Drukarki fotograficzne
W przypadku gdy przewidywany zakres działalności firmy obejmuje częste drukowanie zdjęć i wymagana jest przy tym ich bardzo wysoka jakość – np. drukowanie tzw. proofów, wówczas należy rozejrzeć się za atramentową drukarką fotograficzną wyposażoną w zestaw sześciu lub ośmiu tuszy, które pozwalają osiągnąć lepsze odwzorowanie kolorów i bardziej precyzyjne przejścia tonalne.
Większość drukarek fotograficznych wyposażonych jest w łatwe w obsłudze aplikacje przeznaczone do podstawowej obróbki zdjęć. Umożliwiają one przeprowadzenie takich operacji jak kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu czy proste operacje na kolorach i kontraście zdjęcia. Niemal wszystkie urządzenia „fotograficzne” wyposażone są w czytnik kart flash i specjalne złącze USB, dzięki czemu możliwe jest drukowanie bezpośrednio z karty lub aparatu fotograficznego
Aby uzyskać wysoką jakość druku fotografii, zdjęcia zawsze należy drukować na specjalnych papierach fotograficznych.
W przypadku, gdy wymagana jest wysoka jakość wydruku zdjęć, można również pokusić się o zakup drukarki termosublimacyjnej. Drukarki tego typu działają na nieco innej zasadzie niż drukarki atramentowe. Specjalna głowica podgrzewa punktowo wielokolorową taśmę. W miejscu tym barwnik zostaje termosublimacyjnie odparowany i osiada na papierze. Struktura barwnika jest taka, że nie wsiąka on w papier i tworzy ładną powłokę. Pozwala to osiągnąć bardzo wysoką rozdzielczość i jakość wydruku. Niestety, druk termosublimacyjny jest dość drogi na co wpływają wysokie ceny taśm barwiących pozwalających zadrukować co najwyżej kilkadziesiąt zdjęć (np. za taśmę pozwalającą wydrukować 36 zdjęć trzeba zapłacić ok. 70 zł).
Drukarki laserowe
Do niedawna drukarki laserowe od atramentowych różniły się znacznie większą szybkością i lepszą jakością druku. W sprzęcie najnowszej generacji różnice te mocno się zatarły i nie stanowią one już głównego kryterium wyboru wpływającego na decyzję o zakupie urządzeń laserowych bądź atramentowych. Na rynku dostępne są zarówno bardzo szybkie modele drukarek atramentowych, jak i kolorowe drukarki laserowe pozwalające na wydruk zdjęć w bardzo dobrej jakości, zbliżonej do druku offsetowego.
W zastosowaniach biurowych drukarki laserowe sprawdzają się bardzo dobrze i są częściej wybierane przede wszystkim tam, gdzie w grę wchodzą jednostkowe koszty wydruku. Drukarki laserowe oferują bowiem koszty druku na poziomie 1-4 groszy za stronę, podczas gdy dla drukarek atramentowych jest koszt rzędu od ok. 4-5 groszy za stronę czarnobiałą, do ok. 15-20 groszy za stronę kolorową. Niemniej, należy wspomnieć, że na rynku pojawiły się nowe atramentowe drukarki firmy Epson (np. Epson M105 czy L210) z systemem stałego zasilania w atrament ITS (Ink Tank System), dla których, według producenta, koszt druku obniżono do około grosza za wydruk strony czarnobiałej i do 2 groszy dla kolorowej. Trzeba też pamiętać, że drukarki laserowe oferują znacznie więcej wydruków z jednego tonera niż atramentowe z jednego kałamarza, co upraszcza proces eksploatacji urządzenia (rzadsze wymiany).
Drugą, ważną zaletą drukarek laserowych jest szybkość druku, zarówno czarnobiałych, jak i kolorowych. Od wysłania polecenia drukowania dokumentu do fizycznego pojawienia się go na tacce drukarki mija zwykle zaledwie kilka sekund, a kolejne strony pojawiają się po 1-2 sekundach. Duża szybkość druku wynika z faktu, że do naświetlania bebnów w drukarkach laserowych wykorzystuje się laser lub diody laserowe. Dzięki temu urządzenia te są również trwałe i są w stanie wytrzymać duże obciążenia rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy wydruków.
Laserowy druk jest bardzo trwały i nie rozmywa się tak jak w wypadku niektórych drukarek atramentowych. Wynika to z faktu, że toner jest wprasowywany na gorąco w papier. Dzięki temu wydruki są odporne na wilgoć czy promieniowanie słoneczne i nadają się do długotrwałego przechowywania
Drukarki laserowe są również bardzo proste w eksploatacji, a wymiana tonerów albo papieru jest łatwa. Konstrukcja obudowy jest zwarta i drukarka zajmuje mało miejsca, a przy tym urządzenia te są zwykle ciche. Większość z nich nie potrzebuje też dużo przestrzeni na wydruki, które zwykle lądują na tacce odbiorczej na szczycie drukarki.
Ze względu na jakość, szybkość i przede wszystkim możliwość druku wielu tysięcy dokumentów w miesiącu, drukarki laserowe sprawdzają się bardzo dobrze w firmach różnej wielkości. W małej firmie drukarkę laserową opłaca się już kupić w chwili gdy drukujemy więcej niż 20-30 stron dziennie. Warto wybrać model z podajnikami kartek i modułem druku dwustronnego, oraz koniecznie wyposażony w kartę sieciową. Jeżeli przygotowujemy wydruki prezentacji dobrze sprawdzi się wówczas laserowa kolorowa drukarka.
Podłączenie do komputera
Tańsze modele drukarek, niezależnie od tego, czy są to drukarki laserowe czy atramentowe, zwykle podłącza się do komputera kablem USB. Ogranicza to wybór miejsca, w którym można ją ustawić i utrudnia korzystanie z niej wielu osobom (należy wówczas udostępnić drukarkę poprzez komputer, do którego jest podłączona). Modele drukarek przeznaczone do biur wyposażane są bardzo często w interfejs sieciowy typu Ethernet, a ostatnio również w moduł Wi-Fi. Aby korzystać z takiej drukarki, wystarczy podłączyć ją do firmowej sieci LAN lub wypadku drukarki z modułem Wi-Fi, udostępnić ją odpowiednio konfigurując router. Taką bezprzewodową drukarkę można ustawić następnie w dowolnym miejscu, dzięki czemu mogą z niej wygodnie korzystać wszyscy pracownicy.
Zamienniki tuszy i tonerów
Wiele firm oferuje zamienniki oryginalnych kałamarzy z tuszami lub z tonerami do najróżniejszych typów urządzeń. Jeżeli tylko są to kartridże wytwarzane przez wyspecjalizowane, uznane na rynku firmy, to można z nich korzystać. Należy się jednak wówczas liczyć z możliwością utraty gwarancji. Zazwyczaj wydruki wykonane z użyciem takich zamienników są nieco gorszej jakości niż te, jakie uzyskamy stosując oryginalne tusze i tonery, ale nie jest to reguła i bywają zamienniki o porównywalnej, a nawet, w wypadku tuszy fotograficznych produkowanych przez specjalizujące się w tym segmencie rynku firmy, znacznie lepszej jakości. Należy natomiast unikać kartridży napełnianych przez niewielkie, garażowe firmy. Potrafią one sprawić dużo problemów (włącznie z zalaniem drukarki), a wydruki bywają wówczas fatalnej jakości.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!