W sieci pojawiły się informacje, z których wynika, że AMD udostępniło swoim partnerom dane na temat wydajności procesorów z serii Bulldozer. Są one bardzo interesujące.
Warto przeczytać: | |
Zmiany w AMD - będzie nowy szef | |
AMD wskrzesza legendarną serię FX |
Aktualizacja [24.01.2011]
Do sieci trafił slajd AMD z prezentacji procesorów Bulldozer. Zademonstrowano na nim wydajność 8-rdzeniowego procesora, którą porównano do 4-rdzeniowego Intel Core i7 950 oraz 6-rdzeniowego AMD Phenoma II X6 1100T. Jak już wcześniej wspominaliśmy, AMD Bulldozer okazał się o 50% wydajniejszy od układu Intela, a co ciekawe - także od flagowego procesora AMD. Teraz możemy dodatkowo zobaczyć stosunkową różnicę wydajności - trzeba przyznać, że prawie dwukrotna przewaga w renderingu wręcz szokuje.
Na slajdzie zademonstrowano również szczegóły technologiczne tytułowego procesora AMD, który składa się na platformę Scorpius. Będzie on wyposażony w technologię Turbo Core 2.0 i podobnie jak procesory Intela pod podstawkę LGA 1156, będzie obsługiwał instrukcje SSE4.1, SSE4.2 oraz sprzętowe wspomaganie szyfrowania AES. Nowością jest natomiast obsługa rozszerzeń instrukcji SSE - AVX (Advanced Vector Extensions) oraz XOP. Jak widać, AMD nie chce tak łatwo odpuścić pola Intelowi.
[Oryginalny news]
Jak podaje serwis DonanimHaber, AMD udostępniło już wyniki wydajności procesorów z serii Bulldozer. Będą one dostępne w wersjach cztero-, sześcio- oraz ośmiordzeniowych. Są one zgodne z podstawką AM3+.
Nie da się ukryć, że wszyscy oczekują od AMD produktów, które będzie można określić mianem rewolucyjnych. Satyryczne rysunki i komentarze sugerują że Bulldozer ma pozamiatać po Core i7. Wiadomo jednak, że nie będzie to aż takie proste, niemniej AMD ma szansę zyskać silny atut na rynku high-endowych procesorów.
Jak wypadają więc Bulldozery w porównaniu z procesorami Intel oraz dostępnymi obecnie układami AMD? Ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu powyżej 3 GHz, został porównany z układem Intel Core i7 950 (4 rdzenie / 8 wątków) taktowanym zegarem 3,06 GHz oraz AMD Phenom II X6 1100 (6 rdzeni / 6 wątków) pracującym z taktowaniem 3,3 GHz.
W porównaniu do intelowskiego procesora, nowy układ AMD okazał się o 50% wydajniejszy. W testach podzielonych na kategorie media, rendering i gry, największa różnica w wydajności na korzyść Bulldozera była widoczna w dwóch ostatnich kategoriach.
Warto jednak zaznaczyć, że przekazane informacje obrazują wydajność egzemplarza inżynieryjnego układu, gdyż seryjna produkcja procesorów ma ruszyć pod koniec marca lub na początku kwietnia bieżącego roku. Oficjalna premiera i sprzedaż Bulldozerów ma nastąpić w II kwartale tego roku. Producenci płyt głównych zaczynają już powoli sposobić się do premiery - na targach CES mieliśmy okazję zobaczyć produkty MSI z podstawką AM3+.
Więcej na temat innowacyjnego Bulldozera dowiemy się prawdopodobnie podczas konferencji ISSCC 2011, która odbędzie się w dniach 20-24 lutego.
Źródło: donanimhaber.com
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
160Szczerze po tych 6 lat siedzenia powiem, że AMDki nie są aż tak wydajne. Przekonałem się na X2 i X3, nie będę wskakiwać na Phenoma.
Po prostu przekonam się co lepsze :)
Teraz wsiadam na i7 2600k i mam nadzieję, że się nie zawiodę. Mimo sentymentu do AMD ;)
najlepsze ze na tym skorzystamy my kupujacy
Już taki wydano, jest to procesor stricte serwerowy, no ale dla chcącego nic trudnego:
http://www.intel.com/p/en_US/products/server/processor/xeon7000/specifications
16 jednostek logicznych, 24 MB pamięci L3 ...no robi wrażenie
Brawo, tak trzymać.
A nie, przepraszam coś tam wynika, można sobie snuć domysły ... z których za wiele nie wynika. Np. w renderingu (jakim, co to znaczy?) uzyskał 50% przewagi. Mając 2x tyle rdzeni (a przeważnie to się tu liczy) powinien mieć min. 80% co budzi pesymizm a nie optymizm. Jak intel wypuści 8-rdzeni to pokona bez problemu "spycharkę" i obejmie natychmiast tylko chwilowo utracone prowadzenie. Ale to głupie spekulacje, bo nie wiadomo nawet jakie testy były przeprowadzane, jaki sprzęt itd.
8 rdzeni wygrało z 4. No cud normalnie.
bo przecież AMD0 ma 1 moduł czyli 1,5 rdzenia.
I chyba u nich to 1 moduł to jeden pełny rdzeń a 2 to okrojony i działa jako sprzętowe HT bo Intel ma to programowo rozwiązane
wiec gdzie tu pełne 8 rdzeni?
bo ich stopien skomplikowania bedzie juz tak duzy ze nikt za to nie zaplaci...
AMD obralo inna droge i intel inna i nigdy nie bedzie mozna porownac tych konstrukcji rdzen w rdzen. za to sensowne znow sie staje porownywanie tych konstrukcji na pułapie cenowym do czego amd dazylo w pierwszych Athlonach.
Rdzenie/moduly/uklady amd sa inne konstukcji i ich dzialanie polega na czyms innym, sa mniej skomplikowane a amd postawilo na wzrost mocy poprzez wzrost ilosci rdzeni, intel postawil na wzrost skomplikowania rdzenia, kto wyjdzie zwyciesko nie wiadomo.
mnie osobiscie bardziej podoba sie wybor amd bowiem IMHO nie mozna w nieskonczonosc powiekszac i komplikowac struktury rdzenia, za to dokladanie prostszych ukladow moze miec taki sens jak w kartach graficznych i moze sie okazac ze AMD bedzie w niedlugim czasie w stanie do jednego procka zapakowac i 32 albo i nawet 64 rdzenie. i bedzie wydajniej i taniej niz 8 rdzeni intela, bo ich stopien skomlikowania i wielkosc spowoduje ze beda kosztowac kosmiczne pieniadze. a nie zawsze liczy sie sama wydajnosc, wbrew pozorom dobre i duze firmy zawsze kalkuluja co im sie bardziej oplaca.
postep jest niewyobrazalny dla przecietnego 50 latka, jeszcze pare lat temu nie wyobrazaliscie sobie komorki, tabletu czy dotykowego ekranu, albo przezroczystego OLEDa czy e-papieru, nie wspominajac o tym ze holografia byla czystym wymyslem autorow sci-fi, a dzis to juz nie bajki a rzeczywistosc, moze wiec jakis nawiedzony programista stwierdzi ze pisanie programow na dzisiejsza modle jest wysoce nie efektywne i lepiej kazdy z mozliwych procesow rozbic na pojedyncze rdzenie i uzyska nie 5% a 100% wiecej wydajnosci?
zostawiam pod rozwage, bo nikt jeszcze nie powiedzial ostateniego slowa w dziedzinie IT.
Po drugie ceny napewno wzrosną
Heh, już widzę "tato, on ma 8 rdzeni, bierzemy!!"