AI Act to projekt nowego prawa, które ustala konkretne zasady dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w krajach Unii Europejskiej. Dziś odbyło się głosowanie.
AI Act to projekt prawa regulującego branżę sztucznej inteligencji. Określa gdzie i na jakich zasadach może być stosowana sztuczna inteligencja. Szczególnie istotna w tym kontekście jest ochrona obywateli europejskich przed kontrowersyjnymi systemami masowymi. Chodzi o zakaz stosowania systemów oceny społecznej (takich jak w Chinach) czy też predyktywnego zarządzania przestępczością.
AI Act reguluje także kwestie odpowiedzialności, nakładając na dostawców systemów konkretne obowiązki związane z audytowaniem czy przejrzystością. Akt dotyczy również prawa autorskiego w kontekście sztucznej inteligencji, a absolutnym priorytetem jest ochrona wartości demokratycznych oraz minimalizacja potencjalnych negatywnych skutków wdrażania systemów sztucznej inteligencji w różnych aspektach naszego życia.
Parlament Europejski przegłosował AI Act
W środę Parlament Europejski przyjął projekt AI Act zdecydowaną większością głosów (499 „za” i 28 „przeciw”). Jednocześnie odrzucono proponowane w ostatniej chwili przez EPP (Europejską Partię Ludową) poprawki, które miały upoważnić służby do prowadzenia inwigilacji biometrycznej przy użyciu sztucznej inteligencji.
Propozycja polegała na tym, by możliwe było stosowanie systemów rozpoznawania twarzy na żywo, na przykład w celu zapobiegania atakom terrorystycznym – tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale na podstawie decyzji administracyjnej, czyli bez zgody sądu. Parlament Europejski uznał jednak, że takie działania nie mogą być dozwolone w UE.
Dzisiejsze głosowanie stanowi ważny krok w kierunku wprowadzenia Aktu o sztucznej inteligencji. Najpewniej jednak nie nastąpi to w najbliższych miesiącach.
Źródło: PE
Komentarze
13