Kolejne architektury i wdrażanie niższych procesów technologicznych - wszystko to przy wyższej wydajności i efektywności energetycznej.
Konferencja prasowa to dobra okazja, aby pochwalić się planami na przyszłość. Z podobnego założenia wyszła firma AMD, która na konferencji Financial Analyst Day zapowiedziała kolejne generacje procesorów i kart graficznych. Z pewnością jest na co czekać!
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, producent planuje rozwijać mikroarchitekturę procesorów Zen. Obecne układy wykorzystują pierwszą generację mikroarchitektury i są produkowane w technologii 14 nm, ale niebawem zostanie tutaj wdrożony udoskonalony proces 14 nm+.
To jednak nie koniec rewelacji, bo procesory bazujące na mikroarchitekturze Zen 2 będą produkowane 7-nanometrowej litografii. Później przyjdzie czas na kolejną generację Zen 3 – w tym przypadku korzystającej już z udoskonalonego procesu technologicznego 7 nm+.
Jak to wygląda w przypadku modeli przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań? Jeszcze w tym roku mają pojawić się modele Epyc (nazwa kodowa Napples) na bazie mikroarchitektury Zen. Później planowane są generacje o nazwach kodowych Rome (Zen 2) i Milan (Zen 3).
W przypadku kart graficznych plany wyglądają podobnie. Jeszcze w tym kwartale spodziewamy się premiery kart graficznych z generacji Vega, które będą wykorzystywać 14-nanometrową litografię. Później planowane jest wdrożenie udoskonalonego procesu 14 nm+.
W 2018 roku pojawią się karty z generacji Navi – wykorzystującej już 7-nanometrowy proces technologiczny. Producent ma też w planach jeszcze kolejną generację (nie ujawniono jej nazwy) i tutaj będzie wykorzystywana udoskonalona technologia 7 nm+.
Oczywiście wraz z wprowadzaniem kolejnych, niższych litografii planowane jest zwiększanie wydajności oraz efektywności energetycznej. Jak będzie w praktyce i jakiego wzrostu osiągów powinniśmy się spodziewać? Tego pewnie dowiemy się w późniejszym czasie. Mimo wszystko trzeba przyznać, że plany „czerwonych” wyglądają bardzo interesująco.
Źródło: AMD
Komentarze
21Pewnie za 4 lata wymienię mojego Ryzena 1700 na najmocniejszy układ Zen 3 :)
Fikcja a'la AMD z tymi 7nm
No pozostaje pytanie jak kto liczy te nm :)
Intel już był zmuszony 2 razy przesunąć premierę 10 nm pierwotnie miało to być na przełomie 2016/17 następnie II połowa 2017 a dziś oficjalnie nie wcześniej niż w I kwartale 2018r.
Nie oficjalnie mówi się o tym ze sa znaczne problemy z pracą tak skonstruowanych układów. Po prostu już za cienko.