Alan Turing, „ojciec sztucznej inteligencji”, na 50-funtowym banknocie
Bank Anglii oficjalnie zapowiedział, że na nowym banknocie o nominale 50 funtów widnieć będzie wizerunek Alana Turinga, który odegrał niezwykle istotną rolę w rozwoju wczesnych komputerów, kryptologii i sztucznej inteligencji.
Alan Turing to urodzony w 1912 roku brytyjski matematyk i jeden z twórców informatyki. Powszechnie znany jest też jako „ojciec sztucznej inteligencji”, która w takiej lub innej formie odgrywa dziś w naszym życiu niezwykle istotną rolę. To właśnie dlatego Bank Anglii wybrał jego spośród prawie 1000 kandydatów, by znalazł się na nowym 50-funtowym banknocie.
„Alan Turing był wybitnym matematykiem, a jego praca wywarła ogromny wpływ na to, jak dzisiaj żyjemy – skomentował Mark Carney, prezes Banku Anglii, który opisuje go następująco: ojciec informatyki i sztucznej inteligencji, a także bohater wojenny”.
Introducing the face of the new £50 note - the father of computer science, Alan Turing.” Find out more https://t.co/pO7eu9nfHT #Turing50 #ThinkScience pic.twitter.com/RLmXD0QUQY
— Bank of England (@bankofengland) 15 lipca 2019
Podczas wojny brytyjski matematyk był współodpowiedzialny za sukces, jakim było złamanie kodu Enigmy, a już po niej zaprojektował jeden z pierwszych programowalnych komputerów i wymyślił „test Turinga” jako próbę zdefiniowania sztucznej inteligencji. Polega on na przeprowadzeniu naturalnej rozmowy i próbie określenia, czy rozmówca jest człowiekiem czy maszyną – innymi słowy: czy ta ostatnia może być uznana za „inteligentną”.
Nie można również pominąć faktu, że w 1946 roku Turing zaprezentował referat, który można nazwać pierwszy bogatym w szczegóły projektem programu komputerowego. Osiem lat później zmarł, najprawdopodobniej w wyniku samobójstwa.
Oprócz zdjęcia (z kolekcji National Portait Gallery) na banknocie pojawią się: tabela i formuły matematyczne z pracy Turinga z 1936 roku – „O liczbach naturalnych”, prototypowy model ACE, rysunki techniczne „bomby Turinga” do łamania kodu, podpis (z księgi gości w Bletchley Park), data urodzenia (23 czerwca 1912) w zapisie binarnym oraz cytat z wywiadu dla The Times z 1949 roku: „To tylko przedsmak tego, co ma nadejść i tylko cień tego, co będzie”.
Źródło: BBC, Engadget. Foto: The Governor and Company of the Bank of England (2019)
Warto zobaczyć również:
- Czas na film: 11 zwiastunów z minionego tygodnia
- Tak wyglądałby Windows XP, gdyby powstał w 2019 roku
- Wrocław chce stać się miastem inteligentnym
- Chodzi, patrzy, kontroluje - robo-pies ANYmal C w akcji
- Dlaczego Polacy chcą mieszkać w inteligentnych domach?
- Hulajnogi hive dotarły do 5. miasta w Polsce (…i zdrożały)
- Ty też możesz mieć inteligentny dom i płacić mniej za prąd
Komentarze
6@owatanka
@BariGT
Trójka rodzimych naukowców złamała Enigmę jeszcze na początku lat 30-tych ale chodziło tylko o warianty trzybębnowe używane przez Wehrmacht i Krigersmarine, natomiast Turing rzeczywiście był kluczowym naukowcem odpowiedzialnym za łamanie późniejszego, czterobębnowego wariantu używanego przez Kriegsmarine, który z wcześniejszymi wersjami dzielił tylko ogólną zasadę działania. Dla zainteresowanych Clay Blair, "Hitlera wojna U-bootów" oba tomy, ewentualnie wygooglować "Bletchley Park", "bomba kryptologiczna model 530d"
Poważnie, jak nie macie cholernego pojęcia w tematach historii to się nie wypowiadajcie.
Wybaczcie powierzchowne tłumaczenie i ewentualne drobne literówki i błędy merytoryczne, pisałem z pamięci a ww. dzieło ostatni raz w rękach miałem już parę miechów temu.
W ktorym momencie byl wspolodpowiedzialny? jak juz polacy wybudowali 50-ta z kolei wersje maszyny deszyfrujacej?
Czy jak juz podzielili sie wiedza i pokazali deszyfracje aliantom "francji i wielkiej brytani"?