Procentowy udział Windows Phone w rynku mobilnych OS-ów notuje trend wzrostowy, choć różne źródła podają różne wartości, a sam wzrost obserwowany jest tylko w niektórych analizowanych okresach. Nielsen podawał udział wynoszący ok. 1,5% rynku amerykańskiego w czwartym kwartale 2011 roku, z kolei Gartner podawał ok. 2,0% udziału.
Jakie są najnowsze wieści? Opierając się wciąż na danych z rynku amerykańskiego (bo ten jest pod tym względem częściej i dokładniej badany niż europejski i polski) musimy przyznać, że sprawa wygląda niezbyt pomyślnie dla Microsoftu.
Według raportu comScore MobiLens, obejmującego ponad 101 milionów użytkowników, pierwsze miejsce dzierży Google ze swoim Androidem (48,6%, wzrost o 2,3 p.p.). Drugą lokatę zajmuje Apple z iOS-em (29,5%, wzrost o 1,4 p.p.), dalej widzimy RIM z BlackBerry OS (15,2%, spadek o 2,0 p.p.) i Microsoft (4,4%, spadek o 1,0 p.p.). Jeszcze gorzej wypadł Symbian (1,5%, spadek o 0,1 p.p.) i Palm OS (0,8%).
Pamiętajmy, że Microsoft chcąc wprowadzić trochę ożywienia do swojego systemu ogłosił i wprowadził w życie bardzo bliskie partnerstwo z Nokią, czyli jednym z większych producentów telefonów. Uważamy, że posunięcie to było bardzo dobre dla obu stron. Tak udane modele jak Nokia Lumia 800 rzeczywiście mogą - przez sprzedaż - zauważalnie zwiększyć udział rynkowy opisywanego systemu.
Sytuacja z pewnością może budzić obawy Microsoftu. W końcu spadek z 5,4 do 4,4% to nie to samo, co spadek z 55,4 do 54,4%, prawda? Jako ciekawostkę można dodać, że spośród tych ponad 101 milionów użytkowników, 25,4% zdecydowało się na smartfona firmy Samsung, 19,7% LG, 13,2% Motorola, 12,8% Apple i 6,6% RIM.
Warto również rzucić okiem na to, co dzieje się w internetowym sklepie z aplikacjami Marketplace. W końcu większy ruch generowany przez użytkowników będzie oznaczał większe zainteresowanie systemem.
ŹRÓDŁO: windowsphoneapplist.com/en/stats/
W momencie pisania artykułu Marketplace oferował 68 693 aplikacje. Wykres obejmuje okres od trzeciego kwartału 2010 roku do marca 2012. Widać wyraźnie, że liczba aplikacji w systemie zwiększa się dynamicznie, szczególnie od trzeciego kwartału 2011 roku. To z pewnością dobry znak dla platformy Windows Phone.
ŹRÓDŁO: windowsphoneapplist.com/en/stats/
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w sklepie przybyło ok. 2500 nowych aplikacji.
ŹRÓDŁO: wp7applist.com
Całość aplikacji podzielić możemy na bezpłatne (ok. 64%), płatne (ok. 24%) i wersje testowe (ok. 12%).
Dotychczas przeprowadzaliśmy testy siedmiu smartfonów z Windows Phone na pokładzie. Wśród nich znajdziemy HTC Titan, HTC Radar, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 710 i Samsung Omnia W. Wcześniej testowaliśmy też LG Swift 7 oraz Dell Venue Pro, lecz nie mieliśmy okazji zweryfikować otrzymanych wyników wydajności po aktualizacji urządzeń do Windows Phone 7.5 (Mango). Pamiętać również należy, że pierwsza wersja WP7 nie oferowała pełnej funkcjonalności i wsparcia w naszym kranu. Brakowało m.in. dostępu do przydatnych benchmarków testujących.