Dotarliśmy do planów AMD na rok 2012, które mówią między innymi o układach produkowanych w 28-nanometrowym procesie technologicznym.
AMD dosłownie przed chwilą wydało mobilne układy APU z serii A, a więc swoje pierwsze procesory produkowane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Nie zapominajmy jednak, że za moment czeka nas również premiera desktopowych odmian Llano, natomiast trochę później topowych Bulldozerów – także produkowanych w nowej technologi. Okazuje się jednak, że gigant z Sunnyvale snuje plany już na przyszły rok.
W 2012 roku AMD ma zamiar wydać dwie generacje układów APU. Pierwsza z nich – Trinity - należeć będzie do średnio-wysokiego poziomu wydajnościowego i wykorzystywać będzie 32-nanometrową architekturę nadchodzących Bulldozerów. Układy te zostaną wyposażone w 2 - 4 rdzeni oraz rdzeń graficzny zgodny z DirectX 11. W przyszłym roku pojawią się również układy APU Krishna oraz Wichita, które produkowane będą już w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Składać się one będą z 1 – 4 lekko zmodyfikowanych rdzeni Bobcat oraz układy graficznego zgodnego z DirectX 11. Ich wydajność będzie jednak stać na niskim poziomie, a zatem znajdą zastosowanie w notebookach i tabletach.
AMD planuje w 2012 roku wydać trzy platformy sprzętowe. Pierwszą z nich, a zarazem najwydajniejszą będzie Corona, który będzie składać się z procesora o nazwie kodowej Komodo, pamięci DDR3 oraz tajemniczej "infrastruktury FMx" oraz karty graficznej nowej generacji – możliwe, że chodzi tu o odpowiednio podstawkę FM2 i Radeony z rodziny HD 7000 (Southern Islands). Kolejną platformą będzie Virgo, cechująca się średnią wydajnością. Wykorzystywać będzie ona układ APU Trinity, zintegrowany układ graficzny zgodny z DirectX 11, moduły pamięci DDR3 i infrastrukturę FMx. Trzecią, najsłabszą platformą będzie Deccan, który składać się będzie z układu APU Krishna (ze zintegrowaną grafiką zgodną z DirectX 11) i pamięci DDR3.
Więcej o procesorach AMD:
- AMD prezentuje mobilne układy APU z serii A
- AMD: procesory Phenom II X6 dostępne tylko przez 6 miesięcy
- AMD: wiemy jakie procesory Llano pojawią się w 2011 roku
- AMD Llano A8-3800: nieoficjalne wyniki wydajności
Źródło: Bit-Tech.com
Komentarze
36Desktopowe Llano korzystać będzie z socketu FM1.
Wywnioskować z tego można, że Llano i jego następca czyli Trinity nie będą ze sobą kompatybilne. Troszkę kibel się zapowiada.
Kto dotarł? Bit-Tech? To teraz My = Bit Tech. A ja naiwnymyślałem, że cały czas jestem na Benchmark.pl
Poziom newsów z roku na rok dołuje.
Dokładnie nic z planów nie wychodzi mi i AMD
Zresztą znowu rdzeń z atholona przerobiony minimalnie i wykrecony..
Tu nie ma niespodzianek.
Jakim cudem udało ci się napisać dobrze słowo "żeby"? Takie leniwe balasy jak ty nie powinny w ogóle wchodzić na neta jak mają takie błędy sadzić.
Nv do dzisiaj jest "smażalnią kotletów", choć to było dawno i nie prawda, a AMD nagle jest teraz symbolem nieterminowości i pustych obietnic :) Kiedy to mości panowie, pomijając ostatnie przeboje z buldożerem, AMD tak bardzo zasłużyło sobie na to miano?
Zawsze jest tak, że ktoś musi być gorszy, to nie znaczy, że jest do niczego. Jak ktoś zajmuję drugie miejsce na podium to też jest sukces a nie porażka.
AMD kiedyś nawiązywało walkę z intelem i nawet parę razy tą walkę wygrywało. Ale dzisiaj intel jest zbyt potężny i nie ma mowy, by AMD wyszło na prowadzenie. Zamiast jęczeć, że Phenomy są mniej wydajne od i5, cieszcie się, że możecie mieć procesor, który do domowego użytku jest wystarczający a kosztuję niewiele. Cieszcie się, że AMD jakoś przędzie i dopingujcie ich bo to jedyna i ostatnia nadzieja na postęp i "normalne ceny". Jak AMD wycofa się z rynku CPU, to zostanie już tylko jeden. Chyba nawet najgłupsi fanboye wiedzą co to oznacza dla klientów.