Uważajcie na dyski ADATA XPG SX8200 PRO - producent potajemnie zmienił specyfikację
Planujecie zakup dysku ADATA XPG SX8200 PRO? Jeżeli tak to lepiej uważajcie na nowe wersje nośnika, bo producent potajemnie zmienił specyfikację sprzętu.
ADATA XPG SX8200 PRO to obecnie jeden z najpopularniejszych SSD na rynku – nośnik oferuje dobrą wydajność, a przy tym został atrakcyjnie wyceniony. Ostatnio w sieci pojawiły się niepokojące doniesienia o zmianie specyfikacji dysku.
ADATA zmienia specyfikację dysku XPG SX8200 PRO
XPG SX8200 PRO zadebiutował w 2018 roku jako następca modelu XPG SX8200. Pierwsze wersje nośnika korzystały z 8-kanałowego kontrolera Silicon Motion SM2262EN i 64-warstwowych kości pamięci Micron 3D TLC NAND. Mogliśmy liczyć na przyzwoite osiągi, przy zachowaniu bardzo dobrej ceny.
ADATA XPG SX8200 PRO w nowej wersji z kontrolerem SM2262G (foto: ServerTheHome)
Jeden z użytkowników serwisu Reddit zauważył, że niedawno na rynku pojawiły się nowe rewizje dysku ze zmienioną specyfikacją – tym razem zastosowano 8-kanałowy kontroler Silicon Motion SM2262G i 64-warstwowe kości pamięci Samsung TLC V-NAND.
ADATA XPG SX8200 PRO 1TB - porównanie wydajności starej (po lewej) i nowej (po prawej) wersji dysku
ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB - porównanie wydajności starej (po lewej) i nowej (po prawej) wersji dysku
Redakcja Tom’s Hardware przeprowadziła szybkie porównanie starych i nowych wersji - w syntetycznym teście ATTO Disk Benchmark zastosowane komponenty przekładają się na gorsze osiągi.
Producent nie podaje dokładnej specyfikacji dysków XPG SX8200 PRO
Problem w tym, że producent nie poinformował o zmianie specyfikacji dysku, a poszczególnych wersji nie można rozróżnić bez otwierania opakowania. Żeby jednak być uczciwym, należy również zauważyć, że strona produktowa nie podaje dokładnej specyfikacji dysku (informuje tylko o zastosowaniu kontrolera Silicon Motion i kości TLC NAND), więc nowa wersja nadal mieści się w podanych parametrach.
Oświadczenie ADATA i Silicon Motion
Temat na pewno jest ważny dla naszych czytelników, więc poprosiliśmy producenta o komentarz w tej sprawie – otrzymaliśmy następujące oświadczenie:
W oparciu o nasze wewnętrzne testy i testy firmy Silicon Motion, kontrolery SM2262EN i SM2262G zasadniczo oferują ten sam poziom wydajności. W rezultacie zmiana powinna mieć minimalny wpływ na ogólną wydajność SX8200 PRO. [...] często zmieniamy poszczególne komponenty w trakcie produkcji ze względu na dostępność i zawsze byliśmy pod tym względem transparentni. Niezależnie od tego zawsze dążymy do tego, aby stosować alternatywne komponenty podobnej jakości o porównywalnych parametrach wydajnościowych.
Przy okazji uzyskaliśmy oświadczenie od firmy Silicon Motion na temat samych kontrolerów:
Firma Silicon Motion opracowała kontrolery SM2262G i SM2262EN, aby wspierać klientów projektujących dyski SSD z różnymi pamięciami NAND Flash do szerokich zastosowań. Modele SM2262G i SM2262EN zostały zaprojektowane z niewielkimi różnicami, aby uzyskać ten sam wynik wysokiej wydajności i niezawodności. Obydwa są kwalifikowane przez większość dostawców dysków SSD. W odpowiedzi na najnowszą technologię NAND Flash, Silicon Motion zapewnia klientom kompleksowe rozwiązania kontrolerów do projektowania wysokiej jakości dysków SSD. Modele Silicon Motion SM2262G i SM2262EN gwarantują ten sam poziom wydajności i jakości.
Wygląda więc na to, że obydwa kontrolery oferują zbliżoną specyfikację, ale ich wydajność jednak może się nieznacznie różnić (przynajmniej tak twierdzi ADATA). Szkoda, że producent nie informuje o tym wprost (np. wprowadzając nową rewizję lub inne oznaczenie kodowe). Część z was pewnie pamięta aferę z dyskami Kingston SSDNow V300, gdzie kombinowanie ze specyfikacją mocno odbiło się na reputacji marki.
Źródło: Reddit, Tom’s Hardware, ADATA, Silicon Motion
Zobacz więcej o dyskach SSD:
- Plextor ulepszył dyski M8V - większa pojemność i lepsze parametry
- WD prezentuje superszybki SSD dla PC i PlayStation 5 - konsolowcy dostaną gorszą wersję
- Pamięci QLC czynią cuda - Corsair prezentuje dysk SSD M.2 o pojemności 8 TB
Komentarze
35To samo z Kingstonem, omijać szerokim łukiem, bo można się nadziać na takie świństwo, jak w notce.
Jeszcze raz powtórzę, nie kupować nic od AData, niech padną w cholerę za takie praktyki.
SM2262EN(G): R:3500MB/s W:3000MB/S RR:420K IOPS RW:420K IOPS
SM2262(G): R:3200MB/s W:1900MB/S RR:370K IOPS RW:300K IOPS
Czyli różnice to odpowiednio: R:8%, W:57%, RR:14%, RW:41% czyli w zapisie spadek wydajności o ok. 30-40% w rzeczywystych zastosowaniach.
Ale dla ADATA to nie pierwszy raz, wystarczy porównać SU800
Całe szczęście na serię ENG trafiłem... był stres...
Ale ruch ze strony producenta naprawdę słaby, to były bardzo dobre dyski pod względem wydajność/cena.
idę robić popcorn