AMD Opteron Warsaw, Berlin i Seattle: nowe procesory dla serwerów zadebiutują w 2014 roku
Producent ujawnił plany wydawnicze nowych układów Opteron, w których skupia się na zwiększeniu efektywności energetycznej
AMD ujawniło plany wydawnicze kolejnych procesorów z serii Opteron, które znajdą zastosowanie w serwerach – w tym także ostatnio coraz popularniejszej analityce zbiorów „big data”, chmurach obliczeniowych, hostingu i wirtualizacji.
Topowa seria Opteron „Warsaw” zostanie wyposażona w 12 lub 16 rdzeni Piledriver i będzie przeznaczona do 2- i 4-procesorowych platform. Procesory mają zaoferować wyższą wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy względem serii Opteron 6300 "Abu Dhabi", zachowując przy tym wsteczną kompatybilność z poprzednimi platformami – możliwe zatem, iż producent zastosuje tutaj starsze podstawki C32 lub G34. Na ich premierę poczekamy do pierwszej połowy przyszłego roku.
28-nanometrowe modele „Berlin” mają być kontynuacją serii Opteron X „Kyoto” - tyle, że już w wyższym segmencie wydajnościowym. W procesorach zostaną zintegrowane cztery rdzenie Steamroller oraz układ graficzny nowej generacji, natomiast całość będzie korzystać heterogenicznej architektury HSA (Heterogeneous System Architecture) – w efekcie moc obliczeniowa w przeliczeniu na wat wzrośnie nawet 8-krotnie względem modelu Opteron 6386SE. Konstrukcje te zadebiutują zaraz na początku przyszłego roku i znajdą zastosowanie w mniejszych serwerach o dużym zagęszczeniu układów.
W drugiej połowie przyszłego roku nastąpi premiera serii Opteron „Seattle” - modele te zostaną wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym i będą bazować na 64-bitowych rdzeniach ARM SoC Cortex A57. Ich wydajność w stosunku do serii Opteron X „Kyoto” ma wzrosnąć 2 – 4 razy, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy.
Źródło: AMD
Komentarze
51;)
Modeli i architektur procesorów jest sporo, zresztą w szkołach pewnie cześć sama budowała procesor 1 czy 2 bitowy na przerzutnikach. Podstawowe działania arytmetyczne można na tym wykonać, kwestia jest tylko szybkości.