Procesory

AMD planuje rezygnację z własnych fabryk

przeczytasz w 1 min.

Nowy prezes AMD, Dirk Meyer, w jednym z wywiadów potwierdził to, o czym w branży mówiło się od dawna. Koncern planuje stopniową rezygnację z produkowania procesorów w własnych fabrykach na rzecz zlecania produkcji firmom zewnętrznym. Ruch ten ma zwiększyć zyskowność koncernu, którego dział zajmujący się CPU boryka się ze sporymi problemami finansowymi i technologicznymi.

Co stanie się z fabrykami posiadanymi przez AMD? Koncern najprawdopodobniej je sprzeda, zyskując w ten sposób spore zapasy gotówki, która mogłaby zostać przeznaczona między innymi na rozwój nowych procesorów. Istnieje również alternatywna możliwość – podziału AMD na dwie firmy, z których jedna zajmowałaby się projektowaniem układów, natomiast druga ich produkcją.

Na jakie działania zdecyduje się AMD, okaże się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wygląda jednak na to, że pod nowym szefostwem coś się zaczyna zmieniać – i to w dobrym kierunku.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    mam nadzieję, że odbije się to korzystnie dla AMD i dla ich klientów :)
    • avatar
      Gothar
      0
      Dziwne działanie w dzieleniu firmy na dwie mniejsze. To chyba pretekst żeby wywalić większą grupę pracowników i obciąć koszta produkcji.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Wydziela się pomniejsze spółki wyspecjalizowane po to by ewentualnymi stratami finansowymi nie obciążać całego przedsiębiorstwa. Zarząd doszedł do wniosku że lepiej wydzielić część kapitału na oddzielną spółkę i niejako nakazać jej zarabianie na siebie niż utrzymywać ją z kapitału całego przedsiębiorstwa. Mimo wszystko zabieg powszechny w świecie biznesu.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          podział firmy, sprzedarz swoich fabryk- to mają byc zmiany w dobrym kierunku? - chyba dla zaspokojenia potrzeb materialnych nowego prezesa :D
          nie no żart, ale tak te zmiany nie wydają się dobre
          Jak to jest z intelem? ma swoje fabryki, czy używa czyichś? a pozatym skoro amd i intel to wiodące firmy na rynku procesorów, to powinny miec swoje rozwiązania a nie korzystac z innych, mniejszych firm.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Moim zdaniem jest to dobre posunięcie. Pozwoli zmniejszyć koszty produkcji oraz czas wejścia produktu na rynek, co pozwoli na lepszą konkurencję z Intelem.
            Nie porównywałbym też strategii przyjętej przez AMD to Intelowskiej, ponieważ Intel ma znacznie więcej środków do dyspozycji (miał ponad 6 razy większy przychód w 2007).

            • avatar
              Dante
              0
              Jakiekolwiek będzie posunięcie to byle by wyszło na dobre bo inaczej kiepsko widzę rozwój procesorów ...
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Bardzo słusznie. A kto dzisiaj prowadzi tak złożony produkt jak CPU od początku do końca (od deski kreślarskiej do pudełka na półce w sklepie)? Przecież to są olbrzymie koszta, które chcąc nie chcąc ponosi klient końcowy. Rozważmy prosty przykład - kto oferuje wyższą jakość danych usług - Pan Złota Rączka 'od wszystkiego', czy specjalista w danej dziedzinie?
                Mam nadzieję że wreszcie ustabilizuje to sytuację AMD jako firmy i pozwoli pogonić za Intelem (który już zaczyna spoczywać na laurach - ile można katować przestarzałą FSB), co daj Boże powtórzy sytuację sprzed 2 lat - ostra walka o klienta, wydajność ostro w górę a ceny ostro w dół :).
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  AMD nie ma najmniejszych szans konkurować na polu CPU z Intelem po pozbyciu się własnych fabryk. Paradoksalnie straci wszelkie atuty wobec Nvidii, a do tego będzie musiało wcześniej renegocjować umowy licencyjne z intelem co wykończy ich finansowo. Przykro mieć świadomość, że jeśli Dirk wprowadzi swoje plany to za dwa lata najprawdopodobniej nie będziemy pamiętać o AMD, tak jak powoli zapominamy o Via.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nie do końca tak może się stać. Raz że brana jest możliwość wydzielenia spólki która zajmie się produkcją, a dwa że jeśli nawet kompletnie zrezygnują z produkcji to pewnie podpiszą długofalową umowę z przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją układów scalonych.

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login