Procesory

Wybierz procesor dla siebie - testujemy 90 procesorów marki Intel i AMD

przeczytasz w 2 min.

Central processing unit, jednostka centralna lub po prostu procesor. Główny zawiadowca, jeden z najważniejszych elementów współczesnych komputerów. To w zasadzie od niego zależy jak szybko działa Twój

Central processing unit, jednostka centralna lub po prostu procesor. Główny zawiadowca, jeden z najważniejszych elementów współczesnych komputerów. To w zasadzie od niego zależy jak szybko działa Twój komputer. Dziś sprawdzimy wydajność blisko setki procesorów ze stajni dwóch największych producentów procesorów o architekturze x86 na świecie. Chcesz sie dowiedzieć, jak wydajność Twojego procesora ma się do najszybszych obecnie dostępnych na rynku? Przekonasz się z tego artykułu.

Pomimo, że w ostatnich latach szczególnie w komputerach graczy, znaczenie procesora spada na rzecz kart graficznych. Procesor prawdopodobnie nigdy nie przestanie być potrzebny w domowych pecetach. Zanim jednak przejdziemy do testów wydajności, warto dowiedzieć się skąd tak na prawdę wziął się procesor i czym jest współczesny CPU.

Definicja procesora

Encyklopedyczna definicja procesora mówi nam, że jest to klasa maszyn logicznych potrafiących pobrać z pamięci, zinterpretować a następnie wykonać program komputerowy. Nie ma mowy o tym, w jaki sposób zrealizowano pamięć, jak ma wyglądać interpretacja czy wykonanie oraz co to jest w zasadzie program. Definicja ta jest na tyle szeroka, że można za jej pomocą opisać maszyny które zostały zbudowane na długo przed powstaniem współcześnie znanych nam komputerów. Sam termin CPU został spopularyzowany na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Pomimo że projekty i budowa procesorów drastycznie zmieniły się w ciągu ostatnich 50 lat, pierwotna zasada ich działania pozostała bez zmian. Pierwsze procesory były projektowane na potrzeby dużych, często jedynych w swoim rodzaju komputerów. Ich konstrukcja zakładała wykonanie tylko i wyłącznie wcześniej założonych programów. Aby wykonać inne, należało prze-konfigurować CPU lub wręcz zaprojektować nowy procesor. Nie muszę chyba wspominać, że takie podejście było bardzo kosztowne

Komputery lampowe

Zapewne wielu z Was znajoma jest przynajmniej ze słyszenia nazwa ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer - Elektroniczny i Numeryczny Integrator i Komputer). Zbudowany w latach 1943-1945 ENIAC jest doskonałym przykładem maszyny, którą trzeba było fizycznie skonfigurować aby przeprowadzić określone obliczenia. Tak na prawdę sprowadzało sie to to przełączania dziesiątek przewodów. Jest to tzw. komputer o stałym programie. Co ciekawe ENIAC był programowany głównie przez kobiety, ze względu na ich wyjątkową skrupulatność. Równie ciekawa jest jego waga: blisko 27 ton oraz zapotrzebowanie na energię: skromne 150000W. Pomimo, że ENIAC jest (błędnie) uważany za pierwszy na świecie komputer, maszyna ta nie miała procesora, a obliczenia wykonywała w systemie dziesiętnym, podczas gdy wszystkie współczesne komputery pracują w systemie dwójkowym.

Pokój ENIAC'a

Jednym z pierwszych komputerów, których zasadę działania można przyrównać do obecnych pecetów jest znacznie mniej znany uruchomiony w 1951r EDVAC (ang. Electronic Discrete Variable Automatic Computer). Komputer ten został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł wykonać pewną określoną liczbę prostych operacji zwanych instrukcjami. Instrukcje następnie mogły być łączone w gotowe programy, które EDVAC mógł wykonać - brzmi znajomo? Zasadniczą cechą odróżniającą EDVACa od ENIACa był sposób przechowywania programów. EDVAC przechowywał je w pamięci operacyjnej o pojemności około 5.5kB, podczas gdy program ENIACa stanowił schemat połączeń na pulpicie kontrolnym. Dzięki temu programowanie tego drugiego było znacznie szybsze przez co cała maszyna była znaczenie bardziej uniwersalna. EDVAC podobnie jak obecne komputery liczył używając systemu dwójkowego. Swoją konstrukcję EDVAC zawdzięcza założeniom opracowanym wcześniej przez Jánosa Neumanna - matematyka szerzej znanego jako John von Neumann. Wiele rozwiązań używanych we współczesnych komputerach wykorzystuje założenia opracowane przez tego Pana.

John von Neumann oraz fragment EDVAC'a

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login