Producent dotrzymał słowa i wzbogacił platformę o ważną funkcjonalność, zwłaszcza dla profesjonalistów wymagających szybkich macierzy.
Jesteśmy po premierze platformy AMD Ryzen Threadripper, która sprawdzi się jako podstawa wydajnego komputera do grania lub potężnej stacji roboczej. Profesjonalistom mogło jednak wsparcia dla tworzenia macierzy RAID z nośników NVMe, ale producent nadrobił te zaległości.
Wsparcie dla NVMe RAID od momentu rozruchu (bootable) jak na razie obecne jest w wersji testowej – konieczne jest tutaj zaktualizowanie BIOS-u do najnowszej wersji, a także zainstalowanie sterowników i oprogramowania RAIDXpert2 RAID (do pobrania z tej strony).
Platforma pozwala na tworzenie macierzy RAID 0, 1 i 10. Przy zastosowaniu jednej karty graficznej, ale bez wykorzystania adapterów maksymalnie może to być sześć nośników – w takim przypadku skalowanie jest naprawdę rewelacyjne, bo wynosi 6,00x przy odczycie i 5,38x przy zapisie danych.
Na tym możliwości platformy się nie kończą, bo przy zastosowaniu odpowiednich adapterów można połączyć więcej nośników. Niemiecki overclocker der8auer wypróbował potencjał ośmiu nośników Samsung SSD 960 PRO. Co z tego wyszło? Zobaczcie na filmiku poniżej (możemy jednak zdradzić, że taka macierz oferowała transfery na poziomie 28 GB/s).
Platforma Ryzen Threadripper to duża liczba obsługiwanych linii PCI-Express, 4-kanałowy kontroler pamięci RAM, a teraz też wsparcie dla NVMe RAID. Co ważne, rozwiązanie to jest dostępne bez sztucznych ograniczeń i dopłat (konkurencyjna funkcja Intel VROC działa tylko na nośnikach Intela i wymaga dokupienia specjalnego klucza). AMD pod tym względem ma dużo lepszą politykę.
Źródło: AMD, der8auer
Komentarze
14Tym ruchem INTEL właśnie się przekona w przyszłym roku ile AMD zyskało.
Przyszły rok ,a może jednak SAMSUNG zmieni zdanie i wyda pod koniec roku Z-SSD i ludzie nawet nie spojrzą na 240 i 480GB OPTANE bo KOREAŃCY chcą dać od razu 800GB.
Oj żeby ze swojej własnej polityki INTEL ze swoim budżetem nie popadł w kłopoty finansowe bo nawet fani ich produktów mogą się odwrócić.
Niby karty RAID byłyby rozwiązaniem, ale mają one też swoje minusy.