Jak wybrać drukarkę do firmy
Mimo rozwoju elektronicznej wymiany informacji, papierowe dokumenty nadal stanowią podstawę działalności przedsiębiorstw. Dlatego, czy to w firmach jednoosobowych, czy w wielkich korporacjach, drukarki pozostają wciąż niezbędnym wyposażeniem. Jednak ich eksploatacja potrafi być dość kosztowna. Właściwy wybór tego typu urządzenia pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Obecna oferta drukarek jest bardzo szeroka. Znajdziemy wśród nich zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe (i to w różnych odmianach), a nawet igłowe. Każda z technik druku ma swoje wady i zalety, które decydują o tym, w jaki sposób najlepiej jest je wykorzystać. Odpowiedni dobór drukarki pozwala zaoszczędzić wiele wydatków na późniejsze zakupy materiałów eksploatacyjnych.
Zacznijmy od igłówek
Drukarki igłowe były kiedyś najpopularniejszymi drukarkami, z uwagi na niską cenę i niewielkie koszty materiałów eksploatacyjnych. Drukują one korzystając z głowicy wyposażonej w zestaw igieł. Te, uderzając poprzez taśmę nasączoną tuszem, tworzą na papierze tekst lub rysunek. Wydruk jest niskiej rozdzielczości, a samo drukowanie trwa dość długo i towarzyszy temu spory hałas.
Poza bardzo niską ceną taśm barwiących drukarki igłowe mają jeszcze jedną zaletę. Korzystając z odpowiedniego samokopiującego papieru możemy wykonać na nich jednocześnie kilka kopii tego samego wydruku, co czasem pozwala na przygotowanie zgodnie z procedurami firmowymi dokumentów wydania lub odbioru towaru. Dlatego są one jeszcze do dzisiaj stosowane w sklepach czy magazynach. Drukarki igłowe są ponadto odporne są na różnego rodzaju zabrudzenia i niskie temperatury, dlatego często spotkamy je w np. we wspomnianych magazynach czy hurtowniach.
Do zalet drukarek igłowych zaliczyć należy przede wszystkim ich bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki zewnętrzne. Wadą jest głośna praca i wolny wydruk.
Najpopularniejsza technologia atramentowa
Technologia druku atramentowego, polegająca na wystrzeliwaniu przez specjalną głowicę drobnych kropelek tuszu, wyparła wiele lat temu z powszechnego użycia drukarki igłowe. Obecnie drukarki atramentowe należą do najpopularniejszych i najtańszych w zakupie urządzeń drukujących dostępnych na rynku.
Często zestaw tuszy startowych dołączony do nowej drukarki wystarcza na wydrukowanie znacznie mniejszej liczby dokumentów niż w wypadku standardowego, kupionego w sklepie, zestawu kałamarzy do tego samego modelu drukarki.
Najtańsze modele drukarek atramentowych doskonale sprawdzają się w warunkach domowych i przy wykorzystywaniu ich w małym biurze. Nadają się zarówno do drukowania dokumentów tekstowych, różnego rodzaju grafik prezentacyjnych w postaci wykresów, czy schematów, jak również wydruków fotografii, które przy zastosowaniu specjalnego papieru fotograficznego, nie różnią się od odbitek uzyskanych w fotolabie.
Cena najtańszych drukarek atramentowych nie jest obecnie wysoka i często nie przekracza 200 zł. Warto zauważyć, że w nowoczesnych drukarkach atramentowych stosuje się oddzielne pojemniki z tuszem, co wyklucza sytuacje związane z koniecznością wymiany całego kałamarza w chwili, gdy skończył się nam tylko jeden atrament – wymieniamy tylko jeden, pusty pojemnik. Obecnie tusze oferowane są już w na tyle niskich cenach, że zaczynają konkurować z cenami zamienników. Oczywiście można stosować również zazwyczaj tańsze tusze nieoryginalne, ale może wiązać się to z utratą gwarancji producenta.
W dostępnych na rynku drukarkach atramentowych stosowane są kałamarze pozwalające wydrukować kilkaset wydruków monochromatycznych lub grafik prezentacyjnych na zwykłym papierze kserograficznym przy założeniu zadrukowania 5% powierzchni kartki. Jeżeli drukujemy fotografie, zwłaszcza na papierze fotograficznym, wówczas liczba wydruków A4 zmniejszy się do kilkudziesięciu.
W praktyce drukarki atramentowe najlepiej sprawdzają się w niewielkich, co najwyżej kilkuosobowych firmach tam, gdzie liczba wydruków w miesiącu nie nie jest zbyt duża – drukarki atramentowe ze względu na swoją konstrukcję mechaniczną powinny pracować przy niezbyt dużym obciążeniu.