AMD Trinity: desktopowe APU bez opóźnień - znamy pierwsze wyniki wydajności
Jak wypada Trinity?
W obliczu ostatnich doniesień prasowych Phil Hughes z koncernu AMD zdementował plotki jakoby układy APU Trinity w wersji dla komputerów stacjonarnych były opóźnione. Potwierdzać to ma fakt, udostępnienia pierwszych procesorów w celu zmierzenia ich wydajności testerom.
Niedawno w mediach przewinęły się informacje ujawniające specyfikację pierwszych desktopowych układów APU Trinity - przypominamy, że wersja mobilna Trinity już zadebiutowała na rynku. Wraz z tą informacją do sieci wyciekły doniesienia jakoby układy drugiej generacji Fusion dla pełnowymiarowych komputerów zostały opóźnione, a ich premiera miałaby się odbyć w okolicach października lub nawet pod koniec roku. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podawano problemy w zakładach produkcyjnych GlobalFoundries.
Sytuacja okazuje się jednak nieco odmienna, bowiem jak informuje Phil Hughes, plotki o rzekomych opóźnieniach są nieprawdziwe, a układy AMD Trinity w wersji desktopowych zadebiutują zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dokładna data jednak nie padła, powiedziano jedynie, że nowe układy Fusion pojawią się na sklepowych półkach w drugiej połowie roku.
Mimo wszystko zapewnił, że dostawy stacjonarnych APU Trinity dla producentów OEM już od dłuższego czasu są prowadzone, co oznacza, że niedługo zobaczymy w sprzedaży pierwsze produkty z nowymi układami AMD w wersji OEM, a i sprzedaż detaliczna nie powinna mieć opóźnień i rozpocząć się lada chwila.
Według wstępnych informacji wersje OEM mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w czerwcu, natomiast sprzedaż detaliczna wystartuje kilka dni później zapewne w okolicach pierwszego tygodnia lipca. Koncern AMD rozpoczął również akcje wysyłania do testerów swoich układów, w najbliższych dniach możemy wiec spodziewać się wysypu różnego rodzaju recenzji i testów.
Jeden z pierwszych testów wykonał serwis Toms'Hardware porównujący w testach trzy nowe układy: dwurdzeniowy Trinity A6-5400K 3.6 GHz, czterordzeniowy A8-5600K 3.6 GHz oraz również czterordzeniowy A10-5800K 3.8 GHz.
W testach zajęto się nową modułową architekturą Piledriver, nową rewizją technologii Turbo CORE, wpływem zastosowanych pamięci RAM na wydajność, osiągami zintegrowanych procesorów grafiki Radeon HD 7000, poborem energii, wytwarzanym ciepłem, potencjałem OC oraz wynikami wydajności APU w aplikacjach i grach.
W jednym z najciekawszych porównań zestawiono APU Trinity A10-5800K (Piledriver) z procesorem AMD FX-8150 (Bulldozer) przy identycznym taktowaniu 3,8 GHz i wyłączonej technologii Turbo CORE. W testach jednowątkowych Trinity wykorzystujące moduły Piledriver okazało się o około 15% szybsze od FX z modułami Bulldozer i to przecież przy braku pamięci podręcznej trzeciego poziomu (Cache L3).
Należy jednak mieć na uwadze, że jeden czy dwa testy nie mogą być miarodajnym zestawieniem, jednak pozwala to wnioskować, że wydajność Piledriver, który znajdzie również zastosowanie w następnych układach FX będzie oferował znacznie wyższą wydajność w aplikacjach jednowątkowych niż Bulldozer.
Również porównanie flagowego Trinity A10 do obecnie topowego Llano A8 wypada na korzyść nowych układów. Tak samo jak w przypadku porównania wydajność zintegrowanych układów graficznych, układ Radeon HD 7660D zawierający 384 procesory strumieniowe i rdzeń pracujący z częstotliwością 800 MHz wypada zauważalnie lepiej niż chociażby Radeon HD 6550D.
Jednym słowem jest lepiej i wydajniej zarówno pod względem jednowątkowości jak i wielowątkowości, a także w kwestii GPU, która mimo zastosowania architektury VLIW4 radzi sobie dobrze i w dodatku nadrabia dekoderem UVD 3.0 oraz znanym z architektury GCN koderem VCE.
Więcej o koncernie AMD:
- AMD Lightning Bolt: technologia konkurencyjna dla Intel Thunderbolt - prezentacja
- AMD Kaveri: 3-cia generacja APU osiągnie 1 TFLOPS mocy obliczeniowej
- AMD Trinity: desktopowe procesory dopiero pod koniec roku - specyfikacja pierwszych modeli
- AMD i ARM powołały HSA Foundation wspierającą programowo układy APU
- AMD Brazos 2.0: premiera drugiej generacji mobilnej platformy APU
- AMD Trinity: procesory uhonorowane nagrodą na targach Computex 2012
Źródło: TomsHardare, AMD, Hardwarecanucks, mydrivers
Komentarze
64dobrze ze bez opoznien to wychodzi i niech szybko wydaja vishera bo trzeba cos usprawnic kompa ;)
Przeciez tez wszystkie strony utrzymuja sie z reklam czyli ilosci wyswietlen...
ciekawe jest porownanie 2 modulowego trinity do 4 modulowego bulldozera w 3ds max
W GPU jest lepiej przewaga nad A8 to między 10-30% realanie.
Od czasów C2D niestety AMD nie ma nic ciekawego do pokazania. Sam miałem Athlona, Athlona XP i A64 (winchester), ale poźniej a AMD to już było tylko gorzej. Aktulanie swoim klientom polecam z ofery AMD tylko netbooki C-60, E-450, E2-1800. W tym segmencie AMD ma lepszą ofertę. Ale już tani komputer do gier i biuro - Intel Pentium. Tani notebook - Intel Pentium.
Częściowo za ten stan rzeczy odpowiadają źle optymalizowane aplikacje (z winy producentów softu którzy faworyzują Intela) co często widać pod linuksem gdzie co jest lepsze w danej półce cenowej czy Intel czy Amd nie jest już takie oczywiste.
Szczerze trzymam kciuki za AMD bo nie ma jak konkurencja na rynku, ale aktualnie to niestety w każdym przedziale cenowym (nie licząc netbooków) lepiej zainwestować w CPU Intela.