AMD daje prztyczka w nos Nvidii: nasze sterowniki są lepsze niż wasze
Który producent ma lepsze sterowniki do kart graficznych? Nvidia ma swoje zdanie, ale AMD ma też swoje – producent zdradził kilka ciekawych szczegółów o sterownikach dla kart Radeon, bo nie wszystko wygląda tak jak twierdzi konkurencja.
Pamiętacie ostatni wpis Nvidii o sterownikach graficznych? Producent rozpoczął nową kampanię promocyjną, w której chwali się swoimi sterownikami dla kart GeForce. Jak nietrudno się domyślić, oczywiście chodziło tutaj o "dowalenie" konkurencji.
Nie trzeba jednak było czekać na odpowiedź „czerwonych”.
AMD chwali się sterownikami dla kart Radeon
Na blogu firmy AMD pojawił się ciekawy wpis Isaaka Wonga, czyli starszego specjalisty ds marketingu produktów w zespole oprogramowania. Inżynier tłumaczy tutaj procedurę dotyczącą wydawania sterowników graficznych.
Każdy sterownik wymaga odpowiedniego przetestowania - jednym ze standardów jest proces Microsoft WHQL (Windows Hardware Quality Labs), który pozwala potwierdzić zgodność danego produktu z systemami operacyjnymi Windows. Standard zawiera szereg testów, które dostawcy oprogramowania przeprowadzają lokalnie, a dzienniki testów można przekazać do firmy Microsoft w celu wygenerowania certyfikatu WHQL.
Warto jednak zaznaczyć, że standard WHQL to tylko niewielka część ogólnej metodologii testowej stosowanej przez AMD - zespoły producenta wykorzystują zaawansowane narzędzia od dostawców systemów operacyjnych, dostawców oprogramowania czy producentów zestawów komputerowych. Co więcej, AMD przeprowadza rygorystyczne testy na 6000 unikalnych konfiguracjach (czyli o 1/3 większej liczbie konfiguracji, niż w przypadku testów Nvidii).
AMD nie zawsze decyduje się na wydanie sterowników, które otrzymują oficjalny certyfikat WHQL. Producent czasami woli pominąć ten krok, by szybciej udostępnić dedykowane sterowniki pod daną grę. Z tego też powodu na stronie producenta można znaleźć dwie wersje sterowników: zalecane (z certyfikatem WHQL) oraz opcjonalne (bez certyfikatu WHQL). Obydwie wersje jednak przechodzą taką samą procedurę testową.
Efekt? W 2021 roku AMD udostępniło 26 sterowników z certyfikatem WHQL, a ponad 40 gier otrzymało na premierę specjalną, zoptymalizowaną wersję oprogramowania. Kolejne wersje wprowadzają poprawki optymalizujące wydajność (niedawno producent udostępnił nową wersję z poprawkami wydajności w grach pod DirectX 11). Producent chwali się także świetnym odbiorem oprogramowania - podobno 99,95% użytkowników nie zgłasza żadnych awarii po zainstalowaniu driverów.
A co Wy myślicie na temat sterowników dla kart graficznych? Lepsze sterowniki rzeczywiście ma Nvidia, czy to jednak AMD jest liderem branży?
Źródło: AMD
Komentarze
39I tak ja wiem że 90% tego o czym pisze załatwia msi afterburner + riva tuner statustic server tylko to są zewnętrzne aplikacje które trzeba pobrać, skonfigurować i mieć uruchomione w tle.
Pomijając własne doświadczenia i bazując na tym co czytam na internecie to:
- Nvidia ma lepiej zoptymalizowane sterowniki pod gry już na premierę i dzięki temu RTXy od razu wykorzystują niemal 100% swoich możliwości.
- Minusem podejścia Nvidii jest problem ze stabilnością, przez nadmierne żyłowanie osiągów.
- AMD wolniej optymalizuje swoje sterowniki i dopiero po jakimś czasie Radeony osiągają pełnię swoich możliwości w danej grze.
- Plusem podejścia AMD jest zwykle większa stabilność i to, że możemy mieć niemal pewność, że z czasem wydajność naszego GPU wzrośnie.
- AMD generalnie stara się zachować jak największą kompatybilność swoich serowników i dzięki temu nawet lata po premierze ich GPU dostają aktualizacje i to nie kosmetyczne jak u konkurencji.
Nie wiem jak to wygląda w przypadku RDNA, ale z GCN było tak, że kolejne sterowniki poprawiały wydajność nawet najstarszych wersji GCN. Miałem możliwość obserwować ten proces na przykładzie HD7770, a później na RX580. Na początku 580 była porównywalna z 1060 - https://tpucdn.com/review/kfa2-gtx-1060-6-gb-gddr5x/images/relative-performance_2560-1440.png
Teraz jest szybsza, a jest niemało gier, gdzie jej przewaga wynosi nawet 20-30% - https://static.techspot.com/articles-info/1990/bench/1440p-p_1100.webp
Chyba slowo marketing duzo tutaj tlumaczy. Nie wiem jak inni ale co jak co ale oprogramowanie od AMD to juz nie raz wywolalo frustracje. Raz ze jakos nie jest specjalnie intuicyjne (np. w takim lapku to diabli wiedza bez instrukcji do czego czesc opcji sluzy) a co gorsza sa komunikaty "zainstalowano juz nowsza wersje oprogramowania" czy instalator twierdzi ze cos juz jest a tak naprawde nie ma a tylko inna aplikacja uzyla softu AMD wewnetrznie (np Gigabyte do overclockingu) i nie da sie specjalnie nic zrobic zeby problem rozwiazac. Z nvidia nie mialem nigdy takich problemow.
Setki problemów z kartami AMD skłaniają mnie do przemyślenia że jednak Nvidia jest dwa razy lepsza...
to są moje doświadczenia. pewnie macie inne :)
I na koniec. Nvidia ma beznadziejne wsparcie dla OpenCL, podczas gdy w AMD nie ma z tym żadnego problemu. po prostu Nvidia pazurami się trzyma swojego api o nazwie CUDA, który jest zrobiony tylko na NV i nic więcej. jedna z metod monopolizacji rynku obliczeniowego.