Rok 2007 nie był dla AMD udany. Wprowadzenie Core 2 Duo przez Intela zmniejszyło sprzedaż konkurencyjnego Athlona. Kalifornijski koncern wziął 2 miliardy dolarów pożyczki, a w ciągu zaledwie pierwszej połowy roku stracił już ponad miliard. AMD jest więc zmuszone ciąć koszty i zaczyna zastanawiać się, czy nie zrezygnować z produkcji procesorów we własnych fabrykach i nie skupić się na projektowaniu procesorów i zlecaniu ich produkcji innym na zasadzie outsourcingu.
W chwili obecnej AMD ma dwie fabryki, Fab 30 i Fab 36. Jednak procesory koncernu nie są powstają wyłącznie tam. Produkcją niektórych zajmuje się Chartered Semiconductor. Firma ta mogłaby zająć się wytwarzaniem procesorów AMD na większą skalę, podobnie jak IBM, z którą AMD ma podpisaną umowę o wieloletnim partnerstwie.
Dzięki rezygnacji z samodzielnej produkcji procesorów AMD mogłoby dramatycznie obniżyć koszty funkcjonowania i znów wyjść na prostą. Niedawno również inne koncerny z długą tradycją produkcji półprzewodników, takie jak Texas Instruments, czy Sony, zaczęły zamykać swoje zakłady, przekazując produkcję na zewnątrz. Co prawda przy produkcji CPU posiadanie własnych fabryk jest przydatne i pozwala na łatwiejsze i szybsze projektowanie procesorów, jednak AMD może niedługo nie mieć wyboru i być zmuszone do sprzedaży Fab 30 i Fab 36.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!