Producent ma zamiar wydawać nowe procesory FX, ale skupi się na układach APU.
Niedawno w sieci pojawiły się dwa plany wydawnicze desktopowych procesorów AMD – pierwszy z nich ujawnił plany na 2014 rok, natomiast drugi na 2015 rok. Na obydwóch zabrakło nowej generacji procesorów FX, co mogło sugerować ich porzucenie i skupienie się wyłącznie na układach APU. Jak się okazuje, koncern z Sunnyvale nie ma zamiaru uśmiercać serii procesorów FX.
James Prior, manager do spraw recenzji procesorów APU/CPU w AMD, w rozmowie z serwisem GamersNexus stwierdził, że tylko pierwszy slajd jest autentyczny, natomiast drugi został sfałszowany i nie przedstawia prawdziwych planów AMD. Producent ma w planach premiery kolejnych procesorów z serii FX "Vishera" pod gniazdo AM3+, które zwłaszcza powinny zainteresować entuzjastów sprzętu komputerowego – podobnie jak niedawno wydane modele z serii FX-9000, a więc jego topowe jednostki dla komputerów stacjonarnych.
Nadal jednak nie wiadomo co z nową generacją modeli FX z rdzeniami Steamroller. Choć skoro plany na 2015 rok zostały sfałszowane, to można podejrzewać, że właśnie wtedy nastąpi ich premiera – nie są to jednak potwierdzone doniesienia, a jedynie nasze domysły.
Najnowsze prawdziwe plany wydawnicze procesorów AMD dla komputerów stacjonarnych
Nie da się jednak ukryć, że priorytetem dla firmy AMD są procesory APU, gdzie w jednym układzie zintegrowano procesor i grafikę. Tego typu konstrukcje sprawdzają się nie tylko w grach, ale również w aplikacjach – na przykład podczas akceleracji renderowania, konwersji multimediów lub edycji zdjęć. Ponadto producent widzi inną przyszłość dla obliczeń stricte procesorowych, aniżeli konkurencyjny Intel – według AMD, należy ona do obliczeń wielowątkowych, co poniekąd potwierdzają najnowsze silniki gier (takie jak np. CryEngine 3, FrostBite 3 i Unreal Engine 4), które potrafią wykorzystać potencjał ośmiu rdzeni.
Procesory AMD APU Kaveri zaoferują jeszcze lepszą współpracę CPU i GPU
Wielu zarzuca producentowi bardzo powolne wdrażanie kontrolera magistrali PCI-Express 3.0 (dopiero pojawi się on w nadchodzących procesorach AMD Kaveri) oraz brak zainteresowania pamięciami DDR4. Prior jednak je odpiera i twierdzi, że potencjał magistrali PCI-Expres 2.0 jeszcze nie został wykorzystany, natomiast w przypadku nowego standardu pamięci firma AMD czeka na ustatkowanie się rynku i możliwość zapewnienia długoterminowego wsparcia.
Źródło: GamersNexus, AMD
Komentarze
71i5 za 1000 PLN, i7 za 1800+ a o s2011 nawet nie myślę bo aż strach się bać...
AMD liczymy na Was!!!
Architektura Phenoma jednak moim zdaniem była znacznie lepsza od FX-ów. (przynajmniej jeśli chodzi o komputer dla zwykłego człowieka , bo co do mocy FXa w zastosowaniach profesjonalnych nie ma wątpliwości)
Możemy więc liczyć na obniżkę cen topowych procesorów przy wypuszczeniu nowych modeli. Mogliby pokusić się o wydanie nowych serii od FX4, przez FX6 do FX8&9 zaczynając 4 na średnim pułapie cenowym własnych APU.
Teraz AMD musi iść w walkę na poziomie nm i na 2015 muszą wypuścić AM4, wykorzystującą także procesory serii FX.
Na przydałoby się w sprzedaży trochę Phenomów x4 980 i x6 1100T. W tej chwili są nie do zdobycia, a właściciele platform AM3 chętnie by sobie na takie modele zaktualizowali. Ja takie x6 1100T za 600zł kupiłbym od ręki!
Jeżeli nie ulepszą architektury, nowe procesory nic nie wniosą. A jedynie zapewnią konkurencję dla procesorów Intela Pentium/i3, na więcej nie ma co liczyć przy obecnych Visher'a.
Steamroller to jednak bedzie za slabe - AMD potrzebuje calkowicie przebudowania niemal wszystkiego w procesorze i zmiany magistrali na cos w stylu QPI intela, bo to paranoja zeby podnoszenie szybkosci magistrali, podnosilo tez wydajnosc - ona juz na starcie powinna byc tak szybka, ze jakiekolwiek jej przetaktowanie nie daje wzrostu wydajnosci.
AMD i Intel to zupełnie 2 różne architektury, porównywanie tych procesorów do siebie to tak jak porównywać osiągi diesla z benzyną - nie da się.Chcecie porównywać? Śmiało, ale PLN w PLN.
FX-8320 na najtańszym porządnym chłodzeniu leci na 4,6Ghz zostawiając w tyle konkurencję w swojej klasie cenowej. 50-60 stopni na procku max w stresie. I wciaż poniżej ceny Intela.
Fantastyczne są wypowiedzi ludzi, którzy nigdy nie pracowali na FXach.
Ja zmieniłem platformę z Intela na AMD, nie mam zamiaru przepłacać za niebieskie logo skoro praktycznie cała moc w gierkach bierze się z GPU. Przez to, że AMD zawsze wychodzi taniej i zostaje więcej kasy na GPU.
Na procesorze za 500 pln odpalam wszystkie najnowsze tytuły na Ultra w HD.
Dodatkowo mam radochę z kręcenia procka i zabawy w cały ten "tunning". Bawi mnie to na maksa. Podoba mi się ta idea.
Nigdy nie wrócę do Intela.
Pozdrawiam, Relalista.