Wiko View to smartfon za około 700 złotych, który wyróżnia się przede wszystkim dużym wyświetlaczem 18:9 o smukłych ramkach. Pracuje pod kontrolą Androida 7.1.2, ma też dość dobrą baterię. Nie jest jednak bez wad. Sprawdźcie jego recenzję.
duży wyświetlacz o proporcjach 18:9; dość wąskie ramki wokół wyświetlacza; 3 GB RAM; wbudowany czytnik linii papilarnych; dual SIM; wymienny akumulator; dobrze spasowana obudowa;
Minusyniezbyt wydajny procesor; mała ilość pamięci wewnętrznej;
Wiko View - krótka recenzja
Wiko to marka, która coraz śmielej walczy o klienta na polskim rynku. Wprawdzie oferuje smartfony z niższej lub co najwyżej średniej półki, ale i tutaj można się przecież wyróżnić. Jednym z przykładów potwierdzających tę tezę miał być Wiko View.
W chwili publikowania niniejszej recenzji, model ten oferowany jest (w oficjalnej dystrybucji) za 749 złotych. Nie da się ukryć, że na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie, ale czy nie traci przy bliższym poznaniu? Czy zapewnia komfortową pracę? Poniżej znajdziecie odpowiedzi.
Obudowa
Wiko View przyciąga wzrok przede wszystkim z racji wyświetlacza o dość smukłych ramkach. Producent postawił na przekątną 5,7 cala, ogólne gabaryty wynoszą 151.5 x 73.1 x 8.7 mm. Tyle krawędzie są tylko delikatnie zaoblone, ale smartfon całkiem dobrze leży w dłoni.
Może wydawać się, że obudowa została tu szczelnie zamknięta. To jednak tylko złudzenie, tylną klapkę można zdjąć. To zresztą zabieg konieczny, bez którego nie dostaniemy się do slotów na karty SIM oraz kartę pamięci microSD. Wielu osobom spodobać może się przy tym fakt, że akumulator jest wymienny. Dużym plusem okazuje się spasowanie obudowy, jest naprawdę dobre.
Lewa krawędź została pozbawiona funkcjonalności, na prawej umieszczono natomiast przyciski regulacji głośności oraz zasilania, ten ostatni ma nieregularną fakturę, dzięki czemu bardzo łatwo go wyczuć.
Złącze słuchawkowe ulokowano na górnej krawędzi, a port micro USB na dolnej. Tyle, że dość nietypowo, ponieważ nie na środku.
Czas pracy na baterii
- typowo: 1,5 dnia
- maksymalnie: 2 dni
- średni SOT: 4,5 godzin
- pojemność: 2900 mAh
- łatwa wymiana baterii: tak
Producent postawił tu na baterię 2900 mAh. Nie jest to może pojemność imponująca, ale z uwagi na omówione w dalszej części podzespoły okazuje się wystarczająca do tego, aby zapewnić akceptowalny czas pracy.
Zazwyczaj po ładowarkę sięgać trzeba co 1,5 dnia, ale korzystający ze smartfona nieco mniej śmiało myśleć mogą o lepszym wyniku. Z drugiej strony, nawet przy intensywnym użytkowaniu nie ma obaw, że bateria nie wystarczy na cały dzień.
Dobrze wypada SOT (czas włączonego ekranu). Podczas testów nie spadał poniżej 4 godzin, maksymalnie udało się osiągnąć 5 godzin i 45 minut.
Wyświetlacz
- przekątna: 5,7 cali
- rozdzielczość: 720x1440 px
- typ: IPS
Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów specyfikacji tego modelu. W przypadku propozycji oferowanych w podobnej cenie proporcje 18:9 oraz smukłe ramki nie są jeszcze standardem, a właśnie na to można tutaj liczyć.
Producent postawił na panel IPS, który zapewnia szerokie kąty widzenia. Przy przekątnej 5,7 cala rozdzielczość 720x1440 pikseli nikogo na kolana nie rzuci, ale szczegółowość prezentowanego obrazu okazuje się poprawna.
Na wyświetlaczu prezentowane są przyciski nawigacyjne. Można zmieniać ich kolejność (zamieniając miejscami pierwszy z trzecim). Przesuwając po nich w jedną ze stron przechodzi się w tryb obsługi jedną ręką, co z pewnością może się niekiedy przydać.
Jednocześnie to jedna z nielicznych opcji wartych wyróżnienia. Poza tym w ustawieniach wyświetlacza znajdują się już same podstawowe elementy. Niestety, zabrakło filtra światła niebieskiego.
Wydajność i system
- oprogramowanie: Android 7.1.2
- procesor: Qualcomm Snapdragon 425 1.4 GHz z grafiką Adreno 308
- pamięć RAM: 3 GB
- pamięć wewnętrzna: 16 GB (realnie nieco około 8 GB)
Wiko View napędzany jest procesorem Qualcomm Snapdragon 425. Nie jest tajemnicą, iż nie zapewnia on szczególnie dużych mocy obliczeniowych. Osoby lubiące mobilne granie nie mają tutaj czego szukać, smartfon radzi sobie jedynie z prostszymi tytułami. Nie oszukujmy się, w podobnej cenie znajdziemy smartfony z lepszymi procesorami.
Z drugiej strony uczciwie przyznać trzeba, że sam system działa płynnie, nie ma też problemów z prostymi aplikacjami. Nie bez znaczenia okazują się tutaj 3 GB pamięci RAM. Producent preinstalował Androida 7.1.2, który nie został znacząco zmodyfikowany przez zaimplementowaną tu nakładkę graficzną. Wprawdzie nie trzeba obawiać się też nadmiaru dodatkowych aplikacji, ale obecność kilku powoduje, że na stracie otrzymujemy skromne 8 GB pamięci wewnętrznej.
Wyniki wydajności w benchmarkach znajdziecie w naszym rankingu smartfonów.
W kwestii interfejsu na większe wyróżnienie zasługuje przede wszystkim dość szerokie wsparcie gestów.
Kreator gestów pozwala na konfigurację, a następnie otwieranie wybranej aplikacji poprzez narysowanie na ekranie odpowiedniej litery. Sporo funkcji skrywa także zakładka Smart Action. To właśnie tu aktywować można lubianą przez wielu opcję wybudzania ekranu poprzez podwójne kliknięcie.
Znajdujący się na tylnym panelu czytnik linii papilarnych służyć może do odblokowywania smartfona lub dostępu do wybranych aplikacji. Działa poprawnie, aczkolwiek jak w większości smartfonów z tej półki cenowej nie jest szczególnie szybki.
Przykładowe zdjęcia i filmy
- aparat tylny: 13 Mpix, filmy Full HD
- aparat przedni: 16 Mpx
- stabilizacja optyczna: brak
- lampa LED: tak
Możliwości fotograficzne smartfona nie wypadają najlepiej. Na tylnym panelu znalazł się aparat 13 Mpix pozwalający wykonać zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 4160x3120 pikseli. Nawet w dobrym świetle ich jakość pozostawia nieco do życzenia, wraz z pogarszającymi się warunkami jest oczywiście jeszcze gorzej. Zupełnie normalna zależność, ale jeśli zaczyna się z niskiego pułapu to jest najbardziej bolesna.
Front to natomiast aparat 16 Mpix f/2.0 i efekty w postaci zdjęć 4608x3456 pikseli. Do selfie okazuje się to w pełni wystarczające. W obydwu aparatach zastosowano HDR. Filmy rejestrować można w rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę.
przykładowe zdjęcie wykonane aparatem głównym
przykładowe zdjęcie wykonane aparatem przednim
Inne informacje:
- Dual SIM: tak
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla microSD: tak
- Czytnik linii papilarnych: tak
- NFC: nie
- GPS: tak
- Szybkie ładowanie: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 3,5/5
Wbrew pozorom, w cenie 600-800 złotych mamy spory wybór smartfonów. Czy w związku z tym Wiko View wart jest polecenia?
Z pewnością podobać może się jego stylistyka i solidna jakość wykonania, wyświetlacz o smukłych ramkach i przejrzysty Android 7.1.2. Niewątpliwym plusem jest niezależny dual SIM, a czas pracy określać można jako zadowalający. Z drugiej strony smartfon wyposażony jest w niezbyt wydajny procesor, dlatego też nie można polecać go chociażby lubiącym mobilne gry. Szukający dużego, dobrze wyglądającego modelu do podstawowych zastosowań (komunikacja, Internet, filmy, proste aplikacje) nie powinni być rozczarowani.
Wiko View - nasza ocena
- Obudowa:
dobry - Czas pracy na baterii:
dobry - Wyświetlacz:
dobry - Wydajność i system:
dostateczny plus - Przykładowe zdjęcia i filmy:
dostateczny
Komentarze
3ale podoba się że akumulator jest wymienny
Znacznie taniej można mieć telefon z wyraźnie szybszym procesorem, pamięcią 4/64GB, szybkim ładowaniem, ekranem FHD i pojemniejszą baterią...