AMD stawia na jedną kartę - mikroarchitektura Zen trafi nie tylko do zwykłych procesorów, ale też do układów APU ze zintegrowaną grafiką.
Firma AMD przygotowuje się nie tylko do premiery kolejnych kart graficznych z rodziny Polaris, ale w planach ma również nowe procesory (w tym długo wyczekiwane modele na bazie mikroarchitektury Zen). W sieci właśnie pojawiły się informacje na temat planów wydawniczych układów dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych.
Na początku warto jednak zaznaczyć, że ujawnione plany są nieoficjalne i należy do nich podchodzić z dystansem. Mimo wszystko producent raczej niechętnie dzieli się nowymi informacjami o swoich nowych procesorach, więc jak na razie musimy bazować właśnie na niesprawdzonych przeciekach (a tym razem możemy się sporo dowiedzieć nowych informacji o kolejnej generacji układów APU Raven Ridge).
Na przełomie 2016 i 2017 roku czeka nas premiera układów APU z generacji Bristol Ridge pod gniazdo AM4. Teoretycznie wtedy też powinny zadebiutować modele Summit Ridge z rdzeniami Zen, ale wg nowych planów powinniśmy się ich spodziewać dopiero w przyszłym roku (być może zatem chodzi o masową dostępność).
W przyszłym roku czeka nas również premiera układów APU z generacji Raven Ridge, które zostaną wyposażone maksymalnie w 4 rdzenie/8 wątków na bazie mikroarchitektury Zen oraz nowy, zintegrowany układ graficzny (najprawdopodobniej na bazie architektury GCN). Procesory te nadal będą kompatybilne z podstawką AM4 i chipsetami o nazwie kodowej Promontory, a ich współczynnik TDP ma wynosić 35 – 95 W.
W segmencie mobilnym na ten rok przewidziano dwie generacje układów APU – premiera modeli Bristol Ridge już za nami, ale oprócz tego planowane są jeszcze słabsze modele Stoney Ridge z obudowie FP4 (lutowanej bezpośrednio na PCB).
W przyszłym roku producent dodatkowo planuje wydać modele Raven Ridge - wersje mobilne zostaną wyposażone maksymalnie w 4 rdzenie/8 wątków procesora i nawet 12 bloków obliczeniowych zintegrowanego układu graficznego (powinniśmy więc oczekiwać sporego skoku w wydajności, bo dotychczasowe modele dysponują tylko 8 blokami obliczeniowymi dla zintegrowanej grafiki). W zależności od modelu współczynnik TDP oszacowano na 4 – 35 W.
Źródło: SemmiAccurate
Komentarze
43AMD zaczyna WRESZCIE zbierać owoce dotychczasowej pracy.
P.S.
To na prawdę nie jest wina Lisy że pochodzi z regionu gdzie 25% kobiet wygląda jak transwestyci ;)
a ravan ridge zapowiada sie milo 8 watkow, 768 jednostki strumieniowe ddr4. to apu powinno juz dzialac w miare milo. szkoda ze nic nie pisza o hbm. rozumiem ze ekonomisci znow wzieli gore i wydajnosc sie nie liczy a niskie koszta juz tak.
no i te watki. po co komu ich tyle. czy nie moga sie skupic na jednym watku i sprzedawac nawet jeden ale super mocny 1-watkowy procesor? dla kazdego wyszloby to z pozytkiem.
no moja też nie
8 modułów, 16 rdzeni / 16 wątków, 32mb cache (L2, L3)
a poziom wydajności jednego rdzenia FX na poziomie Celerona?
i znowu wydajność w grach będzie kuleć,
może w końcu dogonią wydajność gier w INTEL Core i5-2500K.
mam taka nadzieje
Chciałbym wierzyć, że ZEN będzie przełomem ale AMD od kilku lat obiecuje mocniejsze CPU i GPU, a później przychodzi rozczarowanie.
Teraz pojawiły się nowe zastosowania, 4K i VR, wymagające dużych mocy obliczeniowych CPU i GPU. Możliwe, że to popchnie AMD, Intel i NVidia do wypuszczenia wydajniejszych układów.
AMD, nie wiem czy starczy mi cierpliwości, żeby dać wam kolejną szansę. Używam CPU AMD od 15 lat ale jeśli nie macie oferty dla entuzjastów, to po prostu będę musiał udać się tam, gdzie taką ofertę mają.