AMD planuje wykorzystać w nowych kartach nową generację pamięci HBM.
Nadchodzi następca Radeona R9 290X?
Pod koniec ubiegłego roku zadebiutował Radeon R9 290X, a więc najwydajniejsza, jednoprocesorowa karta graficzna w ofercie firmy AMD. Nie jest to jednak ogólnie najwydajniejsza, jednoprocesorowa konstrukcja na rynku, bowiem miano to kilka dni później przejął GeForce GTX 780 Ti. Wygląda jednak na to, że „czerwoni” będą chcieli odzyskać utraconą pozycję, a z pomocą przyjdzie im nowa generacja pamięci wideo.
Najprawdopodobniej chodzi tutaj o model Radeon R9 295X, który ma wykorzystywać nowy układ graficzny na bazie architektury GCN i 28-nanometrowej litografii oraz pamięci wideo typu HBM (High Bandwidth Memory). Jak na razie planowanie jest wykorzystanie pamięci w konfiguracji 4Hi, a więc czterech warstw połączonych w jeden układ o pojemności 1 GB i magistrali 128 bit.
Dzięki temu całość nie tylko ma pobierać mniej energii elektrycznej, ale także zajmować mniej miejsca - przykładowo do osiągnięcia konfiguracji z Radeona R9 290X (4 GB pamięci o 512-bitowym interfejsie) będzie wymagane wykorzystanie tylko czterech, a nie jak do tej pory aż szesnastu kości.
Co istotne, testy nowych pamięci podobno już trwają. Wiadomo też, że oprócz tego planowane są konfiguracje 2Hi i 8 Hi (odpowiednio dwie i osiem warstw połączonych w jeden układ), lecz na nie przyjdzie nam poczekać do 2016 roku.
Opisywana karta ma należeć do drugiej generacji rodziny Volcanic Islands, a na jej premierą najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do lata tego roku. Nieoficjalnie wiadomo też, że w drugiej połowie 2015 roku producent planuje premierę układów graficznych wykonanych w 20-nanometrowym procesie, a w drugiej połowie 2016 roku w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym. Nie da się ukryć, że plany są całkiem obiecujące. Pytanie tylko czy uda się je spełnić...
Źródło: VideoCardz
Komentarze
42WOOOW to bedzie rewolucja!
Wiem ze nieoficjalne info ale sie umialem. Maja takie problemy z 20nm przez co nowa generacja miala byc w ubieglym roku, zostalo przelozone na Q1, pozniej na Q4 a teraz mowi sie Q3-4 2015. Nie ma szans na 14nm w 2016, najpredzej 2017/18 i redakcja nawet nie powinna wspominac o 14nm patrzac na obecne problemy z 20nm (a 14nm jeszcze trudniejsze jest do opanowania)