi w nas mieszane uczucia. Z jednej strony da się spokojnie pograć nawet na Radeonie RX 380 / GTX 960, a już GTX 970 / RX 470 zapewnią w miarę sensowną płynność w wysokich / bardzo wysokich ustawieniach. Patrząc jednak od drugiej strony już tak różowo nie jest.
Okazuje się bowiem, że nawet GTX 1080 nie zapewni w pełni komfortowej zabawy w rozdzielczości FullHD jeśli postanowimy ustawić poziom detali na maksymalny. Dodatkowo nawet trzymając się gotowego zestawu ultra realnie możemy liczyć w porywach na zabawę, w QHD. O graniu w rozdzielczości 4K należy zapomnieć. Po świetnej optymalizacji Battlefield 1 trudno nie czuć się lekko rozczarowanym patrząc na wyniki uzyskane w Watch Dogs 2.
Komentarze
32Przypomnę wam wasz artykuł z przed 6 dni:
Watch Dogs 2 na PC zostało bardzo dobrze zoptymalizowane – gra działa dokładnie tak, jak zapowiadali twórcy (czyli zgodnie z opublikowanymi wcześniej wymaganiami sprzętowymi). Oznacza to też, że nie trzeba mieć nie-wiadomo-jak-dobrego kompuera, by cieszyć się płynną rozgrywką.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/watch-dogs-2-wyladowalo-na-pc-optymalizacja-jest-dobra.html
Ile razy się rankiem będziecie dziwić iż słońce wzeszło ?
Watch Dogs 1: łaaaa, obcięto grafikę, łaaaaaa, co za syf, jak to wygląa, zły Ubisoft
Watch Dogs 2: Łaaaaaaaa, gra wygląda pięknie, ale wymaga mocnego sprzętu, łaaaa, jak tak można, zły Ubisoft.
:)
Bierzecie do testów wersje autorskie kart po czym przy słupkach wydajności wypisane są takty dla wersji referencyjnych. Nie pierwszy taki test to raz a dwa jeśli zmniejszacie takty to wszystkich kart czy tylko tych starszych żeby najnowsze wypadły lepiej?