Przemierzając niezbadane przestrzenie internetu pewnie nie raz trafiliśmy na wytwór określany mianem fora internetowego. Miejsce gdzie setki ludzi może wymienić się swoimi podglądami na różne tematy. A może my też chcemy zabłysnąć w sieci jako administratorzy najlepiej rozwijającego się forum rozrywkowego? Jeśli tak, to zapraszam to poniższego tekstu.
Przeważnie do stworzenia forum dyskusyjnego używamy gotowego oprogramowania. Nie inaczej będzie i tym razem. Niektóre strony oferują darmowe fora, przy których tworzeniu wystarczy tylko wypełnić formularz ( jak serwis fora.pl ), jednak w tego typu usługach nie mamy dostępu do plików forum, przez co automatycznie tracimy możliwość instalowania i edytowania stylów czy instalowania modyfikacji. Dlatego cały proces zakładania fora przejdziemy od zera na normalnym hostingu www, gdzie będziemy mieli pełnię praw.
Jest wiele gotowych skryptów for dyskusyjnych. Jednak jeśli odrzucić skrypty płatne, trudne i słabe to z pozostałych najciekawszą pozycją będzie phpBB modified by Przemo. Jest to ten sam skrypt, na którym stoi forum Benchmark.pl, jednakże zmodyfikowane przez tytułowego Przema. Zawiera około 300 ciekawych dodatków i jest o wiele funkcjonalniejsze niż podstawowe phpBB. Przejdźmy więc do instalacji.
Na początek będziemy potrzebować oczywiście serwera na nasze forum. Może to być darmowy hosting jakich w internecie pełno, lub płatny, który właśnie wykupiliśmy. Ważne, by coś mieć bo bez tego ani rusz. Ja wszystkie czynności pokażę serwerze stworzonym na moim komputerze dzięki programowi WebServ.
Wchodzimy na stronę www.przemo.org/phpBB2/ i pobieramy najnowszą, polskojęzyczną wersję skryptu.
Zapisujemy na dysku i rozpakowujemy, najlepiej do osobnego folderu bo plików w archiwum jest sporo.
Następnie wysyłamy pliki poprzez FTP do głównego folderu naszego serwera. W moim przypadku wystarczyło skopiować pliki do odpowiedniego folderu WebServa ( WebServ / httpd ).
Następnie w pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres IP lub domenę naszego konta, dzięki czemu przechodzimy do panelu instalacji skryptu. Pola w "Podstawowa konfiguracja" zostawiamy bez zmian. W sekcji "Konfiguracja bazy danych" podajemy nazwę bazy danych, użytkownika i hasło. Trzecia sekcja to już chyba wiadomo. Po tym klikamy "Zacznij instalację". Następnie "Zakończ instalację" i nasze forum już jest zainstalowane!
Jeśli korzystamy jak ja z WebServa to przed tym z ikonki w zasobniku wybieramy narzędzie phpmyadmin (login "root", bez hasła), tam tworzymy nową bazę danych. Jeśli nie zmienialiśmy niczego to wystarczy podać jej nazwę, użytkownika "root" i bez hasła.
Gdy nacieszymy się już widokiem ogólnym naszego forum, to przechodzimy do znajdującego się w dolnej części odnośnika do Panelu admina (wejście wymaga ponownego wpisania hasła). To właśnie tu w pierwszych dniach spędzimy najwięcej naszego czasu.
Od razu wybieramy z lewego panelu Ogólne -> Konfiguracja. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze opcje m.in. nazwy forum, wyglądu, profilu, pisania tematów. Najfajniejsze jest to, że wszystko jest niesamowicie przejrzyste, łatwe i intuicyjne. Dlatego wybrałem phpBB by Przemo, bo dla początkujących jest idealne. A jeśli trafimy na jakąś opcję, której nie rozumiemy, to jej nie ruszamy.
Kolejnym krokiem konfiguracji powinno być skonfigurowanie swojego układu for i kategorii. Na początku usuwamy wszystkie domyślnie stworzone.
Na początku tworzymy jakąś kategorię, a potem przypisujemy do niej jakieś fora. Cały ten proces jest bardzo łatwy, wszystko jest ładnie opisane.
Następnym krokiem powinna być instalacja innego stylu, bo ten domyślny do najciekawszych nie należy. Wchodzimy na stronę theme4u.pl i pobieramy interesujący nas motyw. Każdy z nich przed ściągnięciem możemy obejrzeć.
Folder stylu kopiujemy do podfolderu Templates na serwerze.
Przechodzimy teraz w panelu admina do Ogólne -> Style a następnie "Instaluj style". Klikamy przy nazwie stylu Instaluj. Potem wracamy do głównego menu styli i tym razem wybieramy "Domyślny styl". Tam ustawiamy nowo zainstalowany styl jako domyślny i ustawiamy go wszystkim użytkownikom. Od teraz forum używać będzie nowego stylu.
To powinno wystarczyć, by stworzyć całkowite minimum. Teraz zaczyna się długa zabawa w przeglądanie wszystkich opcji i ustawianie unikalnej, odpowiadającej nam konfiguracji. Gdyby chcieć to opisać to wyszło by ze 100 stron maszynopisu więc nie będę się w to zagłębiał, a poza tym to nawet niezła zabawa, tworzenie własnymi siłami swoje forum. Skrypt jest naprawdę bardzo łatwy, więc nie powinno być przy tym żadnych problemów. Powodzenia w tworzeniu własnych for.
Komentarze
6