Jeszcze niedawno rynek monitorów dzielił się na ekrany LCD i kineskopowe CRT. Teraz starsza technologia została zdominowana przez nowoczesne płaskie ekrany. Kiedy monitory LCD wchodziły do sprzedaży były drogie i nie zapewniały takich parametrów jak CRT. Miały mniej nasycone kolory, duży czas reakcji matrycy ,który powodował smużenie przy szybszych scenach. Dzisiaj różnicy praktycznie niema. Ekranu CRT niema w ofercie większości sklepów ,a ceny LCD są niskie.
Monitory o dużych przekątnych ekranu są bardzo dobrym wyborem dla graczy, osób oglądających filmy. Szczególnie monitory o proporcjach 16:10 i 16:9 ,niema na nich poziomych pasków w filmach i gry prezentują się lepiej. Można również wybrać monitor o standardowych proporcjach 4:3 jest to kwestia gustu użytkownika. Obecnie najlepszym wyborem wielkość/cena są monitory 19”i 22”. Ogółem na większym monitorze pracuje się lepiej, większe pole robocze dzięki większej rozdzielczości. Standardowe rozdzielczości dla monitorów to: 19” 1440x900 i 1650x1080, 22’ 1650x1080 i 1920x1200.
Rodzaje matryc LCD
- Najpopularniejsze są matryce TN – ang. Twisted Nematic. Ich plusy to niska cena i niski czas reakcji matrycy. Wadami są słabe kąty widzenia i niepełne odwzorowanie palety kolorów - 262 tysiące rozszerzone do 16.7 miliona. Matryce TN są najlepszym wyborem dla przeciętnych użytkowników. Niezbyt dla grafików ,ze względu na odwzorowanie kolorów.
- Matryce PVA, MVA. Najlepiej odwzorowują kolory, mają duże kąty widzenia do 178 stopni. Panele te są droższe od TN i przeznaczone głównie dla grafików i wymagających użytkowników. Wadą jest dłuższy czas reakcji matrycy, ale technologia jest wciąż rozwijana więc na pewno zostanie on zredukowany.
- Matryce ISP/S-ISP. Można powiedzieć ,że łączą cechy TN i PVA. Są szybkie jak TN i wyświetlają pełną paletę barw oraz mają duże kąty widzenia, ale kolory nie są już tak bardzo nasycone.
Ważne parametry
- Jednym z najważniejszych parametrów monitora jest czas reakcji matrycy podawany w mili sekundach. Najlepsze monitory osiągają czas 2ms. Standardem jest 8-12ms. Niższy czas reakcji przydatny jest w grach i filmach ,gdzie występują szybkie sceny. Do pracy i przeglądania Internetu może być nawet 25ms.
- Kontrast obrazu. Producenci podają zawsze współczynnik kontrastu. Im wyżej tym lepiej. Piszą na monitorach ,że kontrast wynosi np. 5000:1. Jest to zazwyczaj chwyt marketingowy ,gdyż jest to często tzw. Kontrast dynamiczny który nie oddaje rzeczywistego. Kontrast statyczny wynosi wtedy 5000/3 to 1667:1.
- Jasność panelu LCD. Większość sprzedawanych monitorów ma jasność ok. 250-300 nitów. Jest to dużo, gdyż dobrze pracuje się już na 150-180 nitach. Jasność można oczywiście regulować w panelu sterowania monitora więc można kupić monitor 300 nitowy i go ściemnić.
- Odświeżanie obrazu było ważną cechą w CRT. Wiele osób o tym pamięta więc napiszę ,że w LCD nie gra to praktycznie roli ,bo obraz nawet przy 60Hz nie męczy oczy „migając” . Większość monitorów oferuje odświeżanie 75Hz przy natywnej rozdzielczości i takie zaleca się ustawić.
- Najważniejsze są jednak złącza. Ważne ,aby monitor posiadał złącze cyfrowe HDMI lub DVI. Różnica jest widoczna: wyraźniejszy obraz w stosunku do analogowego interfejsu D-Sub. Mimo ,że złącza cyfrowe stały się już standardem wiele tanich monitorów nie oferuje takich złącz. Cyfrowy przekaz jest lepszy ,bo w przypadku analogowego sygnał cyfrowy wysyłany do monitora jest przekształcony na analogowy przez układ RAMDAC, a po dotarciu do monitora jest zmieniany na cyfrowy co daje straty sygnału.
Podsumowując, przy zakupie warto iść do sklepu i zobaczyć jak wygląda obraz na wybranym monitorze. Sprawdzając monitor można poprosić o włączenie jednolitego białego lub czarnego tła ,aby sprawdzić czy nie posiada on Bad pikseli. Objawiają się one świecąc stale na jeden kolor np. na zielono. Przy zakupie zwróć uwagę na długość gwarancji i jej warunki.
Komentarze
20Można było również wspomnieć że czas reakcji monitora jest często podawany jako gray-to-gray a nie jako prawdziwy czas reakcji. (Jak to mówią "chłyt małketingowy")
Hmmm...czyżby nowy wzór wyliczania kontrastu statycznego z kontrastu dynamicznego :P
Dla przypomnienia: kontrast dynamiczny to stosunek jasności białego punktu przy podświetleniu na 100%, do jasności czarnego punktu przy min. podświetleniu - nie dzieli się tego przez 3, żeby otrzymać kontrast statyczny.
Przykład - LG L227WTP:
Kontrast dynamiczny - 30 000:1
Kontrast statyczny - 10 000:1 ??? Nie - wynosi on ~800:1
Poza tym brakuje kilku przykładowych/polecanych monitorów, dlatego tylko 3.
Z tym czasem reakcji mogłeś rozwinąć o sposoby pomiaru (gray to gray i black to black). Monitory z czasem 2ms to g2g a tak na prawde mają b2b na poziomie 10ms.
Czas reakcji jest większym chwytem. Zazwyczaj podają czas GTG (grey-to-grey) a rzeczywisty może wynosić nawet 14-20ms.
Ale BZDURA.
Ludzie sie tak boja tego czasu reakcji jakby to byl rok 2000 kiedy monitory smuzyly bo mialy 40-50ms.
Malo kto widzi smuzenie przy 10-15ms. Nawet jak minimalnie widac to w niczym ono nie przeszkadza.
Kupowanie monitora patrzac glownie na czas reakcji jako jeden z najwazniejszych parametrow to debilizm. Producenci i tak podaja 2ms, a zmierzone w laboratorium wychodzi 15-20ms...
Ode mnie 0 !!!
1. kompletnie pomyliles matryce MVA/PVA z matrycami IPS (a nie ISP - jak podajesz)
To wlasnie matryce IPS maja najlepsze odwzorowanie kolorow, kosztem najdluzszego czasu reakcji. Matryce takie znajduja sie w najdrozszych monitorach dla grafikow - wystarczy zerknac na ceny Eizo czy Nec opartych na tych matrycach. Nowsza odmiana jest S-IPS - obecnie mozna rowniez spotkac sie z wariantem S-IPS oznaczonym H-IPS z poprawionym kontrastem.
Matryce MVA/PVA - sa wlasnie czyms posrednim miedzy TN a IPS - oferuja wysoki kontrast oraz czas reakcji nieznacznie tylko dluzszy niz TN a takze dosyc dokladne odwzorowanie barw - wada jest wystepujacy tu tzw. "color shift" czyli delikatne zmiany jasnosci kolorow zaleznie od kata widzenia, a takze nieznaczna utrata szczegolow w cieniach przy patrzeniu dokladnie na wprost.
Czesto sa to bardzo nieznaczne zmiany - matryce te chetnie sa wykorzystywane przez producentow zwlaszcza w monitorach laczacych funkcje monitora i TV (ale oczywiscie nie tylko)
Moim zdaniem - zbyt lakoniczne potraktowanie tematu oraz kardynalne bledy rzeczowe - sorki - ale jak piszesz o typach matryc, to nie mozna pomieszac IPS z MVA/PVA