Akcesoria

Zrób to sam! - dodanie wyłącznika do kontrolera obrotów.

przeczytasz w 2 min.

Wyłącznik kontrolera obrotów posiadają niestety tylko najdroższe modele. Mając kontroler za 30-70zł można o tym pomarzyć, mają one regulację często miedzy +6v a +12v, rzadko zdarzają się urządzenia z regulacją od +5v w tej cenie. W tym poradniku przedstawiam jak dorobić wyłącznik do naszego kontrolera obrotów, dzięki któremu wyłączymy wszystkie wiatraczki do niego podłączone gdy komputer nie jest obciążony.

Modyfikację zaprezentuję na przykładzie mojego regulatora Akasa 3.5"USB 2.0. Zapraszam do lektury.

MODYFIKACJA

Do przeprowadzenia modyfikacji będą potrzebne: lutownica, wiertarka, szczypce, taśma izolująca, kabelki, miernik (opcjonalnie) i oczywiście sam przełącznik. Jeśli posiadamy już narzędzia to cała operacja będzie nas kosztować 2zł (1zł za przełącznik i 1zł za taśmę).

 

Oto bohater modyfikacji, kontroler Akasa (ma już przetarte logo):

Jak widać wcześniej dokonałem także innej małej modyfikacji - przykeiłem radiatorki na tranzystory, żeby się nie grzały.

Niestety kontroler jest zbyt mały żebym zmieścił tam przełącznik, więc musiałem wymyślić coś innego. Postanowiłem wykorzystać zaślepkę, która jest montowana w zatoce z regulatorem.

Wywierciłem w zaślepce 3 dziury wiertarką, następnie użyłem szczypiec, aby dokończyć dzieła. Tak powstała dziura na przełącznik. Wystarczyło już tylko go włożyc i voila!

Następny krok to przylutowanie kabelków do przełącznika. Typ przełącznika który użyłem działa w ten sposób, że gdy jest w pozycji ON to wiera ze sobą podłączone kablem a gdy jest w pozycji OFF to zwarcia nie ma. Dlatego też postanowiłem do jednego pina przełącznika podłączyć kabelek +12v z molexa, a do drugiego kabelek +12v, który prowadzi dalej do kontrolera obrotów. Masę (czyli czarny kabelek z molexa) zostawiamy tak jak była do tej pory. Wszystko obrazuje schemat:

A to już po jego zastosowaniu:

Przed podłączeniem można jeszcze sprawdzić miernikiem czy przełącznik napewno zwiera kabelki w pozycji ON (ustawienie miernika na "piszczyk") .

Wszystko działa tak jak chciałem, kiedy komputer nie jest obciążony to wyłączam kontroler obrotów - wtedy kręci się tylko wiatraczek w zasilaczu, kiedy jest trochę obciążony to włączam kontroler, ale na minimalnych obrotach, a gdy gram w wymagające gry to zwiększam obroty. W końcu mam ciszę w komputerze! A wszystko zajęło tylko 20 minut.

Pozostało już mi tylko pokazać jak to wygląda po zamontowaniu w obudowie :)

PODSUMOWANIE

Modyfikacja jest tania, szybka i dość łatwa w realizacji, a korzyści z niej są ogromne. Polecam ten poradnik każdemu, kto lubi ciszę i nie boi się grzebać w kabelkach.

Zapraszam do mich poprzednich mini-recenzji dla majsterkowiczów:

Zrob_to_sam!_-_naprawa_wtyczki_USB.
Wyciszenie_dysku_domowym_sposobem.

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    y0ddh4
    0
    Super tekst! Sam mam komputer na biurku i jak nie gram to troszkę za głośno jest ;) Chyba będę mógł zakupić tani regulator zamiast drogiego zalmana ;)
    • avatar
      Darodaredevil
      0
      za ten rysunek w paincie masz 5 ode mnie :))
      • avatar
        rszuba
        0
        W sumie jak ktoś uważał na fizyce to pisanie o tym wydaje się śmieszne, ale za wkład pracy, zdjęcia i informacje dla niewtajemniczonych w podstawy - gratki :)
        • avatar
          reaktywator
          0
          Takich i wiele innych modyfikacji można znaleźć bardzo dużo np: www.elektroda.pl
          A z tą taśmą to troche pojechałeś mogłeś zrobić to chciaż na konektorach albo rurka termokurczliwa i wyłącznik trochę bardziej odjechany z diodą LED :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            o ty spryciarzu! odemnie 5
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              W końcu znalazł się ktoś, kto pisze naprawdę przemyślane i "nieoklepane" przez innych artykuły :)
              • avatar
                Qpers
                0
                Genialne - oby więcej takich poradników. Szkoda tylko, że tak mało szczegółowy - dla kogoś zielonego w elektronice, naśladowanie ciebie mogłoby być trudne.
                • avatar
                  19dobrzyk64
                  0
                  Dobry poradnik. Choć sam na razie się za to nie będę zabierał to pewnie komuś ten poradnik pomoże. :) 4
                  • avatar
                    czarodziej1968
                    0
                    Nie jestem zwolennikiem tego typu modyfikacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest automatyczna regulacja obrotów w zależności od temperatury. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej eleganckie, poza tym uwalnia nas od pamiętania czy coś tam włączyć czy może nie, a może jak zapomnimy kliknąć ON to coś się ugotuje i po ptakach.
                    No i jeszcze mała rada, jeśli już przyklejałeś radiatory do tranzystorów, to trzeba było zrobić to po stronie tranzystora gdzie umieszczony jest metaliczny element, tam struktura krzemowa oddaje ciepło. Ty zrobiłeś to po stronie odwrotnej, w tym wypadku radiator nic nie daje, bo plastik do którego przyklejone jest chłodziwo jest doskonałym izolatorem cieplnym.
                    Plus za włożoną pracę i estetykę wykonania.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Ja mam ręcznie robiony regulator, napięcie 5.6-9.8 koszt 6,5zł

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login