Procesory

AMD Trinity: desktopowe procesory dopiero pod koniec roku - specyfikacja pierwszych modeli

przeczytasz w 2 min.

Winne GlobalFoundries

Desktopowe procesory AMD Trinity pojawią się dopiero pod koniec roku. Na początku do sprzedaży trafią wydajniejsze modele z serii A10 i A8, natomiast potem przyjdzie kolej na słabsze jednostki.

W połowie ubiegłego miesiąca zadebiutowały procesory AMD Trinity, a więc układy APU z serii A drugiej generacji. Strategia producenta zakładała jednak, aby na początku wydać modele przeznaczone dla laptopów.

W sprzedaży można więc znaleźć pierwsze konstrukcje z nowymi układami (np. HP Pavilion G6), natomiast ich masowa dostępność planowana jest na koniec wakacji. Wielu jednak czeka na desktopowe wersje Trinity pod gniazdo FM2.

AMD Trinity rdzeń grafika

Najnowsze informacje wskazują, że modele te zaliczą poważne opóźnienie i do sprzedaży trafią dopiero na przełomie października i listopada. Winę za to zajście rzekomo ponosi fabryka GlobalFoundries, która zajmuje się produkcją owych układów.

AMD Trinity Llano porównanie slajd

Na uwagę zasługuje również fakt, iż AMD opublikowało specyfikację pierwszych Trinity dla komputerów stacjonarnych.

Najwydajniejsze modele A10-5800K i A10-5700 zostały wyposażone w cztery rdzenie o taktowaniu odpowiednio 3,8 GHz (4,2 GHz w trybie Boost) i 3,4 GHz (4,0 GHz w trybie Boost) oraz 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Zintegrowano w nich również układ graficzny Radeon HD 7660D z 384 procesorami strumieniowymi.

AMD Trinity schemat budowa slajd

Słabsze modele A8-5600K i A8-5500 także oferują cztery rdzenie i 4 MB pamięci L2, ale różnią się częstotliwością pracy – pierwszy z nich „tyka” z zegarem 3,6 GHz (3,9 GHz w trybie Boost), a drugi 3,2 GHz (3,7 GHz w trybie Boost). Dodatkowo producent zastosował w nich inny układ graficzny – Radeon HD 7560D z 256 jednostkami wykonawczymi.

AMD Trinity procesor specyfikacja tabela

Warto również wspomnieć, iż modele z dopiskiem K oferują odblokowany mnożnik i charakteryzują się współczynnikiem TDP o wartości 100 W. Pozostałe modele będzie można podkręcać tylko za pomocą magistrali, a ich TDP wynosi 65 W. Po omawianych układach zadebiutują również słabsze jednostki z serii A6 i A4.
 

Więcej o procesorach AMD:

Źródło: AMD, Guru3D

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Tyle wiadomo o tych prockach, a nie wiadomo jaka cena jak zwykle...
    • avatar
      2
      Mam nadzieję, że to nie dotyczy również Vishera :/
      • avatar
        kitamo
        2
        APU nie jest do grania, jego przeznaczeniem sa srednio wydajne maszyny do zastosowan domowych, do pracy domowej. Glowna ich zaleta ma byc niskie zuzycie energii co pozwoi na zastosowanie ich w laptopach i netbookach ktore wydluza swoj czas pracy na akumulatorze.
        Ja w gry nie gram, a jak juz mam ochote zagrac to bardzo zadko cos odpale na konsoli, czy jakis wiekszy hit na PC raz w tygodniu. Dla mnie taka maszynka bedzie idealna a takich osob jak ja na swiecie jest nawet i wiecej niz tych ktorzy PC uzywaja tylko o grania.

        Bedziesz troszke starszy, zaczniesz placic za prad i bedziesz szukal oszczednosci jeslu Bog da i bedziesz mial duzy dom i w kilku pomieszczeniach Twoja rodzina bedzie chciala miec komputer.
        • avatar
          slo1q
          0
          Cena pewnie na poziome obecnych FX'ów. Wolałbym jednak, aby w sprzedaży pojawiły się również procesory pozbawione GPU
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Po premierze buldka już nie ufam AMD w kwestii procesorów desktopowych. Jedynie Apu "dają radę".
            • avatar
              Next_Gen_1987
              0
              Rakieta, Morgi, GTX460... Czemu oni wszyscy się tak wiecznie ośmieszają, i dlaczego lubią być ''trollami''? Głowy chore czy co?
              Przecież to tylko o Was świadczy...
              • avatar
                Konto usunięte
                -2
                (..)
                FIGHT!
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -4
                  Ja powiem tak. Gdy morze się wydarzyć coś nie przewidzianego to napewno się wydarzy jeśli mowa o AMD. Gdybym miał coś do powiedzenia AMD to tylko tyle zwiększajcie moc CPU nie o 20% czy 30 ale o 50-60% i GPU nie o 50 ale o 100% bo gdy zaliczycie opóźnienie morze się okazać że produkt Intela ma podobną wydajność. Lepiej w etapie projektowania dać większą moc niż później żałować i być zmuszonym wycisnąć z niego więcej mocy poprzez MHzi zwiększeniem TDP
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -9
                    buhaha

                    To można było przewidzieć. Znów ich procesory w momencie premiery będą przestarzałe, tak jak to było llano. Llano byłyby dobre, gdyby miały premierę zgodnie z planem czyli rok wcześniej. W efekcie już na średnim modelu 4 miesiące po premierze nie dało się pograć w nowe gry [bf3]. Będzie tak samo jak z bulldozerzem, najpierw oczekiwania i w końcu gniot się ukazał.

                    A tyle mnie minusowaliście jak pisałem że październik to najwcześniejsza data premiery...
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Zainteresowany jestem nimi tylko mam właśnie kilka wątpliwości - co de ceny, realnej wydajności i oczywiście opłacalności. Takie pytanko: czy jeżeli zainstalowana jest gorsza grafa w Trinity, ogranicza ona procesor or not ? Pytanie wzięło się z zasłyszenia, że te układy łączą w sobie CPU I GPU. Bez hejcenia, proszę!
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Pod koniec roku? To ja przeczekałem FM1 i Llano, czekam na to FM2 i Trinity i jeszcze tyle czekania...? Ech, no szkoda, może będzie więcej płyt FM2 i potanieją.
                        • avatar
                          nazaropeth
                          0
                          Szkoda trochę :( Liczyłem, że w sierpniu zmienię platformę na nowszą ale będę musiał nieco poczekać.
                          I wbrew pozorom, APU od AMD całkiem dobrze radzi sobie w grach. Oczywiście jeśli ktoś nie wymaga, aby gry działały w FullHD i max detalach. Mój podkręcony A3400 spokojnie daje sobie radę z Shiftem czy Assasins Creed nie wspominając o starszych tytułach. No i co najważniejsze - nie ma opcji, że dana gra nie będzie działać jak to mam miejsce przy Intel HD :D
                          Co do wydajności samego CPU w APU sprawa wygląda tak: procesor daje radę, wydajność jest na poziomie Athlona X2 pod AM2 taktowanego takim samym zegarem. Niestety zintegrowana grafika potrzebuje trochę przepustowości dla siebie, po jej wyłączeniu i korzystaniu z karty zewnętrznej wydajność jest na poziomie Athlona II. Owszem, szału to nie robi, ale do codziennej pracy z komputerem w zupełności wystarcza.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            co wejde cos poczytac walisz farmazony... idz pograc w pilke czasem albo spusc sobie z krzyza w koncu

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login