Synchronizacja ustawień między różnymi urządzeniami wyposażonymi w system Windows 8, o której już pisaliśmy, nie obejmuje niestety danych, jakie są zapisane na komputerze. Jeżeli chcesz z nich korzystać na różnych urządzeniach to musisz je przerzucać ręcznie między nimi chyba, że skorzystasz z folderów publicznych. Wystarczy bowiem pliki, z których często korzystasz, albo chcesz łatwo wymieniać z innymi osobami umieścić w folderach publicznych. Staną się one wówczas łatwo dostępne dla każdej osoby, która będzie się logowała na tym komputerze albo będzie się z nim łączyła poprzez sieć. Wystarczy, że wszystkie urządzenia zostaną podłączone do tej samej grupy roboczej, a osoby łączące się z komputerem nie będą musiały się logować i podawać jakiś haseł dostępu aby korzystać z tych danych. Nie jest też potrzebne wykonywanie za każdym razem jakiś dodatkowych operacji, takich jak definiowanie udostępniania czy przypisywanie uprawnień. Należy tylko raz skonfigurować foldery publiczne, aby określić, które z nich mają być dostępne. W dużym stopniu usprawnia to szybką wymianę danych, a uzyskanie dostępu do danych umieszczonych w folderach publicznych jest dużo prostsze niż dotychczas. Możesz to wykorzystać, gdy często korzystasz z różnych urządzeń ale chcesz mieć łatwy dostęp do plików jakie na nich tworzysz niezależnie od urządzenia, na którym właśnie pracujesz.
Na komputerze z systemem Windows 8 automatycznie tworzone są cztery foldery publiczne. Przeznaczone są one do przechowywania dokumentów, plików muzycznych, filmowych oraz obrazów. Pamiętaj tylko, że z chwilą gdy foldery te zostaną udostępnione, to wszystkie osoby korzystające z tego samego komputera lub łączące się z nim poprzez sieć, mogą pliki umieszczone w tych folderach edytować oraz kasować.
Do folderów publicznych możesz dotrzeć w dwojaki sposób. W obu przypadkach musisz otworzyć Pulpit, a następnie kliknąć w pasku zadań ikonę Eksploratora plików. Teraz możesz rozwinąć folder Biblioteki. W folderze tym utworzone są podfoldery przeznaczone na cztery typy plików, czyli na dokumenty, muzykę, obrazy i filmy.
Rozwiń teraz każdy z podfolderów i okaże się, że w każdym ulokowane są jeszcze dwa foldery. Jeden przeznaczony na dane lokalne oraz drugi, publiczny. W folderze publicznym powinieneś umieszczać dane, które mogą być udostępniane dowolnym osobom, albo logującym się do niego z użyciem innej nazwy użytkownika albo takim, które łączą się z komputerem za pośrednictwem grupy domowej.
Do folderów publicznych możesz też dotrzeć w jeszcze jeden sposób. W oknie Eksploratora plików kliknij dwukrotnie ikonę Komputer, a następnie Dysk lokalny (C:) i rozwiń folder Użytkownicy oraz Publiczne. Okaże się, że w folderze Publiczne umieszczone są wszystkie foldery, przeznaczone na ogólnodostępne pliki. Jest to bowiem faktyczna lokalizacja tych folderów. W folderze Biblioteka są bowiem tylko umieszczone odwołania do nich. Możesz więc pliki umieszczać bezpośrednio w folderach publicznych utworzonych na dysku systemowym.
Zanim zaczniesz umieszczać w folderach publicznych pliki, które mają być dostępne dla innych osób sprawdź, czy jest włączone udostępnianie tych folderów. Przy okazji możesz ograniczyć udostępnianie tylko do wybranych folderów. W tym celu naciśnij klawisze Windows+C, aby otworzyć pasek Charm Bar, a w przypadku gdy korzystasz z ekranu dotykowego to przesuń poziomo palcem od prawej krawędzi ekranu do środka. W pasku Charm Bar kliknij przycisk Ustawienia, a następnie Zmień ustawienia komputera.
W oknie Ustawienia kliknij polecenie Grupa domowa. Następnie klikając odpowiednie przełączniki w prawym panelu, w polu Biblioteki i urządzenia, włącz lub wyłącz udostępnianie wybranych rodzajów plików. Przy okazji możesz też włączyć udostępnianie drukarek oraz innych urządzeń.
Grupa domowa
Foldery publiczne możesz w dowolnym momencie wykorzystać do udostępnienia wybranych plików innym użytkownikom tego samego komputera. Jeżeli jednak chcesz je udostępnić osobom, które będą się łączyły z komputerem przez sieć to musisz do tego wykorzystać grupę domową. W przypadku gdy taka grupa została wcześniej utworzona na komputerze dołączonym do sieci, do której jesteś podłączony to wystarczy, że swój komputer dołączysz do tej grupy. Jeżeli jednak grupa domowa jeszcze nie istnieje to musisz ją utworzyć. Robi się to bardzo prosto.
Otwórz Pulpit i kliknij w pasku zadań ikonę Eksploratora plików. Następnie w oknie Eksploratora plików kliknij folder Grupa domowa, a w prawym panelu okna kliknij przycisk Utwórz grupę domową.
W kolejnym oknie kliknij przycisk Dalej, a następnie określ, jakiego rodzaju pliki mają być udostępnione, a właściwie, które z folderów publicznych mają być dostępne w grupie domowej. Wystarczy, że dla właściwego rodzaju dokumentu klikniesz listę w kolumnie Uprawnienia i wybierzesz opcję Udostępniony albo Nieudostępniony.
Po wybraniu właściwych opcji kliknij przycisk Dalej. System utworzy grupę domową, a następnie wyświetli okno z hasłem umożliwiającym dołączenie innych komputerów do grupy domowej. Kliknij w tym oknie polecenie Wydrukuj hasło i instrukcje, a w następnym oknie kliknij przycisk Drukuj tę stronę. Jeżeli chcesz skorzystać z drukarki podłączonej do innego komputera w sieci to musisz ją wyszukać zgodnie z metodą opisaną dalej. Gdy drukarka będzie dostępna to wydrukuj hasło. Dzięki temu bez trudu będziesz mógł dołączyć do grupy inne urządzenia. Będą one miały wówczas pełny dostęp do wszystkich udostępnionych zasobów. Po wydrukowaniu hasła kliknij przycisk Zakończ.
Jeżeli chcesz dołączyć inne urządzenie do utworzonej grupy domowej, to uruchom je, otwórz Pulpit i włącz Eksploratora plików. W lewym panelu Eksploratora kliknij element Grupa domowa, a następnie w prawym panelu kliknij przycisk Dołącz teraz.
Pojawi się okno z informacją o możliwościach, jakie daje grupa domowa. Kliknij przycisk Dalej i w kolejnym oknie ustal, jakie elementy z komputera przyłączanego do grupy domowej mają być dostępne dla innych użytkowników tej grupy. Włącz udostępnianie dokumentów, które jest domyślnie wyłączone i ewentualnie udostępnianie drukarek oraz innych urządzeń, a następnie kliknij przycisk Dalej.
W pustym polu wpisz hasło, które otrzymałeś podczas tworzenia grupy domowej, po czym kliknij przycisk Dalej. W następnym oknie, jakie po chwili się pojawi, kliknij przycisk Zakończ. Od tego momentu komputer jest przyłączony do grupy domowej.
Możesz od razu sprawdzić, czy faktycznie komputer został przyłączony do grupy domowej. W lewym panelu Eksploratora plików kliknij dwukrotnie element Grupa domowa. Pod nim powinny się pojawić nazwy urządzeń przyłączonych do grupy domowej. Wśród nich będzie też ten komputer, z którym właśnie pracujesz. Kliknij dwukrotnie nazwę jednego z urządzeń i powinieneś mieć dostęp do zawartości folderów publicznych, które zostały na tym urządzeniu udostępnione.
Wyszukanie drukarki sieciowej
Jeżeli do komputera, na którym tworzysz grupę domową, nie jest podłączona drukarka możesz od razu wykorzystać drukarkę, która jest podłączona do innego komputera wpiętego w używaną sieć, pod warunkiem jednak, że jest udostępniona w sieci.
Po włączeniu funkcji drukowania hasła pojawi się okno Drukowanie. Jeżeli nie jest w nim widoczna drukarka podpięta do innego komputera to upewnij się, że komputer, do którego podłączona jest drukarka działa i połączony jest z siecią, a sama drukarka też jest włączona. Następnie kliknij w oknie Drukowanie przycisk Znajdź drukarkę.
W kolejnym oknie zaczekaj cierpliwie aż system wykryje komputery podłączone do sieci. Gdy pojawi się lista komputerów kliknij dwukrotnie nazwę tego komputera, do którego podpięta jest drukarka.
System rozwinie listę drukarek dostępnych na wybranym komputerze, spośród których wskaż nazwę właściwej drukarki. System nie zawsze wyświetla nazwy drukarek zdefiniowane na wybranym komputerze, ale wystarczy, że na chwilę ustawisz kursor nad wyświetlaną nazwą drukarki, a pod nim powinno pojawić się właściwe oznaczenie modelu wybranego urządzenia. Po wybraniu właściwego urządzenia kliknij przycisk Wybierz
Gdy ponownie pojawi się okno Drukowanie to w polu Wybieranie drukarki będzie już zaznaczony symbol właściwego urządzenia. Wystarczy więc, że klikniesz przycisk Drukuj. System wydrukuje informacje o haśle do utworzonej grupy domowej, do której będziesz mógł dołączyć pozostałe urządzenia.
Polecamy: | ||
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8 | 10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znać | Skróty klawiaturowe w Windows 8 |
Komentarze
3