AMD zapowiada serwerowe procesory Epyc - nadchodzą następcy Opteronów
AMD ma zamiar powrócić do konkurowania na rynku profesjonalnym, gdzie do tej pory królowały układy Intel Xeon.
Czekacie na serwerowe procesory AMD? Na konferencji Financial Analyst Day ujawniono pierwsze szczegóły o układach Epyc, które zastąpią dotychczasowe modele Opteron. Czym producent chce konkurować w dziedzinie centrów danych?
Epyc to nowa marka procesorów, która do tej pory była znana pod nazwą kodową Naples. Modele te mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach – począwszy od analizy danych i wysokowydajnych obliczeń (HPC), przez wirtualizację, a skończywszy na uczeniu maszynowym.
Modele Epyc zostaną wyposażone nawet w 32 rdzenie/64 wątki na bazie mikroarchitektury Zen – zostały one zgrupowane w 4 bloki, które połączono za pomocą magistrali Infinity Fabric. Oprócz tego udostępniono 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 oraz 128 linii transmisyjnych PCI-Express 3.0.
Nowe procesory będzie można też łączyć w konfiguracje 2-procesorowe – otrzymamy wtedy nawet 64 rdzenie/128 wątków, ale liczba linii PCI-Express 3.0 nadal będzie wynosić 128 (po 64 dla każdego z układów).
AMD chwali się, że konfiguracja 2-procesorowa zaoferuje więcej rdzeni i większą przepustowość pamięci, a do tego też więcej linii transmisyjnych względem porównywalnej konstrukcji konkurencji (2x Intel Xeon E5-2699A v4).
Mało tego, nawet konfiguracja pojedyncza podobno ma szansę powalczyć z 2-procesorową konstrukcją konkurencji (2x Intel Xeon E5-2650 v4) – nie tylko zaoferuje ona lepsze osiągi, ale też będzie zajmować mniej miejsca, a do tego pobierać mniej energii elektrycznej i generować mniejsze koszty posiadania (TCO).
Procesory AMD Epyc mają zadebiutować w czerwcu. Producent planuje udostępnić partnerom, końcowym użytkownikom i producentom OEM ponad 5000 procesorów, a na rynku ma pojawić się ponad 30 serwerów w konfiguracjach 1- i 2-procesorowych.
Wygląda więc na to, ze AMD ma zamiar przełamać status quo na rynku serwerowych procesorów. Nie ma się czemu dziwić, bo wartość tego rynku szacuje się na 16 miliardów dolarów, a do tej pory dominował tutaj Intel.
To jednak dopiero początek ofensywy producenta, bo w planach ma już kolejne generacje procesorów dla serwerów. Po układach Epyc „Naples” pojawią się modele Rome (bazujące na mikroarchitekturze Zen 2 i produkowane w 7 nm), a później przyjdzie pora na modele Milan (na bazie mikroarchitektury Zen 3 i produkowane w technologii 7 nm+).
Źródło: AMD, PCWorld (foto)
Komentarze
16Naples to 4 "Ryzeny" połączone infinity fabric. Nieźle zaniżą sobie koszta w ten sposób.
Jeśli zaś się mylę [a chciałbym żeby tak było] to albo AMD wyda ten CPU jeszcze do końca 2017 albo jego wydajność per rdzeń będzie dużo lepsza od konkurencyjnych Xeonów.
W tym segmencie AMD nie musi się martwić o cenę, bo ważna jest wydajność całego CPU względem pożeranego prądu, a cena nawet ciut wyższa od konkurencji nie będzie problemem.
Jak większość prezentacji AMD dość dziwnie to wygląda, może będzie lepiej niż wszyscy się spodziewamy :)
PS. Nvidia wymieniła xeony na power9 więc amd na pewno nie będzie łatwo się przebić.